Zmiana czasu z zimowego na letni 2019. Kiedy przestawiamy …

Zmiana czasu z zimowego na letni 2019. Kiedy przestawiamy ...

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni nie jest polskim wynalazkiem. Rozwiązanie takie stosuje się w Europie od lat 70. XX wieku.

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. W tym roku stanie się to zatem w nocy z 30 na 31 marca. Będziemy spać o godzinę krócej, bo o godz. 2:00 przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu, czyli na godz. 3:00.

Zmiana czasu 2019. W którą stronę przestawiamy wskazówki?

  • Zmiana czasu letniego na zimowy – zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Wskazówkę przestawiamy z godziny 2:00 na godz. 1:00, a więc śpimy o godzinę dłużej.
  • Zmiana czasu z zimowego na letni – zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę marca, Wskazówkę przestawiamy z godz. 2:00 na godz. 3:00, w więc śpimy o godzinę krócej.

Celem zmiany czasu jest sterowanie aktywnością ludzi tak, aby możliwe było maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Chodzi o to, aby jak najdłuższa część naszego codziennego funkcjonowania odbywała się „za dnia”. Z szacunków wynika, że pozwala to zaoszczędzić od 1 do 4 proc. energii elektrycznej, jaką zużywamy. Podobno przekłada się to też na nasze bezpieczeństwo, bo jeśli czas na dworze spędzamy, gdy jest jasno, istnieje mniejsze ryzyko, że padniemy ofiarami napaści czy ulegniemy wypadkowi drogowemu.

Przestawienie zegarków może rozregulować nasz zegar biologiczny. To w konsekwencji prowadzi do problemów z zasypianiem, albo odwrotnie – w trakcie dnia możemy odczuwać senność i znużenie.

Zmiana czasu sprawia, że częściej możemy też m.in. odczuwać bóle głowy. Powinny one ustąpić w ciągu kilku dni, bo tyle zwykle wystarcza, by organizm przystosował się do nowego rytmu dobowego. Zmiana czasu może też prowadzić do okresowych zaburzeń ciśnienia, a to czasami powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia. Z badań wynika, że zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje wzrost ryzyka zawału serca.

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. Pixabay

Zmiana czasu 2019. Jak przetrwać zmianę czasu?

  • Kładąc się spać, kieruj się raczej tym, co podpowiada ci organizm, a nie zegarek.
  • Pomocna w zasypianiu może być relaksująca kąpiel albo herbata ziołowa.
  • Spróbuj zorganizować swój czas tak, by w pierwszych dniach po przestawieniu zegarków nie załatwiać obciążających i czasochłonnych spraw, bo rozregulowanie organizmu może ci tylko przysporzyć dodatkowych stresów przy realizacji trudnych zadań.
  • Unikaj ratowania się napojami energetycznymi, bo one nie są obojętne dla zdrowia.

Zmiana czasu 2019. Przestawienie zegarków powoduje chaos nie tylko na kolei
Zmiana czasu powoduje, że „rozjeżdża się” rozkład jazdy pociągów. Przy wiosennej zmianie, kursy są planowo spóźnione. Jesienią natomiast pociągi zatrzymują się na godzinę, by pozwolić „dogonić się” rozkładowi. Podobny problem występuje w transporcie lotniczym czy autobusowym.

Zmiana czasu powoduje, że komplikacje pojawiają się też w sektorze bankowym i wiążą się one m.in. z księgowaniem przelewów.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni nie jest polskim wynalazkiem. Rozwiązanie takie stosuje się w Europie od lat 70. XX wieku.
Pixabay

Komisja Europejska pracuje nad zlikwidowaniem zmiany czasu, co miałoby nastąpić w 2021 roku. Mieszkańcy Unii Europejskiej wypowiedzieli się na temat przydatności przestawiania zegarków w konsultacjach społecznych, zorganizowanych w 2018 roku. Większość ankietowanych uznała, że jest ono niepotrzebna i opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu.

Decyzja na temat tego, jakim czasem będziemy się posługiwać, zależy od decyzji polskiego rządu. Pierwotnie mówiło się o tym, że zmiana może zostać wprowadzona jeszcze w tym roku. Gdyby tak się stało, a Polska zdecydowałaby się pozostać przy czasie letnim, 31 marca przestawilibyśmy zegarki po raz ostatni. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowała jednak na początku marca, że zmiana wejdzie w życie dopiero w 2021 roku.

Koniec ze zmianą czasu na letni i zimowy? W konsultacjach społecznych wypowiedziało się ponad 4 mln Europejczyków.


Czytaj więcej…

Zmiana czasu 2019: Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego …

Zmiana czasu 2019 jest nieunikniona. Kiedy? Zegarki z czasu zimowego na letni przestawimy w nocy z 30 na 31 marca. Niewykluczone jednak, że to już ostatnia zmiana czasu, ponieważ trwają prace Komisji Europejskiej nad likwidacją tego uciążliwego …

Źródło: Polska Times

Zmiana czasu z zimowego na letni 2019. Kiedy przestawiamy …

W głosowaniu, które odbyło się 4 marca 2019, komisja transportu PE podjęła decyzję, aby ostatnia zmiana czasu dla państw członkowskich UE nastąpiła w 2021 roku. Kraje, które wybiorą czas letni, będą musiały ostatni raz przestawić zegarki w marcu 2021, …

Źródło: Wirtualna Polska

ZMIANA CZASU 2019. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni …

ZMIANA CZASU 2019. Zmiana czasu z letniego na zimowy i w drugą stronę budzi spore kontrowersje. Kiedy w tym roku będziemy spać krócej? Kiedy przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie? Pojawiają się głosy, że zmiana …

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Zmiana czasu OSTATNI RAZ na letni 2019. Kiedy przestawiamy …

Zmiana czasu OSTATNI RAZ. Zmiana czasu na letni 2019 Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Śpimy dłużej czy krócej? 17 marca 2019. Osoby, które odliczają czas do nadejścia wiosny, mogą odetchnąć z ulgą. Zmiana czasu na letni tuż tuż… Zmianę …

Źródło: Express Ilustrowany

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *