Zbigniewowi Wodeckiemu w drugą rocznicę śmierci

Zbigniewowi Wodeckiemu w drugą rocznicę śmierci

W środę, 22 maja minęła druga rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego, krakowskiego muzyka, piosenkarza i kompozytora. Z tej okazji na grobie artysty na cmentarzu Rakowickim zapłonął znicz od prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Zbigniewowi Wodeckiemu w drugą rocznicę śmierci

Fot.

www.wodecki.pl

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie, w rodzinie uzdolnionej muzycznie, sam przygodę z muzyką rozpoczął w wieku pięciu lat. Był instrumentalistą, kompozytorem, aranżerem. Mówił o sobie, że jest „śpiewającym muzykiem”. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX w. Laureat wielu konkursów i festiwali. Znany z niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy” czy „Pszczółka Maja”. Stały się one hitami, które na stałe weszły do historii polskiej piosenki. Zbigniew Wodecki był również gospodarzem programów muzycznych TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Należał do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny, nie tylko z powodu głosu, ale także dzięki charakterystycznej fryzurze. Odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniono go też „Labor Omnia Vincit”, nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.

Zmarł w Warszawie 22 maja 2017 r., w wieku 67 lat. 30 maja został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim.


Czytaj więcej…

Wodecki Twist Festiwal "Chwytaj Dzień". Gwiazdy po raz 2 …

Wodecki Twist Festiwal powraca! Już po raz drugi TVN zaprasza na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie, które na trzy dni zamieni Kraków w stolicę piosenki i pozwoli na nowo odkryć magię, ponadczasowość, lekkość i humor twórczości Zbigniewa …

Źródło: Telemagazyn.pl

Zbigniewowi Wodeckiemu w drugą rocznicę śmierci

Zbigniew Wodecki był również gospodarzem programów muzycznych TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Należał do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny …

Źródło: Miejska Platforma internetowa Magiczny Kraków

Wnuk Zbigniewa Wodeckiego odziedziczył po dziadku artystyczny dar

Zbigniew Wodecki (†67 l.) byłby dumny z takiego wnuka. Leo Stubbs (15 l.) idzie w ślady dziadka i też jest artystą. Ma za sobą pierwsze aktorskie szlify i zbiera mnóstwo pochlebnych recenzji. "Leo odziedziczył po dziadku ten najcenniejszy spadek" …

Źródło: pomponik.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *