Wypadek na Dunaju w Budapeszcie. "Nie pamiętam takiej tragedii"

Strzelanina w szkole w Brześciu Kujawskim. Były uczeń odpalił ...

Są „minimalne szanse” na znalezienie kolejnych żywych osób po zatonięciu statku turystycznego w Budapeszcie w środę wieczorem – przekazał w czwartek rzecznik węgierskich służb ratunkowych w państwowej telewizji.

„Jako rzecznik służb ratunkowych nie chciałbym mówić, że nie ma nadziei, powiem więc raczej, że są minimalne szanse na znalezienie żywych” – powiedział rzecznik Pal Gyoerfi.

Po katastrofie znaleziono ciała siedmiu osób, a siedmioro lekko rannych wyłowiono. Na pokładzie znajdowało się 35 osób: 33 turystów z Korei Południowej i dwie osoby personelu. Kapitan i druga osoba z obsługi są wśród zaginionych.

Na Dunaju trwa akcja ratunkowa, do której włączyli się żołnierze. W Budapeszcie wprowadzono zakaz żeglugi.

Siedem osób doznało lekkich obrażeń. Zostały przewiezione do szpitali w Budapeszcie i ich stan jest stabilny – poinformował Gyoerfi. Przemarzli w zimnej wodzie, ale nie stwierdzono u nich poważniejszych obrażeń.

Z powodu silnego prądu, spowodowanego wysokim stanem wód na skutek intensywnych opadów, akcja ratunkowa koncentruje się na odcinku Dunaju poniżej Budapesztu. Temperatura wody w Dunaju jest obecnie niska – wynosi 10-15 stopni Celsjusza, osoba, która wpadnie do wody, może więc szybko przemarznąć.

Statek turystyczny „Hableany” został w środę wieczorem o godz. 21.05 najechany w ulewnym deszczu z boku przez duży statek-hotel, na skutek czego zanurzył się w wodzie. Przedstawiające to zdarzenie nagranie pokazane zostało w czwartek w publicznej telewizji.

Według południowokoreańskiego MSZ dyplomaci Korei Południowej dowiedzieli się, że pasażerowie nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych, co jest standardem w przypadku rejsów panoramicznych w Budapeszcie.

Wrak statku znaleziono w pobliżu mostu Małgorzaty na głębokości około 4 metrów, kilkaset metrów od jego stałego miejsca cumowania. Specjaliści zastanawiają się obecnie, jak go wydobyć. Na miejsce przybyła już ekipa nurków, sprowadzono żuraw.

Według południowokoreańskiej agencji turystycznej, która zamówiła rejs, na pokładzie znajdowało się sześcioletnie dziecko, ale nie figuruje ono na liście osób, które przeżyły. Do katastrofy doszło, gdy statek wracał z godzinnego rejsu.

„Hableany” to dwupokładowy statek. Mógł przewozić do 60 osób i regularnie przechodził konserwację. W spisie statków Hajoregister.hu figuruje jako jednostka sowieckiej produkcji z 1949 r., w której w latach 80. zamontowano nowy węgierski silnik.

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Janos Ader przekazali kondolencje swoim południowokoreańskim odpowiednikom, Li Nak Jonowi i Mun Dze Inowi. W związku z katastrofą jeszcze w czwartek do Budapesztu przyleci minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha – poinformował rzecznik resortu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


Czytaj więcej…

Budapeszt: Zatrzymano kapitana statku, z którym zderzyła się łódź …

Ukraiński kapitan statku-hotelu, z którym zderzył się przed zatonięciem statek wycieczkowy z południowokoreańskimi turystami, został zatrzymany i przesłuchany jako podejrzany – podała w czwartek wieczorem węgierska policja. W katastrofie na Dunaju …

Źródło: TVP Info

Szukają zaginionych po katastrofie wycieczkowca. Szanse na …

Trwają poszukiwania pasażerów zaginionych po zatonięciu statku wycieczkowego w Budapeszcie. Szanse na ich znalezienie są jednak coraz mniejsze. Tymczasem sześć uratowanych osób już wyszło ze szpitali. Statek Hableany (Syrenka), którym płynęło …

Źródło: TVN24

Wypadek na Dunaju w Budapeszcie. "Nie pamiętam takiej tragedii"

Po tragedii na Dunaju w Budapeszcie przeprawa przez rzekę jest dziś niemożliwa. Władze zakazały wypływania wszystkim jednostkom. "Nic podobnego nie wydarzyło się tu, od kiedy pamiętam" – mówi Wirtualnej Polsce Melinda Farkas z biura podróży "Jam …

Źródło: Wirtualna Polska

Budapeszt: "Minimalne szanse" na znalezienie żywych

Z powodu silnego prądu, spowodowanego wysokim stanem wód na skutek intensywnych opadów, akcja ratunkowa koncentruje się na odcinku Dunaju poniżej Budapesztu. Temperatura wody w Dunaju jest obecnie niska – wynosi 10-15 stopni Celsjusza, …

Źródło: Interia

Budapeszt: 7 ofiar, 21 poszukiwanych po zatonięciu statku …

Turystyczny statek zatonął w środę wieczorem na Dunaju w Budapeszcie, po zderzeniu z inną jednostką. Zginęło co najmniej siedem osób, kolejne są poszukiwane. REKLAMA. Na podkładzie statku wycieczkowego "Hableány" znajdowały się 35 osoby – 33 …

Źródło: Rzeczpospolita

Sądeczanie są wstrząśnięci tragedią w Budapeszcie. Oni też tam …

W środę (29 maja) w godzinach wieczornych w Budapeszcie na Węgrzech doszło do tragicznego wypadku. Podczas rejsu po Dunaju, zatonął statek "Hableany". Na pokładzie znajdowało się aż 35 osób, z czego 33 to turyści z Korei Południowej, a 2 osoby to …

Źródło: Sądeczanin.Info (Blog)

Katastrofa w Budapeszcie. Na Dunaju zatonął statek wycieczkowy …

Co najmniej siedem osób zginęło, a 19 uznano za zaginione w wyniku zatonięcia statku wycieczkowego pływającego po Dunaju w stolicy Węgier Budapeszcie. W trakcie akcji ratunkowej z rzeki wyłowiono siedem osób, które przewieziono do szpitala.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *