Wyniki wyborów do europarlamentu 2019: 42,4 procent dla PiS, 39 …

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019: 42,4 procent dla PiS, 39 ...

Już wkrótce Marcin Zaborski, na co dzień przepytujący polityków w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, zaprosi Was na swój autorski program, w którym przeanalizuje wyniki wyborów do europarlamentu i pokusi się o prognozy dot. jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu.

TRANSMISJĘ ZNAJDZIECIE TUTAJ! >>>>

Stanisław Tyszka, Kukiz ’15:

Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć: wiosna wasza, jesień nasza.

Stanisław Tyszka

PRZECZYTAJ: Tyszka o wynikach exit poll: Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć – wiosna wasza, jesień nasza >>>>

Mateusz Morawiecki na Twitterze:

„Historyczny wynik PiS w wyborach do europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dziękuję kandydatom i wolontariuszom, bez których nie byłoby tej wygranej. Zrobiliśmy to!”.

REPORTERZY RMF FM PROSTO ZE SZTABÓW WYBORCZYCH: ZOBACZCIE!

Robert Biedroń:

Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce. To dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą polityczną

PRZECZYTAJ: Biedroń: Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce. Na jesieni musimy być pierwszą

Grzegorz Schetyna:

Zrobiliśmy wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską, zjednoczyliśmy opozycję – to jest nasz wielki sukces, ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi

PRZECZYTAJ: Schetyna: Zbudowaliśmy Koalicję Europejską – to nasz wielki sukces, ale też początek drogi

Jarosław Kaczyński:

Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, trzeba go docenić, docenić także autonomiczną wartość naszego zwycięstwa w tych wyborach. Przed naszymi europarlamentarzystami ogromne zadanie, ale trzeba też pamiętać, że rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni i musimy też zwyciężyć, i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz. To jest ogromne wyzwanie i musimy mu podołać

Jarosław Kaczyński

PRZECZYTAJ: Jarosław Kaczyński: Na jesieni rozstrzygający bój o przyszłość >>>>

Sondaż Ipsos: spośród kandydatów Wiosny mandat do PE uzyskał na pewno Robert Biedroń, z Konfederacji – Jacek Wilk.

Prognoza Parlamentu Europejskiego nt. podziału miejsc po wyborach 2019:

EPL – 173 mandaty

Zieloni – 71 mandatów

EKR – 58 mandatów

ENF – 57 mandatów

EFDD – 56 mandatów

„My już zwyciężyliśmy” – ogłosił Robert Biedroń, którego Wiosna uzyskała w wyborach do europarlamentu 6,6 procent głosów:

Zobaczcie transmisję prosto ze sztabów wyborczych:

Spośród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości mandaty do PE uzyskali m.in.:

Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek.

Spośród kandydatów Koalicji Europejskiej mandaty do PE uzyskali m.in.:

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka, Danuta Huebner.

PiS zdobył w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska – 22, Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – po 3 mandaty – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Prawo i Sprawiedliwość: 42,4 procent

Koalicja Europejska: 39,1 procent

Wiosna Roberta Biedronia: 6,6 procent

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy: 6,1 procent

PONIŻEJ 5-PROCENTOWEGO PROGU WYBORCZEGO:

Kukiz’15: 4,1 procent

Lewica Razem: 1,3 procent

To ostatnie minuty głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019!

O 21:00 lokale wyborcze zostaną zamknięte, a w RMF FM i na RMF 24 rozpocznie się Wieczór Wyborczy! Na specjalne wydania Faktów RMF FM zapraszamy co pół godziny: możecie słuchać ich na żywo w serwisie RMFon! >>>>

Przypomnijmy: wedle najnowszych danych Państwowej Komisji Wyborczej – z godziny 17:00 – głosy w wyborach do europarlamentu oddało 9,672 mln Polaków, czyli 32,51 procent uprawnionych do głosowania!

To rekord frekwencji, jeśli chodzi o wybory europejskie. W 2014 roku do godziny 17:30 zagłosowało zaledwie 16,91 procent uprawnionych.

Wśród regionów pod względem frekwencji przodowała Małopolska: tam do 17:00 do urn poszło 35,8 procent uprawnionych do głosowania.

Miejsce drugie to Mazowsze, gdzie frekwencja sięgnęła do siedemnastej 35,33 procent, a miejsce trzecie: Pomorze i frekwencja na poziomie 33,32 procent.

Na drugim końcu były województwa: opolskie – z frekwencją wynoszącą 27,03 procent, warmińsko-mazurskie, gdzie do 17:00 zagłosowało 27,59 procent uprawnionych, i lubuskie z frekwencją na poziomie 29,24 procent.

W jednej z obwodowych komisji wyborczych we Wrocławiu, jej członek w trakcie stemplowania kart do głosowania ukrył cztery z nich w kieszeni. Decyzją komisarza wyborczego we Wrocławiu odwołano go ze składu komisji – poinformowała Magdalena Kaszuba z delegatury KBW we Wrocławiu.

PKW: 67 incydentów związanych z naruszeniem prawa wyborczego TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Z relacji wyborców wynika, że przed polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wczoraj odbyło się głosowanie za Oceanem. Korespondent RMF FM rozmawiał z tymi, którzy oddali swój głos w wyborach:

O wydarzeniach wyborczej niedzieli 26 maja informowaliśmy Was w naszej specjalnej RELACJI NA ŻYWO: jej zapis ZNAJDZIECIE TUTAJ! >>>>

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Padł rekord frekwencji! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

W kalendarzu 26 maja: właśnie dzisiaj wybieramy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego! Lokale wyborcze otwarte zostały w całym kraju o godzinie 07:00, a Polacy – jak wynika z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą – tłumnie je odwiedzają. Do godziny 17:00 głosy oddało 32,51… czytaj więcej

Tak jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d’Hondta; dopiero później uzyskane przez komitet wyborczy mandaty będą rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu.

W odróżnieniu od wyborów krajowych – okręgi wyborcze nie mają więc przypisanej określonej liczby mandatów do zdobycia. To ile mandatów przypadnie na dany okręg będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane dopiero od godz. 23 – dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich 

UE. Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek.

W RMF FM tuż po zakończeniu ciszy wyborczej podamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Sondaż przeprowadzono dla TVP, TVN i Polsat.

Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów, frekwencji wyborczej oraz kandydatach, którzy zdobyli mandaty w PE.

Startuje Wieczór Wyborczy w RMF FM i na RMF 24!

Na specjalne wydania Faktów RMF FM zapraszamy co pół godziny: o 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00.

Zarówno w czasie niedzielnego Wieczoru Wyborczego, jak i w poniedziałek, najbardziej aktualne informacje, komentarze, prognozy i symulacje znajdziecie oczywiście na RMF 24.

Powyborczy poniedziałek w RMF FM to więcej rozmów naszych prowadzących! O godzinie 7:00, 8:00 i 9:00 będziemy pytać naszych gości o wyniki niedzielnego głosowania. TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Już teraz zapraszamy na specjalną relację na żywo!


Czytaj więcej…

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019: 42,4 procent dla PiS, 39 …

Prawo i Sprawiedliwość zwycięża w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019: według sondażu exit poll, partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 42,4 procent głosów. Na Koalicję Europejską zagłosowało 39,1 procent Polaków. Swoich przedstawicieli …

Źródło: RMF 24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *