Wybory do PE 2019. Debata wyborcza w TVP [RELACJA]

Wybory do PE 2019. Debata wyborcza w TVP [RELACJA]

Debata w TVP przed wyborami do europarlamentu. Znamy nazwiska uczestników

Jak dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska, komitet wyborczy PiS w debacie europejskiej organizowanej przez TVP reprezentować będzie europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Koalicja Europejska poinformowała z kolei telewizję publiczną, iż jej reprezentantem będzie europoseł Jan Olbrycht. Starcie o 20:30 na antenie TVP1 i TVP Info. Debatę poprowadzi Michał Adamczyk.GłosujGłosuj


Podziel się

OpinieTVP. (East News, Fot: Jan Bogacz)

Wiśniewska jest numerem jeden na liście PiS na Śląsku, Olbrycht – numerem cztery. Oboje są eurodeputowanymi.

CZYTAJ TEŻ: Wybory do Europarlamentu 2019. Koalicja Europejska rozszerza się o skrajnie lewicowe formacje. „Dla wielu to problem”

Jak słyszymy nieoficjalnie, Koalicja Europejska w oficjalnym mailu do TVP przedstawiła Olbrychta jako przedstawiciela KE w głównej debacie przed wyborami do PE.

Niektórzy twierdzą jednak, iż KE w ostatniej chwili może zmienić zdanie – i wysłać na debatę kogoś bardziej rozpoznawalnego.

Czy debata ogólnopolskich komitetów wyborczych przesądzi o wynikach wyborów do PE? Raczej nie, ale może na nie wpłynąć.

Będzie także doskonałą – i jedyną – okazją do tego, by wszystkie formacje startujące w eurowyborach mogły skonfrontować w bezpośrednim starciu swoje programy wyborcze.

Zyskają mali?
Tej debaty nie chciało ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Europejska. Powód? Obie formacje mogą na niej stracić.

Ale prawnie do jej przeprowadzenia zobowiązana jest telewizja publiczna. Największe formacje polityczne nie mogą zatem zrejterować. Choć debata to ryzyko.

– Na debacie wszystkich komitetów mogą skorzystać przede wszystkim outsiderzy, małe ugrupowania. My jesteśmy narażeni na ostrzał – tłumaczą sztabowcy z obu największych partii.

Adrian Zandberg z Lewicy Razem pytany w TOK FM o niechęć największych ugrupowań do uczestnictwa w debacie, stwierdził: – Boją się konfrontacji na równych prawach. Ale niech się nie migają, debaty to sól demokracji.

Zandberg – jak słyszymy – weźmie udział w czwartkowej debacie w TVP1. Jego pewność siebie w tej kwestii akurat nie dziwi.

Oceniony jako bardzo dobry występ Zandberga w podobnym formacie przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. sprawił, że Partia Razem zdobyła ponad 3 proc. głosów i zyskała milionowe subwencje budżetowe. A Zjednoczona Lewica Barbary Nowackiej nie dostała się do Sejmu, dzięki czemu Zjednoczona Prawica zdobyła samodzielną większość.

Debaty zatem mają znaczenie. Czasem przesądzające.

W w debacie w TVP wezmą udział Paweł Kukiz (nie kandyduje w wyborach do PE), Krzysztof Śmiszek (nr 1 na liście dolnośląskiej Wiosny), z ramienia Konfederacji – Krzysztof Bosak (nr 1 w Warszawie), a z ramienia Lewicy Razem – wspomniany Zandberg (również Warszawa).

Dziś wiadomym jest, że na ostatniej prostej kampanii – a zatem również w debacie – można spodziewać się ostrych tarć na linii KE-Wiosna oraz PiS-Konfederacja. Między tymi formacjami przepływy elektoratów – nawet niewielkie – mogą okazać się 26 maja kluczowe.

CZYTAJ TEŻ: Latarnik Wyborczy bez Koalicji Europejskiej. To jedyny komitet, który nie odpowiedział

Latarnik bez KE
Jak będzie wyglądać debata i jakie są jej zasady? Jakie reguły zostały ustalone? Zapytaliśmy o to TVP.

– Debata została podzielona na pięć bloków tematycznych, co pozwoli na uporządkowanie dyskusji. Przedstawiciele każdego z komitetów będą mieli minutę na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie. Ponadto reprezentanci komitetów będą mogli jeden raz w czasie trwania debaty udzielić riposty (czas: 45 sekund) – informuje nas biuro prasowe.

Tematy debaty? Bezpieczeństwo, gospodarka, przyszłość Unii Europejskiej, europejskie wartości oraz pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej.

Na pytania dotyczące tych obszarów tematycznych zawarte w Latarniku Wyborczym przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wciąż nie odpowiedziała Koalicja Europejska.

CEO zapytało najważniejsze komitety wyborcze o poglądy na temat spraw dotyczących Unii Europejskiej.

Latarnik Wyborczy to aplikacja umożliwiająca wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych z programami kandydatów startujących w wyborach powszechnych. Cel: świadome głosowanie. A co za tym idzie – poprawa jakości naszej demokracji.

Dlaczego KE odmówiła udziału w Latarniku?

Odpowiedź sztabu wyborczego KE: „W związku z tym, że zaproponowana przez Państwa formuła w naszej ocenie uniemożliwia udzielenie pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi na wiele pytań, nie możemy wziąć udziału w ankiecie Latarnika. Kształt odpowiedzi oparty na wyborze „Tak-Nie-Nie mam zdania”, niestety zniekształca pełne stanowisko i tym samym może wprowadzać w błąd czytelników”.

Prezes zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej odpisał szefowi sztabu KE Marcinowi Kierwińskiemu, przypominając, że formuła jednoznacznych pytań zamkniętych jest stosowana przy tworzeniu Latarnika Wyborczego od 2015 r. „Ugrupowania tworzące Koalicję Europejską (PO, Nowoczesna, PSL i SLD) brały udział w Latarniku Wyborczym we wszystkich poprzednich edycjach, udzielając odpowiedzi naszym czytelnikom na podobne pytania” – przypomina dr Jędrzej Witkowski.

Pytań żaden z przedstawicieli komitetów nie uniknie w czwartek.

Debata europejska w TVP1 i TVP Info o 20:30.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości


Czytaj więcej…

W TVP debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego …

W TVP1 i TVP Info odbyła się debata przedstawicieli wszystkich sześciu komitetów, które wystawiły swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy zarejestrowano w 13 okręgach. Debata została podzielona na pięć bloków tematycznych.

Źródło: TVP Info

NA ŻYWO: Debata kandydatów przed wyborami do PE w TVP

Nadal nie wiecie na kogo oddać swój głos w wyborach do PE? Być może przedwyborcza debata kandydatów rozjaśni wasze wątpliwości. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w serwisie Wprost.pl. 21:15: To już koniec debaty. Dziękujemy za śledzenie …

Źródło: Wprost.pl

Wybory do PE 2019. Debata wyborcza w TVP [RELACJA]

Dziś w TVP odbyła się debata wyborcza. Brali w niej udział przedstawiciele sześciu komitetów, które zarejestrowały listy w 13 okręgach. Debata podzielona została na pięć części: bezpieczeństwa, przyszłości Unii Europejskiej, gospodarki, europejskich …

Źródło: Onet.pl

Reprezentacja Polski w „grupie śmierci”. TVP pokaże Mistrzostwa …

Nie pokażemy w TVP Sport Copa America, Gold Cup i PNA. Prawa są za drogie i nieefektywne biznesowo. W sposób odpowiedzialny i rozważny inwestujemy publiczne pieniądze. Pokażemy za to mundial u20, mundial kobiet i me u21. Miłego dnia!

Źródło: TVP Info

Debata TVP. Kukiz: Jak wy chcecie te dzieci rodzić?!

20:01 Jak podaje WP, komitet wyborczy PiS w debacie europejskiej organizowanej przez TVP reprezentować będzie europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Koalicja Europejska poinformowała z kolei telewizję publiczną, iż jej reprezentantem będzie europoseł …

Źródło: fakt.pl

Debata w TVP przed wyborami do europarlamentu. Znamy …

Jak dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska, komitet wyborczy PiS w debacie europejskiej organizowanej przez TVP reprezentować będzie europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Koalicja Europejska poinformowała z kolei telewizję publiczną, iż jej …

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze po debacie europejskiej w TVP. "Psy Scheuring …

"Jan Olbrycht z Koalicji Europejskiej tak odpowiedział na pytanie o związki partnerskie w TVP Info, że nic nie powiedział. Przykra wyborcza kalkulacja czymś, co w Polsce powinno funkcjonować od lat – bo dotyczy zwyczajnej ludzkiej godności" – napisał.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Media szykanują Konfederację. Janusz Korwin-Mikke o TVP i TVN …

Jeden z liderów Konfederacji Janusz Korwin-Mikke udostępnił w sieci zdjęcie z zamazanym budynkiem TVP. Zwrócił uwagę, że układ III RP boi się, że jeszcze więcej ludzi dowie się o Konfederacji, dlatego też zlikwidowano debaty w regionalnych oddziałach …

Źródło: Najwyższy Czas!

Debata wyborcza w TVP. Kto weźmie udział?

W czwartek o godz. 20.30 na antenie TVP1 i TVP Info rozpocznie się debata wyborcza przedstawicieli komitetów wyborczych biorących udział w wyborach do PE. Ma być podzielona na pięć części tematycznych. Gospodarzem debaty będzie Michał …

Źródło: Radio ZET

RELACJA. Debata europejska w TVP. Happening w studiu …

Do wyborów europejskich zostało już kilka dni. W czwartek w TVP odbyła się debata ogólnopolskich komitetów. Wydarzenie śledził portal wPolityce.pl! NA ŻYWO: 21:13 Politycy promują własne komitety: Macie do wyboru wyjście Polski z UE i wejście pod but …

Źródło: wPolityce.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *