Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zwycięstwo PiS, na podium …

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zwycięstwo PiS, na podium ...

 

Ten wynik nie ucieszy zwolenników partii demokratycznych zaniepokojonych rozwojem sytuacji politycznej w Polsce. Ostatnie sondaże wskazywały na remis między PiS a Koalicją Europejską(PO+PSL+.Nowoczesna+PSL+Zieloni), ale przewaga partii Kaczyńskiego wyniosła jednak 3,3 pkt proc. czyli prawie tyle, ile w ostatniej prognozie wyników przygotowanej przez IPSOS, którą OKO.press publikowało w piątek 24 maja wieczorem (40 proc. PiS do 35 proc. KE).

Ten sam IPSOS zrobił dla TVN, TVP i Polsatu tzw. exit polls (ankieterzy pytają osoby wychodzące z komisji, na kogo głosowały). Podane o 21:00 wyniki pochodzą z godz. 19:00 i zostaną jeszcze skorygowane (tzw. late polls). Może się okazać, że ta przewaga ulegnie niewielkiej zmianie na korzyść opozycji, bo w ostatnich godzinach głosują bardziej duże miasta – a to raczej wyborcy KE.

Takie sondaże należy zawsze traktować ostrożnie, choć przy tak ogromnej próbie (ponad 80 tys. osób badanych, po 100 osób w każdej z 845 wylosowanych komisji) błąd pomiaru nie powinien być duży.

Należy więc uznać, że wynik wyborów oznacza sukces narodowej, katolickiej i radykalnej prawicy. Postawy Polaków (w mniejszym stopniu Polek) przesuwają się na prawo.

PiS zebrał premię za utworzenie koalicji z partiami Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, które w eurowyborach 2014 nie przekroczyły progu. Łączne poparcie PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem (dziś Porozumienie) w 2014 roku wynosiło 39 proc., dziś o 3 pkt proc. więcej.

„Osiągnęliśmy bardzo dużo, ale to za mało, za mało. Niektórzy są tu entuzjastyczni, mówią już o większości konstytucyjnej. Ale my musimy zdobyć najpierw zwykłą większość” – studził nastroje Jarosław Kaczyński.

Gdyby takie były wyniki wyborów parlamentarnych PiS zdobyłby 216 mandatów; KE – 188;  Wiosna – 29; Konfederacja – 27. Kaczyński mógłby rządzić tylko w koalicji z Konfederacją.

Trudno powiedzieć, co o tym zadecydowało. Jak duża okazała się siła perswazji piątki Kaczyńskiego, czyli pakietu obietnic kolejnych transferów dla dużych grup społecznych, rzuconych przez rząd Morawieckiego. Nie zaszkodziły władzy ani skandale z dwiema wieżami Kaczyńskiego, ani działki Morawieckich, ani – wydawałoby się – bolesna dla prokościelnego PiS kompromitacja Kościoła katolickiego po ujawnieniu skandali z pedofilią kleru i krycia tego przez biskupów. Ani kolejne porażki w polityce europejskiej i utrzymująca się krytyka łamania praworządności przez PiS.

Koalicja Europejska nie zdołała pokonać PiS, choć taki jest główny cel jej powstania. W wyborach 2014 pięć partii, które ją tworzą zebrało razem aż 49 proc., teraz o 10 pkt mniej.

Jakąś część tego elektoratu przejęła z pewnością Wiosna Roberta Biedronia, choć nie uzyskała wyniku na miarę entuzjazmu pierwszych sondaży po założycielskiej konwencji Wiosny w lutym 2019, które przekraczały 10 proc. Jednak w przemówieniu powyborczym Robert Biedroń ogłosił „zwycięstwo”. „Dopiero się rozkręcamy, to dopiero przedwiośnie” – wołał.

Wynik PiS mógł być jeszcze lepszy gdyby nie przedwyborczy finisz Konfederacji, która postawiła na brutalny faszyzujący przekaz pięć razy nie: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”.  Mógł w tym pomóc wyrazisty występ Krzysztofa Bosaka, jedynki Konfederacji w Warszawie, w przedwyborczej debacie TVP w czwartek 23 maja. Ale Konfederacja wypadła nieco gorzej niż w ostatnich sondażach i uzyskała wynik gorszy niż niespodziewany sukces Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego z 2014 roku, która zdobyła 7,15 proc. głosów i cztery mandaty europejskie. Sukces jest tym większy, że znacznie większa była dziś frekwencja.

Choć w wielu sondażach przed wyborami Kukiz’15 balansował na granicy progu wyborczego, ostatecznie spadł poniżej.

Lewica Razem nie poprawiła fatalnego wyniku partii Razem z wyborów samorządowych 2018. Wówczas w wyborach do sejmików wojewódzkich zagłosowało na nich tylko 1,6 proc. wyborców.

Jeżeli takie wyniki się potwierdzą, rozkład polskich mandatów w Parlamencie Europejskim będzie wyglądał następująco:

  • KE – 22;
  • PiS 24;
  • Wiosna – 3
  • Konfederacja 3.

Ostatnie sondaże przed wyborami wskazywały na remis między PiS i KE, ze wskazaniem na PiS. Tak wyglądały pomiary wyników PiS i KE w dwóch badaniach Kantara i jednym IPSOS dla OKO.press.

Kantar dla „Wyborczej”, 16-19 maja

 

Kantar dla TVN, 22-23 maja

 

IPSOS dla OKO.press, 21-23 maja (prognoza)


To wyniki najbardziej wiarygodnych pracowni. Prognoza IPSOS była dla PiS dużo lepsza, w wyborczym „realu” PiS wypadł nieco gorzej. Gdy wziąć pod uwagę więcej sondażowni, rozrzut wyników był zaskakująco duży. W ostatnim przedwyborczym badaniu CBOS PiS miał 43 proc. a KE 28 proc. To aż 15 pkt proc. różnicy. 13 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”. Po ich odliczeniu, PiS miał aż 50 proc., a KE 33 proc. CBOS przeprowadza sondaże tzw. metodą bezpośrednią (ankieter spotyka się z badanym twarzą w twarz), które zawsze sprzyjają rządzącym.

Na drugim biegunie była pracownia Instytut Badań Spraw Publicznych. W jej sondażu dla „Newsweeka” 22 i 23 maja KE miała 42,5 proc., PiS – 36,3 proc. To ponad 6 pkt proc. przewagi Koalicji nad PiS.

Odsyłacz pod sliderem

 

 


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zwycięstwo PiS, na podium …

Lidera Platformy Obywatelskiej oraz Koalicji Europejskiej wyraził przekonanie, że "jesteśmy bardzo bliscy, jesteśmy o wyciągnięcie ręki". – Powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas – dodał G. Schetyna. Jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się, …

Źródło: nowiny.pl

Eurowybory w Polsce: PiS na pierwszym, Koalicja Europejska na …

Sondaże exit poll Instytutu IPSOS po zamknięciu lokali wyborczych w Polsce wskazują na wygraną PiS z wynikiem 42,4 proc. Na drugiej pozycji jest Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, która uzyskała 39,1 proc. głosów. Trzecie miejsce zajęła Wiosna …

Źródło: Deutsche Welle

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019: 42,4 procent dla PiS, 39 …

PiS zdobył w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska – 22, Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – po 3 mandaty – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Źródło: RMF 24

Sondaż z okręgu warszawskiego: większość dla Koalicji Europejskiej

Na najwięcej miejsc w europarlamencie z okręgu Warszawa 1 może liczyć Koalicja Obywatelska – wynika z sondażu IPSOS dla TVN24. O godzinie 21 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy od razu pierwsze …

Źródło: TVN Warszawa

Wybory do europarlamentu: PiS zdecydowanie wygrywa z Koalicją

PiS uzyskało 42,4 proc. głosów i wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego – wynika z badania exit poll pracowni IPSOS. Koalicja Europejska w sondażu traci ponad 3 punkty procentowe do partii rządzącej. Na PiS zagłosowało 42,4 proc. wyborców.

Źródło: Salon24.pl

Jednak PiS! Kaczyński wygrywa wybory europejskie. Koalicja ciut …

I PiS, i Koalicja Europejska zdążyły już ogłosić sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale sondaż IPSOS wskazuje jednak na zwycięstwo Kaczyńskiego o 3,3 pkt proc. Faszyzująca Konfederacja dogoniła Wiosnę, która też ogłasza "zwycięstwo".

Źródło: OKO.press (komunikaty prasowe)

PiS o włos wygrywa wybory do europarlamentu! Koalicja

Przypomnijmy, że poprzednie wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska, która została poparta przez 32,13 proc. wyborców. Drugie PiS było nieznacznie gorsze z poparciem 31,78 proc. Trzecie było SLD-UP z poparciem 9,44 proc.

Źródło: naTemat

Wyniki wyborów do Europarlamentu. PiS triumfuje, Koalicja

Wyniki wyborów do europarlamentu: Jak podał TVN24, tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 42,4 % . Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska 39,1 % . Trzeci wynik uzyskała Wiosna …

Źródło: Bielsko-Biała NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *