Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Wyniki do …

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Wyniki do ...

Już w niedzielę 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosy oddawać będzie można od godziny 7 do 21.

W najbliższą niedzielę wybierzemy 52 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego – o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funkcję obejmie 51 posłów. W całej Unii Europejskiej wybory odbywają się w dniach 23-26 maja.
 

Aby głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 był ważny, należy odnaleźć listę komitetu, na który chcemy zagłosować, następnie trzeba postawić „x” w okienku przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Możemy oddać głos tylko na jedną osobę z wybranej listy, a prawidłowo postawiony „x” to dwie przecinające się linie w obrębie wyznaczonego kwadratu.
 

Głos w wyborach do Europarlamentu będzie nieważny, gdy:

 • postawimy krzyżyk poza obrębem wyznaczonego miejsca,
 • postawimy więcej niż 1 krzyżyk na wybranej liście,
 • oddamy pustą kartę do głosowania.
   

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, tj. wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest, iż poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy małej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.
 

Osobom niepełnosprawnym przysługują dwie dodatkowe formy głosowania: głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie przez pełnomocnika.

Wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskania pełnej informacji w swojej gminie na temat lokalizacji lokali wyborczych dostosowanych do osób niepełnosprawnych znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Lokal wyborczy powinien być specjalnie przygotowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obwieszczenia wyborcze oraz wyniki wyborów muszą być umieszczane w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Na prośbę wyborcy niepełnosprawnego członek obwodowej komisji wyborczej zobowiązany jest przekazać ustnie treść określonych obwieszczeń wyborczych. Dodatkowo wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
 

 • Deputowanych początkowo wybierały parlamenty krajowe. Dopiero w 1979 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego. Obecnie deputowani są wybierani przez obywateli państw należących do Unii Europejskiej. Wcześniej o tym, kto zdobędzie mandat europarlamentarzysty, decydowały parlamenty krajów członkowskich.
   
 • W kadencji 2014-2019 w PE zasiada 751 posłów. Jednakże wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE liczba ta zostanie zmniejszona do 705 europosłów.
   
 • Uprawnionych w tym roku do głosowania jest ponad 360 mln obywateli UE.
   
 • Frekwencja 5 lat temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła w Polsce 23,83 proc. Frekwencja w całej Unii Europejskiej – 42,61 proc.
   
 • W Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Grecji i Luksemburgu wybory do Parlamentu Europejskiego są obowiązkowe, a za złamanie przymusu wyborczego grożą kary w postaci grzywny lub aresztu.
   
 • Konfederacja Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy;
 • Wiosna Roberta Biedronia;
 • Koalicja Europejska;
 • Prawo i Sprawiedliwość;
 • Lewica Razem;
 • Kukiz’15;
 • Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.
   
 1. Jacek Wilk
 2. Jerzy Janoska
 3. Włodzimierz Skalik
 4. Bożena Modzelewska
 5. Emilia Kordek
 6. Agnieszka Jarczyk
 7. Agnieszka Białek
 8. Jacek Pawlikowski
 9. Jakub Gruszka
 10. Dobromir Sośnierz
   
 1. Łukasz Kohut
 2. Sabina Obwiosło-Budzyń
 3. Roman Nehrebecki
 4. Joanna Stępień
 5. Maciej Klimek
 6. Anita Ziegler-Chamielec
 7. Marcin Gołda
 8. Iwona Sobera
 9. Piotr Łukasiewicz
 10. Anna Kulczyk-Szymańska
   
 1. Jerzy Buzek (PO)
 2. Marek Balt (SLD)
 3. Mirosława Nykiel (PO)
 4. Jan Olbrych (PO)
 5. Marek Plura (PO)
 6. Grażyna Kulik (Zieloni)
 7. Renata Caban (Nowoczesna)
 8. Henryk Kiepura (PSL)
 9. Joanna Sekuła (PO)
 10. Paweł Kobyliński (PO)
   
 1. Jadwiga Wiśniewska
 2. Grzegorz Tobiszowski
 3. Izabela Kloc
 4. Bolesław Piecha
 5. Waldemar Andzel
 6. Andrzej Sośnierz
 7. Józef Kubica
 8. Wioletta Koper-Staszowska
 9. Barbara Szydlik
 10. Stanisław Szwed
   
 1. Maciej Konieczny (Razem)
 2. Katarzyna Iwańska (Ruch Sprawiedliwości Społecznej)
 3. Martin Saczek (Razem)
 4. Agnieszka Lamek-Kochanowska (Razem)
 5. Zdzisław Smoliński (Razem)
 6. Monika Radecka (Razem)
 7. Katarzyna Gasparska (Razem)
 8. Konrad Mrozowski (Razem)
 9. Barbara Słania (Razem)
 10. Bogusław Blicharski (Ruch Sprawiedliwości Społecznej)
   
 1. Grzegorz Długi
 2. Krzysztof Sitarski
 3. Jerzy Jachnik
 4. Aleksandra Jelonek
 5. Agata Hiero-Cichoń
 6. Anna Karwot
 7. Monika Kumor
 8. Artur Wilk
 9. Jadwiga Buryn
 10. Tomasz Jaskóła
   
 1. Dominik Łężak
 2. Jolanta Milas
 3. Anna Wiśniewska
 4. Dominik Palka
 5. Grażyna Swaczyna
 6. Maciej Urbańczyk
 7. Justyna Curran
 8. Jacek Sierpiński
 9. Gabriela Bartecka-Meyer
 10. Marcin Maranda
   


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Gdzie głosować?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Sprawdź, gdzie w poszczególnych okręgach wyborczych będzie można oddać swój głos. Przedstawiamy okręgi wyborcze, a także listę poszczególnych obwodów. Sprawdź najważniejsze …

Źródło: Onet.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Wyniki do

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie PKW obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania już 26 maja po godzinie 23. Oficjalne wyniki zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym, a dane z głosowań …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Wybory do Europarlamentu 2019 w Wielkiej Brytanii w cieniu …

W czwartek o 23. zakończyły się brytyjskie wybory do Parlamentu Europejskiego. Choć wyniki będą znane dopiero w niedzielę, to już wiadome jest jedno: wybory zakończyły się skandalem. Wielu Polaków i innych obywateli Unii nie mogło zagłosować ze …

Źródło: Wirtualna Polska

Wybory do europarlamentu. Kto "jedynką" w Warszawie?

Mieszkańcy Warszawy i ośmiu okolicznych powiatów głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 4. Na listach siedmiu komitetów rywalizuje ze sobą wiele znanych nazwisk. 26 maja walkę ze sobą stoczą przede wszystkim "jedynki" na …

Źródło: TVN Warszawa

Wybory do europarlamentu 2019. Kandydaci ze Szczecina (okręg nr …

Czwarty raz w historii naszego członkostwa w strukturach Unii Europejskiej będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. W naszym kraju …

Źródło: Głos Szczeciński

Wybory do Europarlamentu – listy wyborcze. Poznaj kandydatów z …

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Gdzie głosować? Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Do rejestru wyborców jesteś wpisywany z urzędu na podstawie miejsca twojego zameldowania …

Źródło: Gazeta Pomorska

Wybory do Europarlamentu 2019: zasady głosowania, ilu …

Wybory do Europarlamentu 2019. Już 26 maja 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy w wyborach do Europarlamentu będą uczestniczyć już po raz czwarty. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 27 …

Źródło: Gazeta Krakowska

WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019. Sprawdź, kto od nas …

Wybory do Parlamentu Europejskiego, 26 maja 2019 r.W okręgu nr 13, który obejmuje województwa lubuskie i zachodniompomorskie w wyborach do Europarlamentu startuje 60 osób z sześciu list.Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – kiedy? Data …

Źródło: Gazeta Lubuska

Wybory do europarlamentu 2019 – zasady, kandydaci, ciekawostki

Aby głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 był ważny, należy odnaleźć listę komitetu, na który chcemy zagłosować, następnie trzeba postawić "x" w okienku przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Możemy oddać głos tylko na jedną …

Źródło: Swiony.pl (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *