Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Godziny otwarcia lokali …

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Godziny otwarcia lokali ...

Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

 

Trzeba wziąć dokument tożsamości

 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości – dowód osobisty, a także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

 

W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

 

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Wybranych zostanie 52 europosłów

 

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

 

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

 

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 – Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 – Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 – Kukiz’15.


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak głosować? Jaki …

W kalendarzu 26 maja – właśnie dzisiaj wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego! Na RMF 24 odpowiadamy na najważniejsze – techniczne – pytania dot. głosowania. W jaki sposób oddać ważny głos? Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Źródło: RMF 24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować

możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek możesz złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możesz głosować …

Źródło: Gazeta Pomorska

Wybory do Parlamentu Europejskiegojak zagłosować, aby oddać …

Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości.

Źródło: polsatnews.pl

Wybory do UE 2019. Jak głosować? Magdalena Pietrzak z KBW …

Nie ma takiej możliwości, żeby z powodu podtopień wybory gdzieś się nie odbyły. Będziemy podejmować nadzwyczajne przedsięwzięcia, jesteśmy w kontakcie ze służbami – mówi w Radiu ZET Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowa Biura Wyborczego.

Źródło: Radio ZET

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Godziny otwarcia lokali …

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować? W celu uzyskania kart wyborczych należy udać się do stanowiska komisji wyborczej i okazać ważny dokument tożsamości. Głosowania dokonuje się poprzez postawienie znaku X przy wybranym …

Źródło: Głos Szczeciński

PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego

… a PSL 6,6 proc.). W 2015 r. w wyborach do Sejmu PiS zdobył 37,6 proc., a w zeszłorocznym głosowaniu na radnych sejmików wojewódzkich – 34,1 proc. … Jak podaje Ipsos, z Koalicji Europejskiej mandaty do Parlamentu Europejskiego otrzymali m.in.

Źródło: Polityka.pl

Europa wybrała. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość znacząco wygrało wśród rolników i bezrobotnych, a Koalicja Europejska wśród właścicieli firm czy specjalistów. PiS zwyciężył także wśród wyborców z podstawowym wykształceniem, a najlepiej wykształceni głosowali głównie na KE …

Źródło: TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 [RELACJA …

Zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Według sondażowych wyników wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a frekwencja w całym kraju wyniosła 43%. Oficjalne rezultaty powinniśmy poznać w poniedziałek wieczorem lub we wtorek.

Źródło: www.wroclaw.pl (komunikaty prasowe)

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Gdzie głosować?

Polacy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu swojego stałego zameldowania, na podstawie którego każdy został wpisany do rejestru wyborców. Jeśli zmieniało się adres zamieszkania w ostatnim …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *