Wybory do Europarlamentu 2019

Wybory do Europarlamentu 2019

Udostępnij

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W niedzielę, 26 maja, wybory do Europarlamentu. Głosowanie odbywa się w godzinach od 7.00 rano do 21.00 wieczorem.

Warunkiem udziału w głosowaniu jest ukończenie 18 roku życia najpóźniej w dniu wyborów. Tak więc w niedzielę będą mogły głosować osoby urodzone 26 maja 2001 roku lub wcześniej.

W głosowaniu  może wziąć udział każdy pełnoletni obywatel Polski.  Na wybory należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Członkowie komisji mają obowiązek sprawdzić tożsamość głosujących i dopiero potem wręczają wyborcom odpowiednie karty do głosowania.

Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. W niedzielę każdy głosujący otrzyma jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Znowelizowany Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Ponadto nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu.

Dotychczas w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać w poniedziałek późnym wieczorem lub we wtorek.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Czytaj więcej…

Jak głosować w wyborach do Europarlamentu?

Czynne prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18. rok życia. Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim może głosować, jeżeli najpóźniej w dniu …

Źródło: Radio Via

Nastoletnia aktywistka ze Szwecji nawołuje do głosowania na rzecz …

Szwedzka aktywistka występująca w obronie klimatu, pomysłodawczyni młodzieżowych strajków klimatycznych Greta Thunberg w sobotę apelowała w Kopenhadze do Duńczyków, by w wyborach do Parlamentu Europejskiego pamiętali o ochronie klimatu.

Źródło: Superstacja

Wybory do Europarlamentu 2019

Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. W niedzielę każdy głosujący otrzyma jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów …

Źródło: Lubiński Magazyn Informacyjny (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *