Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki. Frekwencja. Kto dostał się …

Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki. Frekwencja. Kto dostał się ...

Na żywo

11:25

– Ja osobiście jestem zadowolony. Uważam, że wycisnęliśmy z tej kampanii naprawdę bardzo wiele – powiedział Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w Warszawie.

10:41

Nie komentuję sondażu IPSOS, który zawiódł totalnie. Konfederacja miała wejść i nie weszła. Nie troszkę, tylko poważnie zawiódł – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki, komentując wyniki wyborów i niedzielny sondaż exit poll. Wynik Koalicji Europejskiej nazwał z przekąsem „wielkim sukcesem”.

10:34

Europejska Partia Ludowa będzie mieć w nowym PE ok. 179 mandatów, o ok. 30 mniej niż obecnie. Socjaliści również stracą ok. 30 mandatów – i będą ich mieć 150. Oznacza to poważne osłabienie dwóch największych frakcji w nowym Parlamencie – informuje Polskie Radio.

10:23

– PiS zawdzięcza swój sukces pewnej inercji społecznej. Ludzie na prowincji niewiele wiedzieli o poglądach poszczególnych kandydatów i na zasadzie bezwładności głosowali na PiS ze względu na jego daleko posunięte datki finansowe w polityce krajowej – oceniła prof. Jadwiga Staniszkis.

10:17

– Umawialiśmy się na Koalicję Europejską do wyborów do PE – podkreślił Zgorzelski, który przyznał, że wynik Koalicji Europejskiej „nie jest wynikiem marzeń”.

09:57

– Jedna rzecz jest pewna. Donald Tusk to nie jest Wunderwaffe. Użycie języka niemieckiego w tym kontekście oczywiście jest zasadne. Ta Wunderwaffe nie działa – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, komentując wynik Koalicji Europejskiej.

09:45

– Zwycięstwo znaczące Zjednoczonej Prawicy nie uśpi naszej czynności. Będziemy pracować by wynik powiększyć, choć on już dzisiaj daje nam samodzielne rządzenie – mówił w #RZECZoPOLITYCE polityk Porozumienia Zbigniew Gryglas.

09:42

– Wiosna nie powinna wchodzić do Koalicji Europejskiej „bo ona połyka” – oceniła w programie Onet Rano Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem eurowybory zakończyły się „wielkim sukcesem Roberta Biedronia”

09:38

Pomysł na pokonanie PiS? Uważam, że ten pomysł jest. Tylko trzeba go dobrze znaleźć i wiedzieć, z kim go szukać. Znajdziemy go wspólnie, bo uważam, że to jest najważniejsze, żeby wiedzieć, z kim go szukać i z kim można zrobić to skutecznie – komentował Grzegorz Schetyna.

09:16

– Ja się nie spodziewałem sam osobiście takiego wyniku – przyznał marszałek Senatu Stanisław Karczewski komentując wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

09:03

Tomasz Siemoniak mówiąc o wyniku Koalicji Europejskiej przypomniał, że w 2016 roku notowania PO „były na poziomie 12 proc.”. – Więc bycie w 38-procentowym ugrupowaniu naprawdę, to nie jest jakaś katastrofa – dodał. Jak zaznaczył Koalicja Europejska uzyskała lepszy wynik niż CDU (chadecja wygrała wybory w Niemczech, ale osiągnęła najgorszy wynik w historii – red.).

08:49

Rekordowy wynik Beaty Szydło w wyborach do PE.

08:40

– Jest charakterystyczne i warte przeanalizowania to, że PiS wygrywało w tych kręgach wyborczych, które nie płacą podatków.  Dla Koalicji Europejskiej kierunkiem prawidłowym jest skierowanie swojej oferty do tych, którzy płacą podatki – ocenił były prezydent Bronisław Komorowski.

08:26

– W dużych miastach mamy jeszcze kawał roboty do zrobienia przed wyborami jesiennymi. I będziemy tę parce wykonywać. Pokora i ciężka praca – to dało nam zwycięstwo i mam nadzieję – ocenił Joachim Brudziński.

08:12

Najnowsze dane z 99,25% obwodów:
Prawo i Sprawiedliwość – 45,57%
Koalicja Europejska – 38,29%
Wiosna – 6,04%
Konfederacja – 4,55%
Kukiz’15 – 3,70%
Lewica Razem – 1,24%

08:03

– To historyczne zwycięstwo – ocenił Jacek Sasin. – Traktujemy ten wynik jako dowód słuszności polityki, którą PiS prowadzi od trzech i pół roku, decyzji, które podjęliśmy w interesie obywateli – ocenił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

07:31

Wyniki w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim (dane ze 100 proc. obwodów): KE – 47,76 proc., PiS – 36,85 proc., Wiosna – 7,46 proc., Konfederacja – 3,88 proc., Kukiz’15 – 2,95 proc., Lewica Razem – 1,11 proc.

07:28

Kandydat europejskich socjaldemokratów na przewodniczącego nowej Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, wykluczył możliwość zbudowania koalicji z siłami skrajnej prawicy w Parlamencie Europejskim, apelując o stworzenie „progresywnej” większości w następnym Parlamencie Europejskim.

07:23

Wyniki na Podkarpaciu (dane ze 100 proc. obwodów): PiS – 65,07 proc., KE – 21,56 proc., Konfederacja – 5,89 proc., Kukiz’15 – 3,38 proc., Wiosna – 3,06 proc., Lewica Razem – 0,71 proc.

07:17

PKW na konferencji przekazała, że wciąż nie ma ani jednego protokołu z żadnego z 13 okręgów wyborczych. Na stronie PKW podano już jednak wyniki ze 100 proc. komisji w okręgu pomorskim – wygrała tam Koalicja Europejska (47,76 proc.) przez PiS-em (36,85 proc.). Wiosna uzyskała 7,46 proc. poparcia, Konfederacja – 3,88 proc., Kukiz’15 – 2,95 proc. a Lewica Razem – 1,11 proc.

W dużych, miejskich obwodach, liczenie trwa najdłużej – zaznacza Komisja, ale i tak zadowolona jest z „nadzwyczaj sprawnego” spływania wyników z obwodów.

6:27

Wyniki po przeliczeniu 95,9 proc. głosów: PiS – 46.01 proc., Koalicja Europejska – 37,87 proc. głosów, Wiosna – 6,02 proc., Konfederacja – 4,55 proc., Kukiz’15 – 3,71 proc., Lewica Razem – 1,23 proc.

5:58

Dane PKW po przeliczeniu 90,03 proc. głosów: PiS – 46,5 proc., Koalicja Europejska – 37,5 proc. głosów, Wiosna – 5,96 proc., Konfederacja – 4,53 proc., Kukiz’15 – 3,71 proc., Lewica Razem – 1,23 proc.

5:57

Wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech wygrała prawicowa Liga Matteo Salviniego, która – jak wynika ze wstępnych wyników wyborów – uzyskała 33,6 proc. głosów.

5:38

Reuters pisze, że „zwycięstwo PiS w Polsce wzmocni chór populistów w Europie. Agencja zwraca uwagę na rekordową frekwencję wyborczą w wyborach do PE w Polsce (do urn poszło 44,83 proc. Polaków, niemal dwa razy więcej niż w wyborach do PE w 2014 roku) i przypomina, że kampania wyborcza przed wyborami do PE skupiła się w Polsce na takich kwestiach jak „prawa osób homoseksualnych, dziedzictwo Holokaustu w Polsce i rola Kościoła katolickiego w życiu publicznym”.

5:19

PKW podała wyniki po przeliczeniu głosów z 86,03 proc. głosów: PiS uzyskuje 47 proc. głosów, Koalicja Europejska 37,5 proc. głosów, Wiosna – 5,92 proc., Konfederacja – 4,52, Kukiz’15 – 3,73 proc. a Lewica Razem – 1,23 proc.

5:16

W Hiszpanii wybory do PE wygrali rządzący krajem socjaliści – uzyskali 32,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znaleźli się konserwatyści z Partii Ludowej (20,1 proc. głosów).

4:45

Partia Brexitu zdobyła 31,6 proc. głosów w wyborach do PE i wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego na Wyspach. Klęskę ponieśli torysi – zdobywając zaledwie 9,1 proc. głosów zajęli piąte miejsce w wyborach i zdobyli trzy mandaty w PE.

4:22

PiS umacnia się na prowadzeniu – wynika z najnowszych danych pochodzących z sondażu late poll i częściowych końcowych wyników wyborów. Zgodnie z nimi PiS uzyskał 45,3 proc. głosów, Koalicja Europejska – 37,9 proc., Wiosna – 6 proc., Konfederacja – 5,2 proc.

PiS – 26 mandatów, Koalicja Europejska – 21, Wiosna – 3, Konfederacja – 2.

PiS wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego, druga jest Koalicja Europejska, Wiosna zajmuje odległe, ale jednak trzecie miejsce, tuż za nią plasuje się Konfederacja. Ruch Kukiz’15 nie wejdzie do PE, podobnie jak Lewica Razem – takie są wskazania sondażowych wyników IPSOS dla TVN  4, TVP i Polsatu.

Prezes Jarosław Kaczyński pogratulował swojej partii zwycięstwa, ale od razu zaczął też mobilizować polityków i wyborców PiS. – W październiku musimy wygrać jeszcze bardziej – mówił. A po kilkunastu minutach zacytował wiersz Władysława Broniewskiego: – To za mało, to za mało, to za mało – mówił do zebranych na Nowogrodzkiej.

Rekordowa frekwencja – 43 procent, dała w okręgach zwycięstwo czołowym politykom PiS. Do PE weszli według exit polls m.in. Beata Szydło (z najwyższym ze wszystkich wynikiem – 471 tys. wyborców), Beata Kempa, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Tomasz Poręba, Patryk Jaki, Adam Bielan, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Beata Mazurek, Jacek Saryusz-Wolski, Joachim Brudziński. Wielkim przegranym PiS jest były wiceszef PE, Ryszard Czarnecki.

W jednym z warszawskich klubów, gdzie zebrali się zwolennicy KE, entuzjazmu nie było, choć prawie 40-proc. wynik, to nie jest dla Grzegorza Schetyny powód do rozczarowania. – Wszystko przed nami – na gorąco pocieszał swoich ludzi szef PO. – Przyszłość należy do nas.

Według sondażowych wyników, mandatów mogą być pewni w KE Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka, Danuta Hübner i Róża Thun. W ramach KE trzy mandaty mieli zdobyć kandydaci wystawieni przez PSL.

Wiosna i Konfederacja prawdopodobnie wprowadzą po trzech eurodeputowanych.

PiS najwyższe poparcie wyborców uzyskał w siedmiu okręgach, a Koalicja Europejska w sześciu. KE wygrywała przede wszystkim w wielkich miastach – m.in w Warszawie. Na PiS głosowano za to na wsi – na partie władzy głosowało 70 proc. rolników. Na Podkarpaciu poparcie dla PiS przekroczyć miało 60 procent.

A kogo zwycięzcy spotkają w Brukseli z innych krajów Unii?

Według nieoficjalnych szacunków w Niemczech wygrała rządząca CDU–CSU, a za nią znaleźli się Zieloni, prawicowa AfD przekroczyła 10 proc. We Francji prawdziwe trzęsienie ziemi: wybory wygrało skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe Marine Le Pen, a partia premiera Emmanuela Macrona zajęła drugie miejsce, galiści i socjaliści uzyskali poniżej 10 proc.

W całej UE jednak rewolucji nie będzie. Europejska Partia Ludowa, według pierwszej prognozy, zdobędzie 173 miejsca. Drudzy są socjaliści (147 europosłów), liberałowie (102 mandaty), Zieloni (71 miejsc) i Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (58 deputowanych).

Według sondaży siła partii eurosceptycznych nie przekroczy 30 proc. Utworzą oni przynajmniej dwie lub nawet trzy grupy w PE.

Wielka Brytania nie chciała, ale musiała zorganizować wybory, bo termin brexitu został przełożony. Wstępne wyniki dawały zwycięstwo nowej Partii Brexitu – 31,6 proc., a rządząca Partia Konserwatywna poniosła klęskę z 12,4 proc. głosów.


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego [NA ŻYWO]

Po godzinie 6 rano Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 95,9 proc. komisji wyborczych. Wygrywa PiS z 46,01 proc. głosów. Drugie miejsce Koalicja Europejska, na którą głos oddało 37,87 proc.

Źródło: Onet.pl

Wybory do PE w Polsce. Na żywo

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego to jest oczywiście sukces PiS; głównym powodem tego zwycięstwa jest zamiana debaty o UE na debatę o sytuacji w kraju – ocenił b. premier Leszek Miller. Jego zdaniem za zwycięstwem tej partii stoi "kiełbasa, …

Źródło: Interia

Wybory do PE: PiS pierwsze do Unii

PiS umacnia się na prowadzeniu – wynika z najnowszych danych pochodzących z sondażu late poll i częściowych końcowych wyników wyborów. Zgodnie z nimi PiS uzyskał 45,3 proc. głosów, Koalicja Europejska – 37,9 proc., Wiosna – 6 proc., Konfederacja …

Źródło: Rzeczpospolita

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce

23 – dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich UE. Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 powinniśmy poznać …

Źródło: tokfm.pl

Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki. Frekwencja. Kto dostał się …

26 maja w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W tym artykule podamy wyniki exit poll po godz. 21.00 i oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej, dotyczące wyników i frekwencji krajowej. W artykule przedstawiamy ważne informacje …

Źródło: Express Bydgoski

Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona – tak …

Polska na pół podzielona – tak głosowali Polacy. Polska na … W poniedziałek rano PKW podała wyniki po podliczeniu danych z 99,25 proc. komisji. Według … Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich.

Źródło: Money.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i na Dolnym …

Pierwsze wizualizacje wyników na bieżąco zaczną się pojawiać na stronie wybory.gov.pl już po godzinie 23 w niedzielę. Ma to związek z tym, że we Włoszech, jako ostatnim kraju w UE, głosowanie trwa do tej godziny. – Dopiero wtedy pojedyncze wyniki, …

Źródło: Gazeta Wrocławska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *