Wybory do Europarlamentu 2019 w Małopolsce: jak głosować …

Wybory do Europarlamentu 2019 w Małopolsce: jak głosować ...

Sebastian Białach, Onet: Dlaczego ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego jest taka trudna?

Piotr Stec, Badania.PRO: Generalnie w wyborach ludzie są przyzwyczajeni do tego ilu będzie wybieranych radnych lub posłów. W okręgach jednomandatowych sprawa jest jasna – wygrywa ten, kto ma najwięcej głosów. W wyborach do Sejmu Polska jest podzielona na 41 okręgów. Na przykład w woj. lubelskim są dwa okręgi wyborcze – szósty i siódmy. W tym pierwszym wybieramy 15 posłów, w drugim wybieramy 13 posłów. Ludzie wiedzą, że wybierają konkretną ilość posłów.

Natomiast w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie wiemy ilu będzie kandydatów z danego okręgu. To pierwsza trudność, która powoduje, że są tworzone przeróżne mity na temat tej ordynacji. Kolejną trudnością jest to, że liczenie głosów przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap polega na ustaleniu ile mandatów przypadnie komitetom, które startują. W drugim zapada decyzja, do których okręgów wyborczych pójdą mandaty.

Czyli to wtedy następuje podział konkretnych mandatów.

Dokładnie tak. Jednak jeszcze bardziej można skomplikować sytuację. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. W woj. lubelskim mamy szczęście, że całe województwo jest jednym okręgiem. W innych jest inaczej – woj. zachodniopomorskie połączone jest z lubuskim, małopolskie ze świętokrzyskim, warmińsko-mazurskie z podlaskim.

Można odnieść wrażenie, że z punktu widzenia liczby mandatów, ważne jest, jakie wyniki będą miały komitety w poszczególnych okręgach. Natomiast ustalenie liczby mandatów przypadających poszczególnym partiom odbywa się na poziomie całego kraju. Wyniki ze wszystkich okręgów sumuje się, czyli wrzuca do jednego garnka.

Sytuację komplikuje jeszcze fakt, że w liczeniu głosów korzysta się z dwóch metod?

Na poziomie wyników ogólnopolskich tzw. metodą D’Honta ustala się ile mandatów przypadnie komitetom. Liczbę głosów uzyskanych przez komitet dzielimy przez kolejne liczby naturalne i następnie wybieramy tyle największych wyników, ile mamy mandatów do obsadzenia.Wyobraźmy sobie taką sytuację – mamy dwie partie A i B. Komitet A otrzymał 10 tys. głosów, a komitet B 6 tys. głosów.

Mamy do obsadzenia sześć mandatów. 10 tys. dzielone przez 1 daje 10 tys., dzielone przez 2 daje 5 tys., przez 3 to 3333, przez 4 daje 2,5 tys. itd. To samo robimy z wynikiem partii B. Otrzymujemy liczby: 6 tys., 3 tys., 2 tys. Z tych wyników wybieramy sześć największych wyników: 10 tys. (partia A), 6 tys. (partia B), 5 tys. (partia A), 3333 (partia A) itd. Wiemy, że jeden komitet dostanie cztery mandaty, a drugi otrzyma dwa.

I tak w skali kraju wybieramy 52 największe wyniki partii, które w skali całego kraju przekroczyły próg 5 proc. Teraz dochodzimy do momentu podziału mandatów na 13 okręgów wyborczych. Tu jest bardzo skomplikowany system. W Polsce wykorzystuje się metodę Hare’a-Niemeyera. Nie stosuje się jej w żadnych innych wyborach.

Wyobraźmy sobie, że mamy tort. Dzielimy go na takie kawałki, które symbolizują liczbę wszystkich mandatów uzyskanych przez partie. Nagle przychodzą dzieci z naszej rodziny z rożnych okręgów Polski i chcą otrzymać kawałek ciasta. Jak to podzielić? Tutaj właśnie odbywa się liczenie głosów w ramach jednego konkretnego komitetu.

O tym czy mandat pójdzie na Lubelszczyznę, Śląsk czy do Warszawy nie decyduje rywalizacja Koalicji Europejskiej z PiS czy Wiosną, tylko w ramach własnego ugrupowania. To bratobójcza walka wewnątrz. Dochodzi do absurdalnej sytuacji, kiedy w interesie kandydatów KE z województwa lubelskiego leży, by w innych okręgach kandydaci tego samego komitetu otrzymali jak najgorsze wyniki. No ale jeśli inni kandydaci otrzymają mało głosów, to również cała partia i tych mandatów do podziału będzie mniej. Tu najważniejsza jest liczba oddanych głosów, a nie procentowy udział.

Ale przecież wszyscy apelują o jak najwyższą frekwencję.

W woj. lubelskim uprawnionych do głosowania jest 1 mln 720 tys. mieszkańców. Na Śląsku jest ich ok. 3,6 mln wyborców. Przykładowo na Lubelszczyźnie PiS otrzyma 250 tys. głosów co będzie stanowiło 45 proc. A na Śląsku PiS otrzyma 30 proc. Wydaje się, że w porównaniu z Lubelszczyzną wynik jest gorszy. Ale te 30 proc. stanowić będzie 600 tys. głosów oddanych. Dlatego to liczby, nie procenty, decydują do którego okręgu wyborczego idzie mandat. Przy takich wynikach dwa mandaty trafiłyby na Śląsk a trzeci dopiero do Lubelskiego.

Frekwencja w minimalnym stopniu decyduje, gdzie pójdzie mandat. Miałoby to przełożenie, gdyby okręgi wyborcze miałyby bardzo podobną liczbę wyborców. W kujawsko-pomorskim uprawnionych do głosowania jest 1,6 mln osób. Nawet gdyby 100 procent wyborców poszłoby tam do urn, to na Śląsku wystarczy 45 proc. by było ich więcej niż w całym okręgu. Jeżeli partia otrzyma mało głosów i ma do obsadzenia cztery mandaty, to z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że trafią one do kandydatów ze Śląska, Małopolski i Świętokrzyskiego, Wielkopolski i Warszawy. Tam gdzie jest najwięcej osób uprawnionych do głosowania.

Historia pokazuje, że dobry wynik nie zawsze gwarantuje szansę otrzymania mandatu.

Mamy przypadki europosłów, którzy dostali mandat zbierając ledwie kilkanaście tysięcy głosów. Można wtedy mówić, że ktoś skorzystał z dużego wyniku koleżanki/kolegi z partyjnej listy. Można też zebrać kilkadziesiąt tysięcy i mieć jeden z najlepszych wyników w kraju, ale na partyjnej liście zostać wyprzedzonym o zaledwie kilka tysięcy głosów i przepaść w wyścigu do Brukseli.

W zdecydowanej większości do PE dostają osoby z pierwszego lub drugiego miejsca na liście. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy mandat dostaje ktoś z miejsc 3-10.

Zainteresował Cię artykuł? Polub nasz profil na Facebooku!

(bp)


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować, ilu …

… każda osoba, która do dnia wyborów ukończyła 18 lat, posiada czynne prawo wyborcze i na stałe mieszka w Polsce, a także jest wpisana do miejscowego spisu wyborców może oddać głos na swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Newsweek Polska

Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Co jest "iksem"? Czy można …

Wyborca, który chce oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wrzucając … niewidoczna. Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące wyborów do europarlamentu i przebiegu głosowania.

Źródło: TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować? O czym …

Jak głosować, żeby oddać ważny głos? O czym jeszcze warto pamiętać w … Warto jednak się upewnić i sprawdzić to jeszcze na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, w lokalnej prasie lub nawet na słupach ogłoszeniowych w okolicy. Lokale wyborcze będą otwarte w … Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. W niedzielę każdy głosujący …

Źródło: Wprost.pl

"Ciekawa jest liczba wydanych zaświadczeń o prawie do

… DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO · JAK GŁOSOWAĆ? PORADNIK WYBORCY. Pełniący obowiązki szef PKW Wiesław Kozielewicz przypomniał, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierają 52 eurodeputowanych, jednak tylko 51 spośród nich obejmie urząd do czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. … Pełniący obowiązki szef PKW przekazał, że do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 623 wyborców. Jak dodał, do piątku 24 maja do godz.

Źródło: TVN24

Jak wygląda ordynacja w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Piotr Stec, Badania.PRO: Generalnie w wyborach ludzie są przyzwyczajeni do tego ilu będzie wybieranych radnych lub posłów. W okręgach jednomandatowych sprawa jest jasna – wygrywa ten, kto ma najwięcej głosów. W wyborach do Sejmu Polska jest …

Źródło: Onet.pl

Wybory do Europarlamentu 2019 w Małopolsce: jak głosować

Wybory do Europarlemantu 2019. W niedzielę Polacy wybiorą 52 przedstawicieli, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do godz. 21. Jak i gdzie głosować w wyborach do Europarlamentu? Jak znaleźć lokale wyborcze? Tutaj znajdziecie wszystkie najświeższe informacje dotyczące wyborów: przebieg, … W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska została podzielona na 13 okręgów. W każdym z nich będą inne listy kandydatów. Małopolska to okręg nr 13, który …

Źródło: Gazeta Krakowska

KW: Zainteresowanie wyborami do PE większe niż 5 czy 10 lat temu

14 w całej Polsce wydano 118763 zaświadczenia o prawie do głosowania, czyli dla tych obywateli, którzy będą głosowali poza miejscem zamieszkania – mówił p.o. szefa PKW. Kozielewicz podkreślił, że w wyborach do PE w 2014 r. na podstawie …

Źródło: TVP Info

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować

Po oddaniu głosu należy wrzucić kartę do urny tak, by strona zadrukowana była niewidoczna. Każdy, kto znajduje się w spisie wyborców i w dniu wyborów przyjdzie do obwodowej komisji wyborczej, otrzyma kartę do głosowania ostemplowaną pieczęcią …

Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Gdzie głosować?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Sprawdź, gdzie w poszczególnych okręgach wyborczych będzie można oddać swój głos. Przedstawiamy okręgi wyborcze, a także listę poszczególnych obwodów. Sprawdź najważniejsze …

Źródło: Onet.pl

Wybory do PE w Toruniu 2019. Wyniki poznamy wkrótce. 26 maja …

Obywatel Polski za granicą Obywatel Polski zamieszkujący inny kraj UE może głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce lub kandydatów startujących w wyborach w tym kraju, w którym mieszka. … Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Źródło: Nowości Dziennik Toruński

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *