Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł?

Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł?

W Parlamencie Europejskim obowiązuje zasada, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego posła ustalono na poziomie 38,5 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co ważne, posłowie do PE nie decydują – i nie mogą decydować – o swoich wynagrodzeniach.

Europoseł zarabia ok. 6,8 tys. euro miesięcznie netto (ok. 29 tys. zł). Ponadto za każdy dzień pracy w Brukseli lub Strasburgu otrzymuje 320 euro dziennie (ok. 1,4 tys. zł) na zakwaterowanie. Warunkiem ich otrzymania jest udział w posiedzeniach. Zakładając, że w obu miastach spędza 20 dni, otrzymuje 6,4 tys. euro miesięcznie (ok. 28 tys. zł). Posłowi do PE przysługuje także dieta 4,5 tys. euro miesięcznie (ok. 19 tys. zł) na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem mandatu europosła.

Oprócz tego poseł do PE ma pełny zwrot kosztów biletów samolotowych lub kolejowych, w drodze na posiedzenia parlamentu, komitetów i grup politycznych, do 4,5 tys. euro zwrotu kosztów innych podróży zagranicznych i 160 euro dziennie diety, jeśli poseł jest w podróży poza UE.

Kwotę 24,5 tys. euro miesięcznie (ok. 106 tys. zł) może przeznaczyć na wynagrodzenia dla asystentów i pracowników biura, jednak środki te wypłacane są im bezpośrednio przez europarlament. Brukselski asystent kosztuje mniej więcej 3 tys. euro. Europosłowie nie mogą zatrudniać w charakterze asystentów członków swych rodzin.

Co ciekawe, Parlament Europejski zakazuje wykorzystywania poselskich pensji do innych celów niż prywatne: „porozumienia o wykorzystaniu wynagrodzenia, odprawy przejściowej i emerytury do celów innych niż prywatne są nieważne”. W wyjaśnieniu do tego przepisu napisano, że regulacja ta jest potrzebna, ponieważ partie często oczekują, że część świadczeń, takich jak wynagrodzenie, odprawy, czy emerytury zostanie wykorzystana dla ich celów.

Warto przywołać słowa Marka Migalskiego, który w rozmowie z Onetem przyznał, że będąc europosłem w 2009 roku nie miał świadomości, że jego apanaże – częściowo – znajdą się na celowniku lidera jego ówczesnej partii. Miały zostać przeznaczone na potrzeby partyjne. Jak sam tłumaczył, był to jeden z powodów odejścia z Prawa i Sprawiedliwości.

Na zakończenie kadencji europosłowi przyznawana jest odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia (za każdy rok sprawowania urzędu). Po ukończeniu 63. roku życia otrzymuje też emeryturę za każdy rok zasiadania w PE. Po pełnej pięcioletniej kadencji to 1,5 tys. euro miesięcznie. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej. Po śmierci eurodeputowanego jego żona i będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(mba)


Czytaj więcej…

Wybory do europarlamentu 2019 – oficjalna data, zasady. Jak

Europarlament to instytucja reprezentująca interesy obywateli Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu odbywają się co pięć lat. Państwa członkowskie UE mają prawo podejmować indywidualnie decyzje odnośnie dokładnego terminu głosowania …

Źródło: Dziennik Bałtycki

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować

możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek możesz złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możesz głosować …

Źródło: Gazeta Pomorska

Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce już 26 maja. Polacy wybiorą w nich swoich 51 europosłów. Ile zarabia poseł do Parlamentu Europejskiego? Na jego zarobki składa się nie tylko podstawowa pensja, ale także liczne diety. Łącznie może …

Źródło: Onet.pl

Wybory do Europarlamentu 2019. W jaki sposób oddać ważny głos …

Już w najbliższą niedzielę zagłosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Warto poświęcić chwilę na rozważenie technicznych aspektów aktu głosowania: w jaki sposób oddać głos aby był on ważny; co wyborca może zrobić z kartami do głosowania …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *