William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

Kanadyjski pianista, ceniony za swe interpretacje muzyki polskiej XX wieku, w 2012 roku zarejestrował Koncert Lutosławskiego dla brytyjskiej wytwórni CHANDOS. – Trudności w nim są olbrzymie. Pierwsza przychodzi mi na myśl rytmiczna różnorodność utworu, kontrasty są prawdziwym wyzwaniem. Ten koncert sprawia, że nerwy i mięśnie ciągle pozostają czujne – tłumaczył Louis Lortie. 

Mimo że zamysł tej kompozycji pojawił się już w latach 40., ze zrealizowaniem go Lutosławski czekał aż do 1987 roku. Czemu tak długo? – Po prostu czekał na odpowiedni moment. W latach 40. nie był jeszcze na to gotowy, wątpił w możliwości swojego języka muzycznego, chciał go bardziej rozwinąć. Kilkadziesiąt lat później jego technika była już doskonała, tym nowym językiem mógł posługiwać się bez skrępowania. Dzięki temu napisał rzeczywiście wspaniałe dzieło – stwierdził Lortie. – To jeden z najciekawszych koncertów napisanych po II wojnie światowej.

W programie wieczoru znalazły się także się Symfonia e-moll „Odrodzenie” zmarłego 110 lat temu Mieczysława Karłowicza, a także jeszcze jeden utwór Lutosławskiego, Novelette.

– Obydwaj kompozytorzy należą do najważniejszych postaci naszego życia muzycznego XX wieku, z tym że Karłowicz stale na świecie nie jest tak znany, jak by mógł, ale bardzo się cieszę, że coraz częściej się go grywa. Co do Novelette – dla mnie bardzo miłe jest to, że miałem okazję dyrygować ten utwór w obecności samego Lutosławskiego i on to bardzo życzliwie ocenił – opowiadał dyrygent Antoni Wit.

W audycji rozmawialiśmy także o związkach Lutosławskiego z Chopinem, możliwościach ekspresji artystycznej, jakie daje twórczość Karłowicza, oraz o elementach wspólnych stylom tych dwóch oryginalnych polskich kompozytorów.

*** 

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Antoni Wit (dyrygent), Louis Lortie (pianista)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

at/bch


Czytaj więcej…

William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

Wielkanoc jest takim wspaniałym okresem w roku, kiedy wszystkie Pasje, nie tylko te Bacha, ale również Telemanna, czy Haendla, są wykonywane na całym świecie: w Niemczech, w Stanach, w Anglii, Holandii, a nawet we Francji. Ten repertuar jest …

Źródło: Polskie Radio

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *