Wielka Sobota – święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa …

Wielka Sobota - święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa ...

Księża święcą dziś pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu. Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia czuwamy też przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.

Czytaj również: Kazanie powinno wyczerpać temat, a nie słuchaczy… o. Leon Knabit o głoszeniu homilii

Tłumy wiernych z całej Polsku przyjechały m.in. na krakowski Rynek, aby przed bazyliką Mariacką poświęcić pokarmy. Święcenie pokarmów przed bazyliką Mariacką w Krakowie to wieloletnia tradycja. Uroczystość poprzedzają konkursy z niespodziankami oraz rozmowy o zwyczajach wielkanocnych.


Czytaj więcej…

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

W przeciwieństwie do Wielkiego Piątku, w sobotę nie obowiązuje ścisły post. Kościół katolicki zaleca jednak aby tego dnia powstrzymać się od spożywania mięsnych potraw. Post w Wielką Sobotę jest bowiem także symbolem żałoby apostołów po śmierci …

Źródło: RMF FM

Wielka Sobota. Czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa …

W starożytności Wielka Sobota była dniem bez liturgii, dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Wieczorem chrześcijanie gromadzili się na całonocne czuwanie i modlitwy. Dopiero w V wieku pojawiają się opisy ceremonii poświęcenia świecy …

Źródło: m.niezalezna.pl

Dziś Wielka Sobota. Święcimy pokarmy, odwiedzamy groby Pańskie

Dziś Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na jej zakończenie jest odprawiana uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej.

Źródło: TVP Info

Wielka Sobota – święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa …

Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu. Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia czuwamy też przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *