Wielka Brytania jest zaniepokojona planami Turcji wykonania …

Wielka Brytania jest zaniepokojona planami Turcji wykonania ...

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy – powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do „deeskalacji napięć”.

Turcy rozpoczęli wiercenia na wodach, do których roszczenia zgłasza zarówno uznany przez wspólnotę międzynarodową rząd Cypru, jak i uznawane tylko przez Turcję władze Cypru Północnego.Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował w sobotę, że turecki statek badawczy „Barbados Hayrettin Pasa” prowadzi już prace na szelfie kontynentalnym i rozpocznie odwierty w wyznaczonych punktach w poszukiwaniu złóż ropy i gazu.

Cypryjski resort dyplomacji nazwał to „prowokacją” i „jawnym naruszeniem suwerenności Republiki Cypryjskiej”.Hunt zaapelował w czwartek, by „strony konfliktu zachowały umiar”, dodał też, że eksploatacja złóż ropy i gazu powinna przynosić korzyści wszystkim Cypryjczykom i wspierać porozumienie między Cypryjczykami.

W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że liczy na wsparcie ze strony NATO w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.Sprzeciw wobec planów odwiertów wyrazili szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini oraz Departament Stanu USA.

Polska Agencja Prasowa


Czytaj więcej…

Wielka Brytania jest zaniepokojona planami Turcji wykonania …

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy – powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do „deeskalacji …

Źródło: BiznesAlert.pl (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *