Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do …

Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do ...

zobacz więcej wideo »

W niedzielę 26 maja od rana trwa głosowanie. Rozpoczęło się o godzinie 7. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.

Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów do Parlamentu Europejskiego wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 80. Oficjalne wyniki polskich wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek późnym wieczorem lub we wtorek.

Rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka o godzinie 8 poinformował, że głosowanie zaczęło się wszędzie punktualnie. – Nie ma informacji, aby gdziekolwiek miało dojść do jakichś opóźnień, a to oznacza, że głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem – powiedział.

Pytany o to, czy PKW otrzymała sygnały o problemach z otwarciem lokali wyborczych na południu Polski, gdzie doszło w ostatnim czasie do podtopień odpowiedział: „cały czas będziemy zbierali informacje z delegatur Krajowego Biura Wyborczego, w tej chwili nie otrzymujemy takich sygnałów”. – Na ten moment żadnych niepokojących sygnałów nie ma – zaznaczył rzecznik PKW.

W niedzielę w TVN24 i tvn24.pl zaprezentujemy sondaże, komentarze i najświeższe informacje. Na wieczór wyborczy zapraszamy od godziny 20.35. O tej samej porze wystartuje wieczór wyborczy na antenie TVN24 BiS.

Tym razem Polsce przypadł o jeden mandat więcej niż w poprzednich kadencjach. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Ponieważ nie doszło do brexitu, w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Jeden europoseł obejmie swój urząd dopiero, gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę.

Po przeliczeniu wyników wyborów, Państwowa Komisja Wyborcza wskaże, któremu komitetowi przypadnie 52. mandat.

W wyborach do PE utworzono 27 286 obwodów do głosowania, z czego 14 342 lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Wyborcy mogą sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinni oddać głos, m.in. przez wyszukiwarkę na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy lub w obwieszczeniu.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania i odebrały z urzędów gmin zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą z takim zaświadczeniem wziąć udział w wyborach zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą będą mogli zagłosować w jednym z 203 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski. Będą wybierali kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty). Z danych PKW wynika, że w tych wyborach chęć głosowania poza granicami zgłosiło 107 tysięcy wyborców.

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 623 wyborców. Są to osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.

Przed oddaniem głosu, członkowie obwodowej komisji wyborczej poproszą o okazanie dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie naszej tożsamości. Najlepiej zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Szefowa PKW Magdalena Pietrzak, zaznaczyła w piątek, że może to być także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa czy „wszelkie dokumenty, które nie będą budziły wątpliwości komisji jeśli chodzi o stwierdzenie tożsamości”.

Po raz pierwszy PKW dopuściła także potwierdzenie tożsamości poprzez usługę mTożsamość dostępną za pośrednictwem smartfonów w rządowej aplikacji mObywatel.

PKW apeluje, by wyborcy poważnie podeszli do głosowania, nie robili dopisków na karcie wyborczej i stawiali tylko jeden znak X przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Głosujący otrzyma jedną kartę głosowania formatu A3 lub A4 (w zależności od okręgu wyborczego). Warto sprawdzić, czy na dole karty do głosowania są odciski dwóch pieczęci – jedna jest drukowana razem z kartą, druga stawiana przez obwodową komisję wyborczą. Brak drugiej z nich może być podstawą do uznania głosu za nieważny.

Na karcie wymienione są listy kandydatów. Każda z nich oznaczona numerem i nazwą komitetu wyborczego. Aby oddać ważny głos, jeden znak X musi znaleźć się w jednej kratce obok nazwiska kandydata. Znak ten musi składać się z co najmniej dwóch przecinających się linii w obrębie kratki.

Oglądaj

Jak oddać ważny głos?

Wideo: wybory.gov.pl
Jak oddać ważny głos?

Jeżeli znak X znajdzie w dwóch kratkach przy różnych listach kandydatów, głos będzie nieważny. Tak samo będzie w przypadku oddania pustej karty do głosowania. Natomiast, gdy postawimy dwa znaki X przy nazwiskach kandydatów z tego samego komitetu wyborczego, nasz głos zostanie zaliczony na poczet osoby, która znajduje się wyżej na liście.

Głosowanie jest tajne. PWK radzi, by po oddaniu głosu, wrzucić złożoną kartę do urny – tak by zadrukowana strona była niewidoczna.

W nocy z piątku na sobotę o północy, na 24 godziny przed dniem głosowania, rozpoczęła się cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21 w niedzielę.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitować nie wolno także w internecie.

Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca między innymi na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Jak zaznacza Alicja Śledziona ze szczecińskiej policji w rozmowie z TVN24,  w dzisiejszych czasach agitacją wyborczą mogą być również publikacje w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, więc w tym okresie ciszy wyborczej należy ustrzec się tego rodzaju publikacji.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Obecnie w skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Liczba mandatów przypadających na każdy kraj jest w przybliżeniu proporcjonalna do jego ludności, przy czym żaden kraj nie może mieć mniej niż sześciu, a więcej niż 96 europosłów.

W większości, bo aż w 24 państwach UE, w wyborach do parlamentu w 2019 roku obowiązuje system jednookręgowy – czyli terytorium całego kraju jest jednym, dużym okręgiem wyborczym. Nasz kraj jest więc pod tym względem jednym z wyjątków na unijnej mapie. W Polsce mamy aż 13 okręgów wyborczych.

Okręgi wyborcze do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-procentowego progu. Według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji.

Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

W niedzielę głosowanie odbywa się w 21 krajach Wspólnoty. Dzień wcześniej do urn poszli obywatele Łotwy, Malty i Słowacji.

Czechy są jedynym państwem, gdzie odbywało się dwudniowe głosowanie.

Niektórzy zagłosowali już wcześniej w dniach 23-24 maja (Irlandia, Wielka Brytania, Holandia). Jak podała Centralna Komisja Wyborcza, w przedterminowych wyborach udział wzięło ponad 157 tysięcy osób, czyli nieco ponad 11 proc. z ponad 1,4 miliona uprawnionych do głosowania.

Daty wyborów do Parlamentu Europejskiego


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak głosować? Jaki …

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się już w czwartek 23 maja: państwa członkowskie UE mają w tym zakresie różne zwyczaje, w związku z tym każde z nich mogło wybrać dzień głosowania spośród czterech wskazanych – od czwartku do niedzieli. W Polsce głosować będziemy jutro: w niedzielę 26 maja. … miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Dopisać się do spisu wyborców w dowolnym miejscu na terenie Polski mogliśmy do wtorku 21 maja, zaś za granicą – do czwartku 23 maja.

Źródło: RMF 24

PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem, nie ma informacji o opóźnieniach – przekazał w niedzielę rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka. Podkreślił, że nie ma "niepokojących sygnałów" z południa … Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania i odebrały z urzędów gmin zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą z takim zaświadczeniem wziąć udział w wyborach zarówno w kraju, jak i zagranicą. Polacy przebywający podczas eurowyborów za …

Źródło: TVN24

Wybory do Europarlamentu 2019. Lokale wyborcze otwarte …

Przepisy prawne, które Parlament Europejski uchwala wspólnie z Radą UE, dotyczą wszystkich mieszkańców Unii i odnoszą się do takich kwestii, jak swoboda podróżowania, środowisko naturalne, ochrona konsumentów czy bezpieczeństwo żywności. Państwa członkowskie mają … Jedynka to nie koniec" – pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować, ilu …

… każda osoba, która do dnia wyborów ukończyła 18 lat, posiada czynne prawo wyborcze i na stałe mieszka w Polsce, a także jest wpisana do miejscowego spisu wyborców może oddać głos na swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Newsweek Polska

Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do …

Warszawa: Wybory do UE. Jak głosować w wyborach do europarlamentu 26 maja 2019? Wybory do europarlamentu będą odbywać się w Polsce w niedzielę 26 maja 2019 roku (tego dnia głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich Unii …

Źródło: Warszawa NaszeMiasto.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Godziny otwarcia lokali …

Godziny otwarcia lokali wyborczych, jak głosować? … Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja. O godzinie 7 rano otwarte … Uprawnieni do głosowania są obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat.

Źródło: Głos Szczeciński

Wybory do Parlamentu Europejskiegojak zagłosować, aby oddać …

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już …

Źródło: polsatnews.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *