Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do …

Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do ...

Po złożeniu podpisu w spisie wyborców, otrzymasz kartę do głosowania, na której musi znajdować się pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydruk pieczęcie Okręgowej Komisji Wyborczej, a także numer okręgu wyborczego w lewym górnym roku karty. Główną część karty do głosowania stanowią nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Aby oddać ważny głos w eurowyborach, należy postawić tylko jeden „X” przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Co ważne, linie „krzyżyka” powinny przecinać się w obrębie kratki.

Czytaj także: PiS musi bronić Kościoła, bo mobilizuje on jego elektorat. Jednak nie może bronić pedofilów w sutannach,dlatego próbuje rozmyć problem. Czy skutecznie?

Głos będzie nieważny, jeśli „X” pojawi się przy więcej niż jednym nazwisku, linie nie będą przecinać się w obrębie kwadratu lub nie zostanie wybrany żaden z kandydatów przedstawionych na listach wyborczych.

Wszyscy kandydaci na europosłów na jednej grafice (dane dzięki Mam Prawo Wiedzieć)

Możliwe jest oddanie głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem zameldowania. Osoby, które uzyskały w swoich gminach zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą ubiegać się o wpisanie do spisu wyborców w miejscu, w którym będą przebywali. W przypadku tymczasowego lub stałego pobytu za granicą, głosować mogą obywatele, którzy zgłosili się do konsulatu z wnioskiem o wpisanie do spisu wyborców.

Czytaj także: Film braci Sekielskich jest jak tsunami – uważa Tomasz Lis

Głosować w Polsce mogą także obywatele Unii Europejskiej, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, a mieszkające na stałe na terenie naszego kraju. Konieczne było jednak złożenie wniosku do Urzędu Gminy o wpisanie do spisu wyborców.

W jaki sposób głos mogą oddać osoby niepełnosprawne? Wyjaśniamy w tym artykule.

Po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych – domyślnie o godzinie 21:00, jednak z różnych przyczyn PKW może zdecydować o przedłużeniu ich działania – poznamy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Oficjalne wyniki wyborów do PE najprawdopodobniej poznamy we wtorek, 28 maja.

Obowiązująca w Polsce procedura przydzielania mandatów do Parlamentu Europejskiego jest skomplikowana i opiera się na dwóch metodach: D’Hondta i Hare’a-Niemeyera. W uproszczeniu: najpierw PKW ustala, które komitety wyborcze przekroczyły 5 proc. próg wyborczy, następnie dokonuje podziału mandatów przypadających na każdy z komitetów pomiędzy jego listy okręgowe. To powoduje, że przed przeprowadzeniem wyborów nie można określić, ile mandatów przypadnie na każdy z 13 okręgów wyborczych.

Po podziale mandatów na okręgi, miejsce w Parlamencie Europejskim otrzymują kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów w ramach danej listy.

PKW rozda 52 mandaty kandydatom do Parlamentu Europejskiego, choć po wyborach europosłami zostanie 51 kandydatów. Powód? Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polska otrzyma dodatkowe miejsce w PE – do tego czasu jednak ostatni z mandatów będzie pozostawał w zawieszeniu.

Czytaj też: Która partia potrafi wywalczyć więcej pieniędzy dla Polski z unijnego budżetu? Zapytaliśmy o to Polaków

Cisza wyborcza rozpoczyna 24 godziny przed dniem głosowania – czyli w sobotę 25 maja o północy. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie można także publikować sondaży. Ograniczenia te dotyczą także internetu.

Za załamanie zakazu grozi grzywna wynosząca od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Obywatele oddadzą głos na kandydata jednej z dziewięciu list komitetów wyborczych. 26 kwietnia PKW wylosowała numery list wyborczych:

  • 1 – KWW Konfederacja, KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy;
  • 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia;
  • 3 – KKW Koalicja Europejska PO, PSL SLD .N Zieloni;
  • 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość;
  • 5 – KKW Partia Razem;
  • 6 – KWW Kukiz’15;
  • 7 – KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (zarejestrowany w sześciu okręgach);
  • 8 – KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi (zarejestrowany w dwóch okręgach);
  • 9 – KKW Polexit-Koalicja (zarejestrowany w dwóch okręgach).

Czytaj też: Kto dostanie się do Parlamentu Europejskiego? Politycy zdradzają wewnętrzne sondaże

Największe szanse na zdobycie mandatu mają tzw. jedynki, czyli osoby zajmujące pierwsze miejsce na listach wyborczych komitetów w danym okręgu.

Na szczycie listy Koalicji Europejskiej znaleźli się m.in. Radosław Sikorski, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Ewa Kopacz Róża Thun czy Jerzy Buzek. Z kolei „jedynkami” PiS zostali m.in. Joachim Brudziński, Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Zdzisław Krasnodębski czy Anna Zalewska.

Pełna lista kandydatów z podziałem na okręgi dostępna jest na stronie https://wybory.gov.pl/pe2019/pl/kandydaci.

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego ruszyła 25 lutego po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw prezydenckiego postanowienia o zarządzeniu eurowyborów.

Od początku kampanii niemal we wszystkich sondażach prowadziła Zjednoczona Prawica. Choć zjednoczenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD i Zielonych w Koalicji Europejskiej pozwoliło skrócić dystans, to koalicja rządząca z PiS na czele utrzymywała przewagę kilku punktów procentowych nad rywalami.

Sytuacja odwróciła się jednak na finiszu kampanii wyborczej. W sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla „Newsweeka” i Radia ZET przeprowadzonego w dniach 14-16 maja Koalicja Europejska wyprzedziła Zjednoczoną Prawicę o ponad 10 punktów procentowych.

Powodów kryzysu wyborczego PiS można wskazać kilka. Tym najważniejszym jest film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, który opisuje problem pedofilii w polskim Kościele. Kilka dni przed emisją dokumentu Jarosław Kaczyński grzmiał podczas przemówienia na pikniku patriotycznym w Pułtusku, że „kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę” – tym samym podkreślając bliskie relacje z osobami duchownymi.

Czy film braci Sekielskich będzie miał wpływ na wynik wyborów? Zapytaliśmy o to trzech profesorów: Rafała Chwedoruka, Antoniego Dudka i Jarosława Flisa.

Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej powiedział „Newsweekowi”, że PiS traci poparcie także wśród prawicowych wyborców, którzy w wyborach woleliby zagłosować na Konfederację lub Kukiz’15. W sondażu dla IBSP partia Liroya, Brauna i Korwina-Mikkego zdobyła 6,86 proc. poparcia.

Gwałtowny spadek poparcia dla PiS potwierdza także ostatni przedwyborczy sondaż IBSP dla „Newsweeka” i Radia ZET, który daje Koalicji Europejskiej przewagę nad PiS o ok. 6 punktów procentowych.

Tuż przed końcem kampanii wyborczej na światło dziennie wychodzą także sekrety polityków PiS. Premier Mateusz Morawiecki ukrywa zakup gruntów kościelnych po okazyjnej cenie, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Okazało się także, że lider PiS Jarosław Kaczyński jest częstym gościem w prywatnym apartamencie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Czytaj także: Czarny sen prezesa PiS. Konfederacja rośnie w siłę. Powód?

W jaki sposób można udowodnić, że zależy nam na przyszłości Polski? Pójdźmy w najbliższą niedzielę na wybory do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko – pomóżmy zagłosować innym. Kogoś trzeba przekonać do udziału w wyborach, komuś innemu trzeba pomóc dotrzeć do lokalu wyborczego. Temu służy właśnie akcja #jedenplusjeden

Fot.: Newsweek

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi z Polski – czytaj Newsweek.pl na nowoczesnym tablecie. Kup ten sprzęt w najniższej cenie 


Czytaj więcej…

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak głosować? Jaki …

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się już w czwartek 23 maja: państwa członkowskie UE mają w tym zakresie różne zwyczaje, w związku z tym każde z nich mogło wybrać dzień głosowania spośród czterech wskazanych – od czwartku do niedzieli. W Polsce głosować będziemy jutro: w niedzielę 26 maja. … miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Dopisać się do spisu wyborców w dowolnym miejscu na terenie Polski mogliśmy do wtorku 21 maja, zaś za granicą – do czwartku 23 maja.

Źródło: RMF 24

Wybory do Europarlamentu 2019. Lokale wyborcze otwarte …

W Polsce wybieramy 52 europosłów, ale na razie mandat obejmie 51. Ten 52-gi zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej. Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln osób. W wyborach startuje 866 …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować, ilu …

… każda osoba, która do dnia wyborów ukończyła 18 lat, posiada czynne prawo wyborcze i na stałe mieszka w Polsce, a także jest wpisana do miejscowego spisu wyborców może oddać głos na swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Newsweek Polska

Warszawa: "Wybory do UE". Jak głosować w wyborach do …

Warszawa: Wybory do UE. Jak głosować w wyborach do europarlamentu 26 maja 2019? Wybory do europarlamentu będą odbywać się w Polsce w niedzielę 26 maja 2019 roku (tego dnia głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich Unii …

Źródło: Warszawa NaszeMiasto.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiegojak zagłosować, aby oddać …

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych zostanie 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już …

Źródło: polsatnews.pl

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać głos, aby …

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 wyborców; wybory odbędą się w 27 286 obwodach głosowania. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym ze 203 obwodów głosowania …

Źródło: m.niezalezna.pl

Wybory do europarlamentu 2019. Zasady i godziny otwarcia lokali …

Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji odbywają się w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały one zaplanowane na okres od 23 do 26 maja 2019 r. W Polsce wybory odbywają się w niedzielę 26 maja. Lokale wyborcze będą …

Źródło: Money.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *