Wadliwie zbudowana zapora w czasie ulew może nawet runąć …

Wadliwie zbudowana zapora w czasie ulew może nawet runąć ...

– Mamy prawie 600 interwencji do tej pory. Prawie 300 jest w trakcie realizacji – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Bielsku Białej komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

W trakcie czwartkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Bielsku-Białej, podczas którego obecny był minister Joachim Brudziński, poinformowano o aktualnej sytuacji dot. podtopień na południu Polski.

 

„Sytuacja jest bardzo dynamiczna”

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na chwilę obecną najbardziej dotyka ona powiatu bielskiego i miasta Bielska. Tutaj mamy prawie 600 interwencji do tej pory. Prawie 300 jest w trakcie realizacji. Głównie skupiamy się na wypompowaniu wody z posesji, z piwnic, na zabezpieczeniu szlaków drogowych przez wycinkę i usuwanie konarów, które ewentualnie się złamały. W takiej trudnej sytuacji warto powiedzieć o gminie Wilkowice, gdzie wójt podjął decyzję o ewakuacji 120 osób z 30 budynków. My tę sytuację monitorujemy – powiedział nadbryg. Kleszczewski.

Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka w województwie śląskim. Trwa akcja przepompowywania wody ze zbiornika, aby osłabić napór wody na zaporę. W akcji uczestniczą strażacy i pracownicy Wód Polskich.

Nadbryg. Jacek Kleszczewski dodał, że w zależności od rozwoju sytuacji i opadów będą podejmowane kolejne kroki. Zaznaczył też, że zwiększono liczbę strażaków do 649 zawodowych. Do dyspozycji jest też 3 tys. w ramach krajowego systemu. – Będziemy się wspomagać wojskiem. Wojsko wydelegowało 150 żołnierzy, którzy będą nas wspomagać przy zabezpieczeniu i workowaniu – stwierdził komendant.

 

„Nasączenie korony poszło w górę”

 

– We wczesnych godzinach porannych zauważyliśmy bardzo szybkie, niekontrolowane wypełnianie się zbiornika na rzece Wilkówka – powiedział Polsat News Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice.

 

Wójt zauważył,  że „nasączenie korony poszło w górę”. – Zauważyliśmy przecieki, co oznacza, że może dojść do rozszczelnienia korony – wyjaśniał Zemanek.  

 

Decyzję o ewakuacji zagrożonych gospodarstw podjęto również z uwagi na niekorzystne prognozy pogody. 

 

Przypomniał, że w 2017 r. doszło już do niekontrolowanego napełnienia zbiornika. – Był wniosek o wydrążenie otworów, aby nie doszło do niekontrolowanego napełniania się zbiornika. Niestety nie ma jeszcze takiej zgody – mówił wójt Zemanek.     

 

– Ta zapora może nie wytrzymać najbliższych opadów – stwierdził wójt.

 

Policja i wojsko włączyły się do dziań

– Jeżeli chodzi o działania śląskiej policji w ciągu dzisiejszego dnia zgłoszono do naszych jednostek 468 interwencji – poinformował z kolei komendant wojewódzki policji Krzysztof Justyński.

Przekazał też, że do tej pory 30 radiowozów i 70 policjantów brało udział w fizycznym zabezpieczaniu. – Nasze działania opierają się na udzielaniu pomocy, głównie w sytuacjach związanych z utrudnieniami drogowymi, przewróconymi drzewami, zalanymi drogami – przekazał.

W spotkaniu wziął też udział m.in. przedstawiciel Śląskiej Brygady Wojsk Terytorialnych w Gliwicach, który zadeklarował wsparcie 150 żołnierzy wyposażonych w pojazdy ciężarowe, piły motorowe i inny sprzęt. W trakcie posiedzenia sztabu poinformowano, że na miejscu w gotowości jest 70 żołnierzy 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego z Bielska Białej. Oddelegowano także posiłki ze Śląskiej Obrony Terytorialnej.


Czytaj więcej…

Wilkowice. Podtopienia na Śląsku. Mieszkańcy zostaną …

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Urzędzie Gminy Wilkowice wysłuchano opinii ekspertów z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Na ich podstawie podjęto decyzję o wdrożeniu planu ewakuacji ludzi, a także mienia na wypadek …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Powódź na Śląsku. Ewakuacja gospodarstw w Wilkowicach

Trwa ewakuacja mieszkańców 30 gospodarstw w Wilkowicach (Śląskie). , Akcją ratunkową objętych jest ok. 120 osób. Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka – poinformowały w czwartek po południu w …

Źródło: polsatnews.pl

Powódź. W Wilkowicach k. Bielska Białej wójt zrządził ewakuację

W Wilkowicach ma pojawić się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który ok. południa przyjechał z Krakowa na Podbeskidzie. Od 12:00 22 maja w powiatach żywieckim, cieszyńskim, bielskim oraz w samym mieście Bielsko-Białą …

Źródło: SuperBiz.SE.pl

Wadliwie zbudowana zapora w czasie ulew może nawet runąć …

Najtrudniejsza sytuacja jest w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, a szczególnie w gminie Wilkowice, gdzie znajduje się zbudowana kilka lat temu zapora na potoku Wilkówka. To obiekt, który nie nadaje się do piętrzenia wody, a podczas ulew może zagrażać …

Źródło: BielskoBiala.Wyborcza.pl

Zapora słabnie, ewakuują mieszkańców

Trwa ewakuacja mieszkańców 25 gospodarstw w gminie Wilkowice w województwie śląskim. Akcją ratunkową objętych jest około 85 osób. Powód to zagrożenie dla wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka – poinformował w rozmowie z TVN24 wójt …

Źródło: TVN24

Ewakuacja w Wilkowicach

Podczas zwołanego w Urzędzie Gminy Wilkowice zebrania Sztabu Kryzysowego zarządzono ewakuację mieszkańców z 30 domostw w Wilkowicach. Sytuacja ta może dotyczyć około 120 osób. Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika …

Źródło: Beskidy News (komunikaty prasowe)

Ewakuacja w Wilkowicach! Zbiornik wodny może nie wytrzymać!

Sytuacja w Wilkowicach ma związek z intensywnymi opadami na południu kraju, które przyczyniły się do drastycznego wzrostu poziomu wód w rzekach. Już kilka godzin temu obawy związane ze zbiornikiem Wilkówka były spore. Więcej informacji wkrótce.

Źródło: Radio Eska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *