Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu …

Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu ...
  • Jeszcze dziś lub jutro rząd ma przedstawić nową propozycję kompromisu z nauczycielami. Znaleźć się ma w niej m.in. zapowiedź jeszcze szybszych podwyżek dla nauczycieli niż dotychczas strona rządowa proponowała
  • Środowiska nauczycielskie nie doszły do porozumienia z rządem i rozpoczęły strajk w oświacie
  • Wielu komentatorów krytykuje postępowanie oświatowej „Solidarności”, która podpisała wczoraj porozumienie z rządem

– Będziemy chcieli jak najszybciej usiąść do stołu rozmów i znaleźć wyjście, by jak nie zakończyć, to zawiesić na czas egzaminów gimnazjalnych strajk nauczycieli. Wkrótce podamy szczegóły naszej propozycji – zapewnił w rozmowie z Onetem jeden z bliskich współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef ZNP Sławomir Broniarz przeprosił rodziców uczniów za niedogodności związane ze strajkiem nauczycieli, zaapelował jednak o wyrozumiałość.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkoły zamknięte. Trwa strajk nauczycieli [Relacja]

Od 25 marca do niedzieli włącznie trwały negocjacje rządu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

W niedzielę wieczorem porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa „Solidarność”. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd jest gotów, jeżeli pozostałe centrale związkowe zwrócą się z propozycją takich rozmów, do kontynuowania dialogu, bo – jak podkreśliła – to jest potrzebne polskiej szkole.

Prezes ZNPSławomir Broniarz – po niedzielnym spotkaniu – po raz kolejny ocenił propozycje rządu jako „nie do przyjęcia„. Jak mówił, propozycje rządu są nieadekwatne do oczekiwań środowiska nauczycielskiego. Podkreślił, że nie ma powodu, by strajk nauczycieli nie rozpoczął się w poniedziałek – dodał. Poinformował, że do protestu dołączyła „wielusettysięczna” rzesza osób nienależących do żadnego związku zawodowego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły referenda strajkowe.

Z informacji zgromadzonych do czwartku rano wynika, że w strajku zamierza wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim – 91 proc., łódzkim – 87 proc., zachodniopomorskim – 85 proc. wielkopolskim – 84 proc., świętokrzyskim i śląskim – po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim – po 81 proc.

Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli – z tych, w których odbyły się referenda – pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

MEN podawało w ubiegłym tygodniu, że według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe, wynosi 58,7 proc. Według Państwowej Inspekcji Pracy spory zbiorowe prowadzi 42,76 proc. placówek.

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. 


Czytaj więcej…

USA: odnaleziono 15-latkę, która uciekła z 47-letnim przyjacielem …

Po namierzeniu 15-latki, mężczyzna został zatrzymany. Jest podejrzewany o "dokonanie przestępstwa wobec nieletniej". Źródło: dailymail.co.uk. Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku! (MW).

Źródło: Onet.pl

Strajk nauczycieli. Źródła Onetu: wkrótce nowa propozycja …

Wiadomości. Sympatia · Zakupy · Zumi · Gry · VOD · E-MAIL · Wiadomości · Sport · Biznes · Kultura · Styl życia · Technologie · Motoryzacja · Podróże · Życie gwiazd · Program TV · Gotowanie · Kraj · Świat · Tylko w Onecie · POLITICO; Pogoda.

Źródło: Onet.pl

Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu …

W ciągu najbliższych 10 lat Europa stanie się drugą po Chinach potęgą gospodarczą świata, a nasza siła nabywcza wzrośnie czterokrotnie. Ale jeśli nie zadziałamy zawczasu, to globalne ocieplenie najpierw przyniesie wielkie ekonomiczne i środowiskowe …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *