Trump ma "misję od Boga" i przyznaje Wzgórza Golan Izraelowi. Inni …

Arkadiusz Milik wściekły na memy: Autora chciałbym udusić

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w Brukseli, że UE podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie Wzgórz Golan. Unia Europejska nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tym obszarem.


Trump: „Czas uznać zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan”. Netanjahu dziękuje

„Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” – oświadczył prezydent USA Donald Trump. Za…

zobacz więcej

– Stanowisko UE jest dobrze znane i nie zmieniło się – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej na konferencji prasowej po unijnym szczycie, gdy poproszono go o komentarz do czwartkowej deklaracji prezydenta USA. Donald Trump powiedział, że „nadszedł czas, by uznać, iż Wzgórza Golan należą do Izraela”.

Jak napisał na Twitterze, ma to „kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu”. „Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” – napisał prezydent.

Trump udzielił w ten sposób politycznego poparcia premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu na kilka dni przed jego wizytą w Waszyngtonie i niespełna trzy tygodnie przez izraelskimi wyborami parlamentarnymi – komentuje AFP.

Netanjahu – również na Twitterze – podziękował Trumpowi za „śmiałe uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan”. Szef rządu Izraela przyjedzie do USA, by spotkać się z Trumpem i wystąpić przed Amerykańsko-Izraelskim Komitetem Spraw Publicznych (AIPAC).

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas tzw. wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.
W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan.

W trakcie kampanii wyborczej w Izraelu Netanjahu podkreśla swe bliskie związki z administracją Trumpa i przedstawia je jako źródło wielkich korzyści dla kraju i osobisty sukces – pisze AFP. Już podczas pierwszego spotkania z prezydentem Trumpem w lutym 2017 roku Netanjahu – jak podaje Reuters – zabiegał o to, by USA uznały Wzgórza Golan za terytorium izraelskie.


źródło:


Czytaj więcej…

Tusk: stanowisko Unii w sprawie Wzgórz Golan pozostaje niezmienne

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w Brukseli, że UE podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie Wzgórz Golan. Unia Europejska nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tym obszarem.

Źródło: TVP Info

Ostre reakcje Syrii i Turcji na słowa Trumpa o Wzgórzach Golan

Syryjski rząd potępił w piątek oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że nadszedł czas na uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Władze w Damaszku dodały, że Syria jest zdeterminowana, by odzyskać okupowany …

Źródło: TVN24

Syria zdeterminowana. Chce odzyskać Wzgórza Golan

Syria potępia słowa prezydenta USA Donalda Trumpa o konieczności uznania, że Wzgórza Golan należą do Izraela i jest zdeterminowana, by odzyskać ten obszar "wszelkimi dostępnymi środkami" – oświadczyło w piątek syryjskie MSZ. Słowa Trumpa …

Źródło: Interia

Trump daje Netanjahu Wzgórza Golan w wyborczym prezencie

Czołowy argument zwolenników „izraelizacji” Wzgórz Golan jest taki sam, jak w przypadku uznania Jerozolimy za stolicę: że to tylko potwierdzenie stanu rzeczywistego. Izrael kontroluje Wzgórza Golan, które odebrał Syrii w wojnie sześciodniowej w 1967 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Francja wyklucza uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami

Władze Francji nie uznają izraelskiej aneksji Wzgórz Golan i uważają, że zaakceptowanie suwerenności Izraela nad tym terytorium – za czym opowiedział się prezydent USA Donald Trump – byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym – uważa francuskie …

Źródło: Dziennik.pl

Trump ma "misję od Boga" i przyznaje Wzgórza Golan Izraelowi. Inni …

Donald Trump może realizować boską misję uratowania Izraela. Wierzy w to szef amerykańskiej dyplomacji. Tak Mike Pompeo tłumaczy zapowiedź uznania izraelskiej aneksji syryjskich Wzgórz Golan. Konsekwencje wstrząsną światem, od Syrii, przez Krym, …

Źródło: Wirtualna Polska

Trump: "Czas, by uznać, że Wzgórza Golan należą do Izraela".

Prezydent USA Donald Trump oznajmił w czwartek, że nadszedł czas, by uznać, że Wzgórza Golan należą do Izraela; napisał na Twitterze, że ma to "kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu". Rosja, Syria i Iran …

Źródło: Defence24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *