Trąba powietrzna pod Lublinem. Pozrywane dachy, służby w akcji

W południe przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna. „W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna” – poinformował na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Popołudniu na miejsce przybył premier Mateusz Morawiecki.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa.

Największe zniszczenia są w miejscowościach: Stasin – w 20 gospodarstwach uszkodzonych jest 60 budynków, Palikije Pierwsze – uszkodzenia są na 40 budynkach w 15 gospodarstwach, Cyganówka – w pięciu gospodarstwach uszkodzonych jest 10 budynków. Uszkodzenia te to głównie zerwane lub częściowo zerwane dachy. Ponadto połamane drzewa i konary drzew blokowały lokalne drogi.

„45 gospodarstw w gminie Wojciechów nie ma prądu. Wichura pozrywała linie energetyczne, połamanych jest dziewięć słupów linii niskiego napięcia” – poinformował rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Adam Rafalski. Jak dodał, energetycy planują – o ile nie przeszkodzi im pogoda – usunąć wszystkie te awarie i przywrócić dostawy prądu do gospodarstw jeszcze we wtorek.

Jak podaje RMF FM, w niektórych miejscach blaszane dachy zostały wyrwane razem w krokwiami.

Mieszkańcy Stasina relacjonują, że trąba przeszła przez środek wsi i trwała zaledwie kilkanaście sekund.

„Nie ma stodoły, wszystko rozrzucone. Na dachach gospodarczych wszystko zostało porozwalane” – mówią mieszkańcy w rozmowie z RMF FM. „To trwało może 10 sekund. Trąba przeszła i od razu zrobiło się cicho” – dodają.

„Garaż zawalony murowany, stodoła zawalona, na mieszkaniu dach zerwany. Wszystko, co w było środku, samochody, maszyny, zboże, słoma, wszystko zniszczone. Nie ma nic” – powiedziała mieszkanka Stasina w rozmowie z PAP. „Nie wiem, co będzie. Trzeba żyć. Dobrze, że żyjemy, nikomu nic się nie stało, mamy tylko wybitą szybę w sypialni” – dodała.

„Widziałam przez okno, jak ta trąba szła. Ledwie zdążyłam odejść od okna, śmieci latały nad domem sąsiada i huk straszny, jakby czołgi szły” – opisywała.

„Zniszczenia są bardzo duże, praktycznie każdy budynek jest uszkodzony. Na miejscu jest siedemnaście zastępów straży pożarnej” – przekazał w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak poinformował, że w Stasinie powołany został sztab kryzysowy.

„Nikt nie zostanie bez pomocy” – zapewnił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

„Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z prezesem PGE Dystrybucja, tak, żeby mieć pod kontrolą również naprawianie strat w infrastrukturze elektrycznej, bo to jest bardzo ważne, żeby prąd wrócił do ludzi i żeby gospodarstwa mogły normalnie funkcjonować” – przekazał wojewoda.

Komisję do szacowania strat powołał wójt gminy Wojciechów Artur Markowski. „Straty są duże, są dopiero liczone, na bieżąco szacowane. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej i członkowie ze sztabu kryzysowego chodzą z sołtysami i szacują straty” – powiedział Markowski.

Wójt powiedział, że przy usuwaniu zniszczeń pracuje 35 jednostek straży pożarnej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. „Na bieżąco będziemy podejmować działania, żeby pomagać ludziom. Nakrywamy plandekami te pozrywane dachy, przede wszystkim na budynkach mieszkalnych” – podkreślił Markowski.

Jak dodał, nie ma sytuacji, żeby ktoś nie miał dachu nad głową. „Jeśli będą takie sytuacje zgłaszane, to jesteśmy do dyspozycji, mamy do dyspozycji szkołę. Nie mamy takich sygnałów, żeby ktoś potrzebował noclegu. Ludzie sobie radzą we własnym zakresie” – zaznaczył wójt gminy Wojciechów.

Na miejsce zdarzenia popołudniu przyjechał premier Mateusz Morawiecki.

„Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej sytuacji” – napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Miejscowości dotknięte żywiołem odwiedziły już wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

We wsi Stasin oglądały straty wyrządzone przez trąbę powietrzną i rozmawiały z mieszkańcami. Wcześniej Szydło i Mazurek złożyły wizytę w Palikijach.

Szydło w Stasinie powiedziała dziennikarzom, że rozmawia z mieszkańcami o tym, czego potrzebują. „Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął. Najważniejsze jest to, że bardzo szybko zadziałały służby, za co bardzo serdecznie dziękujemy” – podkreśliła.

Wskazała, że najważniejsze jest teraz zabezpieczenie mieszkańcom wody, prądu i możliwości mieszkania. Działają też komisje szacunkowe, które obliczają straty.

Szydło poinformowała, że mieszkańcy będą mogli występować o zasiłki w wysokości do 6 tys. zł w ramach pierwszej pomocy.

Wicepremier zapowiedziała także, że będzie apelować do premiera o uruchomienie dodatkowych środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej. Umożliwi to zwiększenie pomocy w sytuacji, gdy pierwsza pomoc okaże się niewystarczająca. „Ale żeby to wszystko uruchomić, musimy mieć szacunki, musimy mieć zabezpieczenie” – dodała.

Szef MON Mariusz Błaszczak wydał decyzję o skierowaniu wsparcia dla służb po nawałnicy w gminie Wojciechów. Do pomocy wysłano około stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również agregaty prądotwórcze i sprzęt do odgruzowywania i usuwania zniszczonych drzew – poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

Jak zaznaczył rzecznik, zadanie realizuje Druga Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Poinformował przy okazji, że decyzja o interwencji wojska została podjęta po wniosku wojewody o pomoc, którą skierował pod adresem szefa MON.

„Wojsko jedzie wspierać na miejscu inne służby. O sytuacji w gminie Wojciechów poinformował nas jeden z żołnierzy formacji, który na co dzień zamieszkuje rejon dotknięty nawałnicą” – dodał.

Dowódca lubelskiej Brygady WOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział PAP, że do gminy skierowano 180 terytorialsów, a żołnierze mają agregaty prądotwórcze, piły spalinowe i maszty oświetleniowe. „Jeśli chodzi o sytuacje kryzysowe, to jest to nasza pierwsza poważna akcja” – dodał.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach –> kliknij!

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Czytaj więcej…

Trąba powietrzna w gm. Wojciechów koło Lublina. Na miejscu jest …

Wojciechów. Zobacz wideo. – Na miejscu jest wojewoda. Powołano sztab kryzysowy który ma siedzibę w OSP Stasin. – Sztab będzie koordynował działania do wieczora. Najważniejsze to przykryć dachy – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

Źródło: Dziennik Wschodni (komunikaty prasowe)

Lubelskie: sztab kryzysowy po przejściu trąby powietrznej w rejonie …

Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W gminie Wojciechów, w której ucierpiały 42 gospodarstwa, jest już wicepremier Beata …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Mateusz Morawiecki w gminie Wojciechów. To tam uderzyło tornado

Mieszkańcy gminy Wojciechów z przerażeniem obserwowali trąbę powietrzną, która w południe szalała za oknami ich domów. Ponad 40 budynków mieszkalnych i wiele gospodarczych zostało zniszczonych. Na miejsce przyjechał premier Mateusz …

Źródło: Wirtualna Polska

Trąba powietrzna pod Lublinem. Pozrywane dachy, służby w akcji

Niszczycielski wiatr przeszedł nad kilkoma miejscowościami niedaleko Lublina, m.in. w gminie Wojciechów. – W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna – informuje Marek Wieczerzak, rzecznik …

Źródło: Kurier Lubelski

Trąba powietrzna niedaleko Lublina

W południe przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna. „W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna” – poinformował na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy …

Źródło: Interia

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie. W Stasinie nie ma domu, który …

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów, kilkanaście kilometrów od Lublina, zrywając okoliczne dachy. Wiatr był tak silny, że łamał betonowe słupy energetyczne. Jedna osoba została lekka ranna, uderzył w nią fragment eternitu. – Zniszczonych …

Źródło: polsatnews.pl

Trąba powietrzna w gminie Wojciechów na Lubelszczyźnie

Trzeba przyznać, że od kilku tygodni nie brakuje trąb powietrznych w Europie, w tym w Polsce. Wczoraj 20.05 w wielu miejscach Lubelszczyzny można było zobaczyć zalążki lejów kondensacyjnych tzw. Funnel Cloud, a dziś 21.05 zeszła w pełni …

Źródło: DobraPogoda24.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *