Trąba powietrzna niedaleko Lublina

Trąba powietrzna niedaleko Lublina

Wiatr zrywał linie energetyczne i przewracał drzewa. Najbardziej ucierpiały wsie Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka. Uszkodzonych zostało 120 budynków, w tym 42 mieszkalne. W niektórych miejscach blaszane dachy zostały wyrwane razem w krokwiami.

Nie ma stodoły, wszystko rozrzucone. Na dachach gospodarczych wszystko zostało porozwalane – mówią mieszkańcy w rozmowie z naszym reporterem.

To było może 10 sekund. Trąba przeszła i od razu zrobiło się cicho – mówią.

Na domie nie ma dachu, Widać go 300-400 metrów dalej – mówi jeden z mieszkańców.

45 gospodarstw domowych w gminie Wojciechów nie ma prądu.

Pozrywane są linie energetyczne, połamanych jest dziewięć słupów linii niskiego napięcia – poinformował rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Adam Rafalski.

Bez prądu pozostaje obecnie 45 gospodarstw w gminie. Rafalski powiedział, że energetycy planują – o ile nie przeszkodzi im pogoda – usunąć wszystkie te awarie i przywrócić dostawy prądu do gospodarstw jeszcze we wtorek.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak poinformował, że w Stasinie, w gminie Wojciechów powołany został sztab kryzysowy.

Teraz mieszkańcy najbardziej potrzebują plandek do zabezpieczania dachów i woda do picia, bo na miejscu nie ma prądu i nie działa wodociąg.

Bardzo jestem wdzięczny wszystkim sąsiadom i wójtom, którzy zaofiarowali swoją pomoc i przywożą plandeki. Wszytko to, co jest potrzebne, to organizujemy – mówi Artur Markowski, wójt gminy Wojciechów.

Mieszkańcy czekają tez na dostarczenie agregatów prądotwórczych. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zadeklarował, że natychmiast ratuszy wypłata zasiłków do 6 tysięcy, a jak będą oszacowane straty, wystąpi do MSWiA o pieniądze z rezerwy celowej.

Na miejsce zostało wysłanych 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy będą pomagać mieszkańcom.

Na miejsce przyjechała wicepremier Beata Szydło. Chcemy spotkać się z tymi osobami, zorientować się w czym można pomóc – powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej w Lublinie. Na miejsce udaje się też premier Mateusz Morawiecki. „Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej sytuacji” – napisał szef polskiego rządu.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa. Największe zniszczenia są w miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze, Cyganówka.


Czytaj więcej…

Trąba powietrzna niedaleko Lublina

W południe przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna. "W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna" – poinformował na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy …

Źródło: Interia

Trąba powietrzna nad Lubelszczyzną. "Sekundy, to były sekundy"

Przed godziną 12 przez cztery miejscowości przeszła trąba powietrzna szerokości 50-100 metrów. Około 120 budynków jest uszkodzonych w różnym stopniu. Mamy też informacje o jednej poszkodowanej osobie, którą zaopiekowało się pogotowie ratunkowe …

Źródło: TVN Meteo

Trąba powietrzna w Lubelskiem. Trwa liczenie strat

Gminę Wojciechów pod Lublinem nawiedziła we wtorek trąba powietrzna. Żywioł zrywał dachy z budynków, łamał i porywał gałęzie oraz mniejsze drzewa. Wojewoda lubelski zwołał sztab kryzysowy, na miejsce dotarła też wicepremier Beata Szydło. Głosuj.

Źródło: Wirtualna Polska

Trąba powietrzna niedaleko Lublina. Straty są ogromne

"Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej …

Źródło: RMF 24

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie. Powołano sztab kryzysowy

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około godziny 12. Największe zniszczenia są w miejscowościach: Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka. W wyniku działania żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, a uszkodzonych zostało około 120 …

Źródło: tokfm.pl

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie. 120 zniszczonych budynków …

Trąba powietrzna przeszła nad gminą Wojciechów (na zachód od Lublina) we wtorek po godzinie 12. Żywioł spowodował duże straty – pozrywał dachy i linie energetyczne, poprzewracał drzewa i uszkodził budynki mieszkalne. Z opisów mieszkańców wynika, …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Trąba powietrzna pod Lublinem. Pozrywane dachy, służby w akcji

Niszczycielski wiatr przeszedł nad kilkoma miejscowościami niedaleko Lublina, m.in. w gminie Wojciechów. – W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna – informuje Marek Wieczerzak, rzecznik …

Źródło: Kurier Lubelski

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *