„TO MY” się widzimy w Oh Kino Oława!

„TO MY” się widzimy w Oh Kino Oława!

Początek „To my” może być dość mylący. Cofamy się do 1986 roku, aby zobaczyć jak pozornie nic nieznaczące wydarzenie miało wpływ na dorosłą już główną bohaterkę filmu (fenomenalna Lupita Nyong’o), a następnie zaliczamy powrót do teraźniejszości, gdzie rozpoczyna się właściwa akcja. Można pomyśleć – typówka. Tyle tylko, że Peele już od pierwszych minut podejmuje grę z widzem; korzysta z oczywistych, wręcz schematycznych rozwiązań, aby w finale już nic nie było takie jasne jak na początku.

Właśnie w tym tkwi największy urok „To my”. Autor „Uciekaj!” z pełną odpowiedzialnością korzysta z klisz, jednocześnie przepisując gotowe rozwiązania na własny język. Tutaj nie ma miejsca na zbędną scenę czy dialog. Wszystko jest misternie zaplanowane i umieszczone dokładnie tam, gdzie znajdować się powinno. Aby uniknąć sztampy Peele bawi się materią filmową, żongluje cytatami oraz odniesieniami do popkultury, często podbijając wymowę oryginalnych dzieł, czego przepięknym dowodem jest scena z utworem NWA – „Fuck tha Police” w roli głównej.

„Uciekaj!”. Horror i satyra na współczesność w jednymZobacz więcej

„To my” można interpretować na wiele sposobów i podejrzewam, że każdy seans może przynieść nowe wnioski oraz obserwacje. Dla mnie ten obraz jest historią o walce z samym sobą i złu, które jest w nas głęboko zakorzenione. W każdym z nas. Każdy ma mroczną stronę, tylko jedni czynią z niej swoją wizytówkę, a inni nigdy jej nie ujawniają. Z drugiej strony film Peele’a traktować należy też jako komentarz społeczny. To trochę wariacja na temat rasizmu oraz klasizmu, gdzie ten drugi niejako zastąpił pierwszy. Nie jest już ważny kolor skóry lecz stan posiadania – jeżeli nie masz łodzi, domku przy plaży i nowoczesnego SUV’a to jesteś nikim. Oczywiście, Peele operuje stereotypami, ale właśnie to podkreśla wymowę całości.

Przyznam się, że w ostatnim czasie miałem problem z filmami grozy, które według krytyków były odkryciem. „Ciche miejsce” czy „Dziedzictwo. Hereditary” zbierały pozytywne recenzje, a dla mnie były przehajpowanymi filmami, które więcej obiecywały niż oferowały. Z „To my” jest inaczej; ten film niczego nie obiecuje i daje kawał przemyślanego, dobrze skonstruowanego kina grozy, które potrafi zaskoczyć fabularnymi rozwiązaniami. To obraz skąpany w humorze, ironii oraz popkulturze, przez co jest tak prawdziwy oraz wielowymiarowy. Tego filmu się nie ogląda, tylko wchłania, a seans, poza dreszczykiem emocji, jest w stanie zapewnić też sporo śmiechu. I ja to kupuję.

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Recenzja została pierwotnie opublikowana 22 marca 2019 roku.

Zobacz galerię


Czytaj więcej…

"To my" – nawiązania do znanych horrorów w nowym filmie Jordana …

Jordan Peele zasłyną jako uzdolniony komik, ale dzięki "Uciekaj!" okazało się, że jest również świetnym twórcą horrorów. Potwierdził to swoim najnowszym filmem pod tytułem "To my". Produkcja nie tylko przedstawia ciekawą historię, trzymającą w napięciu …

Źródło: Antyradio.pl

Recenzja filmu: „To my”, reż. Jordan Peele

To my” nie jest tak dobrym filmem, jak jasny narracyjnie, ostry jak brzytwa w poważnym przekazie „Uciekaj!”, debiut scenarzysty i reżysera Jordana Peele′a. Jest filmem dużo gęstszym, mniej kameralnym i niestety mniej przejrzystym. Nawiązań jest tak dużo, …

Źródło: Polityka.pl

To nie świat jest zły. "To my". Wybitny horror o Ameryce i nie tylko …

Horror "Uciekaj!" sprzed dwóch lat był czymś więcej niż tylko filmem. Był wydarzeniem, fenomenem kulturowym. Po takim debiucie trudno zaproponować coś równie spektakularnego. Ale Jordan Peele w "To my" zdaje test drugiego filmu z nawiązką. Prolog.

Źródło: Dziennik.pl

"To my" [RECENZJA]. Horror skąpany w humorze, ironii oraz …

Jordan Peele przebojem wdarł się do kina. Jego "Uciekaj!" z 2017 roku okazało się odkryciem i fenomenem, jednak dopiero drugi film pt. "To my" udowadnia, jak świadomym i sprawnym twórcą jest nowojorczyk. Sprawdźcie naszą recenzję filmu "To my".

Źródło: Telemagazyn.pl

TO MY” się widzimy w Oh Kino Oława!

Już sam zwiastun „To my” ukazuje, jak reżyser potrafi głęboko przeniknąć w ludzką psychikę, bazując w swoim filmie na rozwiązaniach, które nigdy wcześniej nie były wykorzystywane. Dodając do tego wybitny zmysł artystyczny otrzymujemy dzieło, które …

Źródło: Brzeg24.pl – serwis lokalny (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *