To jeszcze nie koniec "Stulecia Winnych". Będzie drugi sezon serialu

Świętokrzyskie: 34-latek podejrzany o wysyłanie fałszywych ...

serial obyczajowy, s. 1., 13 odc.,
Polska 2019, reż. Piotr Trzaskalski
dostępny na vod.tvp.pl

Pierwsza seria, ekranizacja tomu pt. „Ci, którzy przeżyli”, rozpoczęła się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej, a skończyła wraz z wkroczeniem hitlerowców do podwarszawskiego Brwinowa jesienią 1939 r., czyli dokładnie tak jak pierwszy tom bestsellerowej trylogii Ałbeny Grabowskiej. Oczywiście z konieczną przy przepisywaniu na formę scenariusza skrótowością, kondensacją fabuły. Jednak trzeba dodać, że autorzy adaptacji odtwarzali losy bohaterów powieści dość wiernie.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w drugim sezonie „Stulecia Winnych” – adaptacji tomu pt. „Ci, którzy walczyli” – zmian będzie więcej. Niektóre z nich (jak np. usunięcie całego wątku amerykańskiego związanego z Jaśkiem Winnym) wynikają z ograniczeń związanych z kosztami produkcji. Dlaczego jednak akcja tej serii kończy się na 1956, a nie na 1968 roku, jak było w książce Grabowskiej? Czy producenci serialu posłuchali czytelników i widzów, którym przeszkadzały nazbyt gwałtowne przeskoki w czasie i nadmierna skrótowość odcinków? A może chodzi o konotacje, jakie te dwie daty wywołują, i o antysemickiej nagonce w czasie wydarzeń marcowych wolą na razie pomilczeć? A może chcą zrobić nie tylko trzecią, ale też czwartą serię? Tego jeszcze nie wiemy.


Czytaj więcej…

To jeszcze nie koniec "Stulecia Winnych". Będzie drugi sezon serialu

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w drugim sezonie „Stulecia Winnych” – adaptacji tomu pt. „Ci, którzy walczyli” – zmian będzie … Dlaczego jednak akcja tej serii kończy się na 1956, a nie na 1968 roku, jak było w książce Grabowskiej? Czy producenci serialu …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *