Test przedsiębiorcy. Emilewicz: Będziemy rozmawiać z minister …

Test przedsiębiorcy. Emilewicz: Będziemy rozmawiać z minister ...

Tzw. testem przedsiębiorcy, nad którym pracuje resort finansów, pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Jak mówiła w TOK FM szefowa resortu przedsiębiorczości, partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie tzw. testu przedsiębiorcy. – To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską (minister finansów Teresą Czerwińską – PAP) rozmawiać – powiedziała.

Emilewicz zaznaczyła, że w tym roku mamy lekkie spowolnienie gospodarcze w porównaniu do rekordowego ubiegłego roku i „po to, aby utrzymać w ryzach deficyt i wskaźniki gospodarcze, Ministerstwo Finansów zaproponowało takie a nie inne rozwiązania”. – Mówimy tu również o kilku propozycjach uszczelniających, o alkoholu i papierosach oraz o podatku cukrowym – wyjaśniła.

W opinii Emilewicz utrzymanie tempa wzrostu na poziomie 3 proc. pozwoli utrzymać dobry poziom życia i dynamikę, którą mamy. – To jest i tak trzykrotnie szybciej niż mają nasi zachodni sąsiedzi – dodała. – Ale utrzymanie tego tempa wzrostu wymaga działań antycyklicznych, a te działania mogą być różne – stwierdziła. Podkreśliła, że działania fiskalne również mogą być działaniami antycyklicznymi.

Już pod koniec marca szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów. – Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy – powiedziała.

Emilewicz zapowiedziała wówczas, że przedstawiciele MPiT będą wskazywać na to, że rozwiązanie, które mamy dzisiaj w systemie podatkowym jest korzystne. – Przedsiębiorcy się w nim odnajdują i dobrze czują – tłumaczyła.

Wcześniej wiceminister finansów Filip Świtała mówił, że jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Według niego mamy przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. – To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (…) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego – mówił.

Z kolei dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski przyznawał, że resort jest świadomy wyzwań związanych z tzw. testem. – Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła – mówił.

Longina Grzegórska-Szpyt


Czytaj więcej…

Emilewicz o teście przedsiębiorcy: To nie nasz pomysł, będziemy o …

Test przedsiębiorcy to nie jest nasz pomysł, będziemy o tym rozmawiać z panią minister Teresą Czerwińską – zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Tzw. test przedsiębiorcy, nad którym pracuje resort finansów, miałby …

Źródło: BusinessInsider

Test przedsiębiorcy. Emilewicz: Będziemy rozmawiać z minister …

To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską rozmawiać – powiedziała w środę w TOK FM minister przedsiębiorczości Jadwiga …

Źródło: Money.pl

Test przedsiębiorcy nie taki pewny. Jadwiga Emilewicz chce rozmów

Jak mówiła w TOK FM szefowa resortu przedsiębiorczości, partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie tzw. testu przedsiębiorcy. "To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy …

Źródło: WNP.PL

Jadwiga Emilewicz o teście przedsiębiorcy: Będziemy o tym …

Już pod koniec marca szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów. – Podatek liniowy …

Źródło: Interia

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *