Taki był Jan Paweł II. FILM

Taki był Jan Paweł II. FILM

Jan Paweł II w górach? Papież kochał Tatry i górskie wędrówki, nie zrezygnował z nich nawet po wstąpieniu na tron Stolicy Apostolskiej. To właśnie tam najchętniej wypoczywał i miał okazję spokojnie pokontemplować. Już jako młody chłopak upodobał sobie aktywne spędzanie czasu. Jaki był młody Karol Wojtyła?

Jan Paweł II w górach i na kajakach, gdzie mógł spokojnie pomyśleć, pomodlić się oraz aktywnie spędzić czas z młodzieżą, która dawała mu inspirację i napawała chęcią do życia.

Karol Wojtyła nie miał łatwego dzieciństwa. Kiedy miał zaledwie 9 lat, zmarła jego matka, zaledwie trzy lata później ciężko zachorował jego brat, który również zginął. Chłopak żył więc tylko z ojcem.

 – Moje lata dziecięce i chłopięce zostały naznaczone utratą osób najbliższych – pisał Jan Paweł II w jednej ze swoich książek.

Już w latach młodości był silnie związany z Kościołem, brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych. Najpierw jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał wędrował po górach, między innymi  po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach.

Już jako papież szczególnie lubił Alpy, jednak przede wszystkim lubował się w Tatrach i ich pięknie. Latem pojawiał się tam jako turysta, natomiast w zimnie jako zapalony narciarz. Jan Paweł II był Honorowym Przewodnikiem Tatrzańskim, honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajozabrowego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Związku Podhalan.

 – Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcowania z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji – mawiał papież.

Najczęściej towarzyszyła mu grupa przyjaciół lub młodzieży, która nazywała go Wujkiem i uznawała za przywódcę duchowego. Po raz pierwszy ten przydomek pojawił się podczas wyprawy do Zakopanego wiosną 1952 roku i tak już zostało. 

Wędrówki górskie to nie jedyna forma aktywności, którą lubił Karol Wojtyła, pływał również na kajakach. Liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dla których był autorytetem i oparciem, rozmowy, wycieczki w góry i na Mazury, to jego ulubione czynności jeszcze jako duszpasterza krakowskiego.

 – Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otworzy się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sens i wartość ziemskim przedsięwzięciom i planom – mówił Ojciec Święty.

Jan Paweł II najlepiej czuł się w towarzystwie młodzieży, której wykładał Pismo Święte. Szczególnie popularne były jego przemowy dotyczące relacji międzyludzkich, miłości, małżeństwa i rodziny. Zupełnie odbiegały one od nudnych tez głoszonych w tym czasie przez księży na ambonach.

 – Wojtyła uczył nas, jak kochać drugiego człowieka, z poczuciem odpowiedzialności i ze świadomością wielkości tego zjawiska – wspomina uczestnik jednej z górskich wędrówek.

Nauczał młodych ludzi, czym jest prawdziwe uczucie i jak pielęgnować małżeństwo. Od 1986 roku z inicjatywy Ojca Świętego cyklicznie odbywają się Światowe Dni Młodzieży, które skupiają młodzież z całego świata.

Oto kilka jego cytatów:

 – Miłość może być bowiem zdarzeniem,
w którym dwie osobowości uświadamiają sobie do głębi,
że powinny do siebie należeć, chociaż brak nastrojów i wrażeń.

 – Odkąd dokąd sięga ludzka miłość i jakie ma brzegi urwiste. Kiedy ktoś się osunie po takim brzegu, bardzo trudno mu wrócić i błąka się sam poniżej swej drogi.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był Jan Paweł II?

Następny artykuł


Czytaj więcej…

Jaki był Jan Paweł II w młodości? Karol Wojtyła kochał góry

Wędrówki górskie to nie jedyna forma aktywności, którą lubił Karol Wojtyła, pływał również na kajakach. Liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dla których był autorytetem i oparciem, rozmowy, wycieczki w góry i na Mazury, to jego ulubione czynności …

Źródło: Pikio.pl

Taki był Jan Paweł II. FILM

Był papieżem wyjątkowym. W 2005 roku żegnały go miliony ludzi. Karol Wojtyła był biskupem Rzymu przez prawie 27 lat. W tym czasie odwiedził 132 kraje i pokonał 1 650 900 km. Jako pierwszy papież odwiedził synagogę i meczet. To też pierwszy papież, …

Źródło: fakt.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *