Święto Pracy 1 maja 2019. Co to za święto i kiedy je ustanowiono …

Święto Pracy 1 maja 2019. Co to za święto i kiedy je ustanowiono ...
4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

129 lat temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.

W II połowie XIX w., wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, pogarszała się sytuacja robotników. Warunki pracy były ciężkie, często po kilkanaście godzin na dobę, przy niskich zarobkach. Wpływało to na wzrost niepokojów społecznych, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wśród pracowników chicagowskich fabryk widoczne były nastroje antykapitalistyczne, wzmagane przez agitatorów dążących do poprawy warunków, a przede wszystkim wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.

Konflikt znalazł ujście w firmie produkującej maszyny rolnicze McCormick Harvester Co. Właściciel dążąc do unowocześnienia zakładu, pomimo początkowych ustaleń, zwolnił wszystkich pracowników, zatrudniając w ich miejsce nowych. W proteście przeciwko tym działaniom i z postulatami ośmiogodzinnego dnia pracy 1 maja odbyła się kilkudziesięciotysięczna demonstracja, którą prowadził działacz związkowy Albert Parsons.

Przebiegła ona spokojnie, jednak już podczas następnej poprowadzonej przez innego związkowca Augusta Spiesa 3 maja miały miejsce bójki między nowymi robotnikami zatrudnionymi przez McCormicka a demonstrantami. W wyniku interwencji policji kilku robotników poniosło śmierć, kilku innych otrzymało poważne rany postrzałowe, wielu pobito.

W odpowiedzi na dramatyczne zajścia Spies zorganizował kolejną demonstrację następnego dnia na pl. Haymarket. Początkowo przebiegała bez zakłóceń, a w związku z opadami deszczu jej liczebność zmniejszyła się nawet do ok. 200 demonstrantów. W pewnym momencie, bez wyraźnych powodów, oddział policji zaatakował uczestników protestu. Po pewnym czasie w kierunku funkcjonariuszy rzucono bombę. Śmierć poniósł jeden policjant, kilkunastu odniosło rany. W odwecie policja ostrzelała uczestników protestu, zabijając wielu z nich. Te tragiczne zajścia określane są dziś jako Haymarket Riot.

robotnik pracownik

Fot. pixabay

Wydarzenia znalazły finał w sądzie, przed którym stanęło ośmiu związkowców, z których niektórzy prawdopodobnie nawet nie brali udziału w proteście. Zostali oskarżeni o zabójstwo policjanta, zmarłego na miejscu po wybuchu bomby. Pomimo braku realnych dowodów oskarżonych skazano na karę śmierci. Jeden popełnił w więzieniu samobójstwo, a czterech innych, w tym Parsonsa i Spiesa, 11 listopada 1887 r. powieszono.

Pozostali, dzięki kampanii na ich rzecz zainaugurowanej przez organizacje robotnicze, zostali ułaskawieni i siedem lat później uwolnieni. Wielu historyków ocenia dziś, że ładunek wybuchowy mógł rzucić policyjny agent. Trzy lata po tych dramatycznych zajściach II Międzynarodówka obradująca w Paryżu, dla uczczenia pamięci ofiar demonstracji robotniczych uznała 1 Maja Świętem Pracy.

Po raz pierwszy święto obchodzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 r. w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-07 i 1917-19.

1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe. Jak podkreśla historyk Piotr Osęka, uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka. Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów.

Fot. wikipedia

„Ustalano treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji. Wyjątkową uwagę przywiązywano do podobizn przywódców niesionych przez manifestantów, sporządzając szczegółowe instrukcje czyje wizerunki, w jakich formatach i proporcjach powinny być eksponowane w czasie pochodu. W szkołach i fabrykach organizowano +próby generalne+ podczas których manifestanci uczyli się skandowania haseł, ćwiczyli noszenie dekoracji i maszerowanie w równych odstępach (…) 1-majowy ceremoniał było to widowisko zaprojektowane z ogromnym rozmachem” – pisze Osęka na portalu www.dzieje.pl.

W latach 80. niezależne od władz pochody i manifestacje organizowała w tym dniu solidarnościowa opozycja. Były one siłą rozbijane przez milicję, w latach 1982-84 niejednokrotnie przekształcały się w starcia z ZOMO. Uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczeń.

1 maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim Świętem Józefa Rzemieślnika. Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 r. Nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu Świętu Pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką – w aspekcie wartości chrześcijańskich, społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

Oceń ten artykuł

Zobacz także


Czytaj więcej…

Święto Pracy 1 maja 2019. Co to za święto i kiedy je ustanowiono …

Dzień 1 maja wiele osób kojarzy z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Nie jest to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w …

Źródło: Gazeta Pomorska

Dlaczego od 129 lat obchodzimy 1 maja Święto Pracy?

Wielu historyków ocenia dziś, że ładunek wybuchowy mógł rzucić policyjny agent. Trzy lata po tych dramatycznych zajściach II Międzynarodówka obradująca w Paryżu, dla uczczenia pamięci ofiar demonstracji robotniczych uznała 1 Maja Świętem Pracy.

Źródło: Misyjne.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Święto Pracy 2019 we Włocławku [ZDJĘCIA, VIDEO]

1 maja 2019 roku na włocławskich Bulwarach przy pomniku „Ludziom Pracy” o godzinie 11:00 odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Pracy. W tym roku były one połączone z 15 rocznicą wejścia Polski do UE. W dniu dzisiejszym tj. 1 maja …

Źródło: nWloclawek.pl

Święto Pracy w Łodzi. Jak łodzianie spędzali 1 Maja 2019?

Piękna pogoda zachęciła wielu łodzian do uczestnictwa w obchodach majowego Święta Pracy. Były pochody na Piotrkowskiej , wiece i zgromadzenia w parkach pikniki rodzinne. Nie zabrakło tradycyjnej majowej kiełbaski. Grzegorz Gałasiński.

Źródło: Łódź NaszeMiasto.pl

Amerykańska geneza Święta Pracy

Święto Pracy, które obchodzimy 1 maja, swoją genezę ma w 1886 roku w Chicago. Wprowadzono je, aby upamiętnić krwawy strajk robotników w tym mieście. Protest w Chicago stanowił część kampanii prowadzonej pod koniec XIX wieku w Stanach …

Źródło: Radioszczecin.pl

Dziś Święto Pracy co oznacza dla elblążan?

Kiedyś był obowiązek brania udziału w pochodach pierwszomajowych. Święto Pracy 1 maja, Święto Flagi 2 maja i Święto Konstytucji 3 maja to święta wolne od pracy, dzięki czemu możemy pojechać do rodziny, zrelaksować się i wspólnie miło spędzić czas.

Źródło: info.elblag.pl

Dziś Święto Pracy. Czy kaliszanie lubią to, co robią? WIDEO

Rób to, co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować – brzmi znane powiedzenie. A czy kaliszanie swoją pracę wykonują z pasją? Mają swój wymarzony zawód, czy pracują, bo muszą? Dziś 1 majaŚwięto Pracy, dlatego zapytaliśmy mieszkańców …

Źródło: faktykaliskie.pl (komunikaty prasowe)

Święto pracy – historia warta przypomnienia

1 maja 1889 roku II Międzynarodówka wprowadza Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy mający upamiętniać tragiczne wydarzenia, które miały miejsce trzy lata wcześniej w Chicago.

Źródło: AgroFakt – wiesz czym żyje polska wieś

Obchody Święta Pracy w regionie. Był nawet pochód pierwszomajowy

Wiece w Toruniu i Bydgoszczy, pochód we Włocławku – obchody Święta Pracy · 128 lat temu po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja · Święto Pracy w Bydgoszczy. W Bydgoszczy SLD, PPS, OPZZ i Zieloni spotkali się na Placu Wolności. Były flagi i kwiaty.

Źródło: Radio PiK

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *