Świetny Google Doodle wspomagany sztuczną inteligencją na …

Równonoc wiosenna 2019. Co przysłowia mówią o wiośnie? [20 ...

Anna Rymsza

Bardziej i mniej złożone modele decyzyjne znajdują coraz więcej zastosowań, w tym czysto rozrywkowych. Google będzie świętować urodziny Jana Sebastiana Bacha doodlem, w którym sztuczna inteligencja pomoże zamienić prostą melodię w barokowe arcydzieło, grane na wirtualnym instrumencie.

Zabawę z doodlem zaczynamy od wpisania nut melodii, można też wybrać jedną z przykładowych, klikając karteczkę z notatką. Ponadto można łatwo zmienić tonację. Do dyspozycji mamy 2 takty w metrum cztery czwarte, co spokojnie wystarczy, by zmieścić krótką melodię. Jednym z przykładów jest oczywiście kilka pierwszych taktów utworu Toccata i fuga – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnego dzieła Bacha.

image

Z pewnością spotkaliście się z porównaniem muzyki do matematyki – wiele przyjemnych dla ucha zestawów dźwięków da się wyznaczyć, obliczając odpowiednie wielokrotności częstotliwości. Dodatkowo analiza 306 dzieł Bacha pozwoliła nauczyć model dopasowywać je w taki sposób, by brzmiały tak, jakby nuty nakreślił sam kompozytor. Idealnie do tego celu nadawały się chorały, rozpisane zwykle na 4 głosy.

Sztuczna inteligencja, która pracuje pod tą przyjemną dla oka animacją, pomaga dobrać harmonizujące z linią melodyczną akordy, korzystając ze standardowych dla kompozycji barokowego mistrza struktur. Wpisane przez nas nuty zostaną potraktowane jako soprany, a SI doda alt, tenor i linię basu. Gotowy utwór można udostępnić znajomym w postaci skróconego linku – tu możecie sprawdzić, jak brzmi barokowa wersja „Wlazł kotek na płotek”.

Żeby nie było zbyt poważnie, Google przygotował także bardziej współczesną, synthpopową wersję tercetu Bacha. Styl można przełączyć klikając wzmacniacz po prawej stronie organów. Zamiast muzyków w pudrowanych perukach pojawi się zespół grający muzykę elektroniczną, którego lider kojarzy mi się z nieodżałowanym Johnem Lordem (prawdopodobnie przez włosy i zestaw instrumentów).

image

Nad Doodlem współpracowały trzy zespoły ze struktur firmy Google. Był to oczywiście zespół Google Doodle, Google Magenta badający możliwości maszynowego uczenia w tworzeniu szeroko pojętej sztuki, a także Google PAIR, badający systemy SI przydatne dla ludzi. Cały proces odbywa się w przeglądarce, choć uruchomiony na słabym urządzeniu będzie posiłkował się mocą centrów danych Google’a.

Doodle honorujący Bacha możecie przetestować na jego stronie. W wyszukiwarce będzie pokazywany 21 i 22 marca. Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 w Eisenach.


Czytaj więcej…

Jan Sebastian Bach uhonorowany przez Google. Kim był? [Google …

Jan Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą, to jedna z najwybitniejszych postaci świata muzyki. Był jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów. Jak donosi Wikipedia Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 utworów. Bach …

Źródło: Gazeta Pomorska

Świetny Google Doodle wspomagany sztuczną inteligencją na …

… na słabym urządzeniu będzie posiłkował się mocą centrów danych Google'a. Doodle honorujący Bacha możecie przetestować na jego stronie. W wyszukiwarce będzie pokazywany 21 i 22 marca. Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 w Eisenach.

Źródło: dobreprogramy

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *