Sudan: prezydent Umar al-Baszir ustąpił po 30 latach rządów …

Sudan: prezydent Umar al-Baszir ustąpił po 30 latach rządów ...

zobacz więcej wideo »

Szef resortu w nadawanym na żywo w telewizji wystąpieniu ogłosił „upadek reżimu” i zapowiedział, że pod koniec dwuletniego okresu przejściowego odbędą się „wolne i sprawiedliwe” wybory.

Minister ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone.

Generał ogłosił też zawieszenie broni w całym państwie oraz wprowadzenie na miesiąc godziny policyjnej. Poinformował również o rozwiązaniu rządu i parlamentu.

Źródła agencji Reutera twierdzą, że główny organizator trwających od grudnia protestów – Związek Zawodowy Pracowników i Wolnych Zawodów – nie zgadza się z działaniami ministra obrony i wzywa naród do dalszych demonstracji. Organizatorzy zapowiadali, że nie zgodzą się na wojskowe rządy.

DLACZEGO SUDAŃCZYCY PROTESTUJĄ?

AP podaje, że przed budynkiem ministerstwa obrony w czwartek zebrało się kilkadziesiąt tysięcy domnstrantów. Siedzący protest w tym miejscu rozpoczął się w sobotę.

Wcześniej w czwartek telewizja Al-Arabija informowała, że po blisko 30 latach władzy prezydent Sudanu ustąpił ze stanowiska, a w kraju trwa zamach stanu i dochodzi do aresztowań.

Kiedy w mediach pojawiły się doniesienia o odejściu Baszira, zebrany pod budynkiem ministerstwa tłum zaczął tańczyć, śpiewać i skandować.

Na ulicach Chartumu – jak relacjonuje Reuters – ludzie krzyczeli „wygraliśmy”. Do dziesiątek tysięcy osób protestujących koło pałacu prezydenckiego mieli dołączyć żołnierze.

Zamknięte jest lotnisko w sudańskiej stolicy. Według Reutera wojsko rozmieszczone zostało wokół budynku ministerstwa obrony, siedziby partii Omara al-Baszira, a także wzdłuż głównych dróg i mostów w Chartumie.

Zapowiedziano także, że w późniejszych godzinach tego dnia „ważne oświadczenie” wyda sudańska armia. W państwowych mediach puszczana jest patriotyczna muzyka.

Protesty w Sudanie rozpoczęły się 19 grudnia 2018 roku. Łącznie zginęło w nich 49 osób, z czego 11 w ostatni wtorek. Początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto żądać dymisji Baszira.

22 lutego sudański prezydent ogłosił wprowadzenie na rok stanu wyjątkowego na terenie całego kraju i zdymisjonował wówczas prawie wszystkie władze na szczeblu centralnym oraz regionalnym. Parlament Sudanu zatwierdził w marcu tę decyzję, deputowani zdecydowali jednak, że ma on trwać sześć miesięcy, a nie rok, jak domagał się Baszir.

W 2009 roku Baszir został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. Był pierwszym w historii urzędującym prezydentem, wobec którego wysunięto takie zarzuty. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania – w 2009 i 2010 roku. On sam odrzuca oskarżenia.

Blisko 39-milionowy Sudan rozwija w ostatnich latach eksploatację zasobów ropy naftowej i złota, ale według Banku Światowego 60-75 proc. ludności nadal żyje z rolnictwa. Ogromna większość Sudańczyków utrzymuje się za równowartość mniej niż jednego dolara dziennie.

Baszir rządzi Sudanem od 30 lat


Czytaj więcej…

Prezydent zatrzymany, granice zamknięte. Władzę w Sudanie

Prezydent Sudanu Omar Baszir został zatrzymany i będzie przebywał "w bezpiecznym miejscu" – poinformował w czwartek minister obrony tego kraju gen. Awad Mohamed Ahmed ibn Auf. Oświadczył, że krajem przez dwuletni okres przejściowy będzie …

Źródło: TVN24

Zamach stanu w Sudanie. Prezydent odsunięty od władzy po 30 latach

Sam doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu; Minister obrony zapowiedział, że po dwuletnim okresie rządów wojskowych odbędą się "wolne i sprawiedliwe wybory"; W Sudanie od grudnia trwają protesty przeciw rosnącym cenom i brakom żywności.

Źródło: Onet.pl

Zamach stanu w Sudanie: prezydent Baszir ustąpił?

Po blisko 30 latach władzy prezydent Sudanu Omar Baszir ustąpił ze stanowiska; w kraju trwa zamach stanu i dochodzi do aresztowań – podała w czwartek telewizja Al-Arabija. Reuters podkreśla, że brak jest jeszcze potwierdzenia tych doniesień.

Źródło: Defence24

Sudan: prezydent Umar al-Baszir ustąpił po 30 latach rządów …

Protesty w Sudanie trwają od 19 grudnia zeszłego roku. Według Human Rights Watch zginęło ponad 50 osób. We wtorkowych starciach zginęło 11 osób. Protesty odbywają się pod hasłem "Wolność, Pokój i Sprawiedliwość". W marcu parlament zatwierdził …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Wojskowy zamach stanu w Sudanie. Konstytucja zawieszona …

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf ogłosił w czwartek trzymiesięczny stan wyjątkowy w tym kraju oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone.

Źródło: Dziennik.pl

Koniec 30 lat rządów. Zamach stanu w Sudanie

Po niemal 30 latach władzy Omar Baszir ustąpił ze stanowiska prezydenta Sudanu. Stacja Al-Arabija podaje, że doszło do zamachu stanu i aresztowań, ale światowe agencje nie potwierdziły jeszcze tych doniesień. Głosuj. Głosuj. Podziel się. 24. Na ulicach …

Źródło: Wirtualna Polska

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *