Strajk nauczycieli. Źródła Onetu: wkrótce nowa propozycja …

Strajk nauczycieli. Źródła Onetu: wkrótce nowa propozycja ...
  • Jeszcze dziś lub jutro rząd ma przedstawić nową propozycję kompromisu z nauczycielami. Znaleźć się ma w niej m.in. zapowiedź jeszcze szybszych podwyżek dla nauczycieli niż dotychczas strona rządowa proponowała
  • Środowiska nauczycielskie nie doszły do porozumienia z rządem i rozpoczęły strajk w oświacie
  • Wielu komentatorów krytykuje postępowanie oświatowej „Solidarności”, która podpisała wczoraj porozumienie z rządem

– Będziemy chcieli jak najszybciej usiąść do stołu rozmów i znaleźć wyjście, by jak nie zakończyć, to zawiesić na czas egzaminów gimnazjalnych strajk nauczycieli. Wkrótce podamy szczegóły naszej propozycji – zapewnił w rozmowie z Onetem jeden z bliskich współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef ZNP Sławomir Broniarz przeprosił rodziców uczniów za niedogodności związane ze strajkiem nauczycieli, zaapelował jednak o wyrozumiałość.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkoły zamknięte. Trwa strajk nauczycieli [Relacja]

Od 25 marca do niedzieli włącznie trwały negocjacje rządu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

W niedzielę wieczorem porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa „Solidarność”. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd jest gotów, jeżeli pozostałe centrale związkowe zwrócą się z propozycją takich rozmów, do kontynuowania dialogu, bo – jak podkreśliła – to jest potrzebne polskiej szkole.

Prezes ZNPSławomir Broniarz – po niedzielnym spotkaniu – po raz kolejny ocenił propozycje rządu jako „nie do przyjęcia„. Jak mówił, propozycje rządu są nieadekwatne do oczekiwań środowiska nauczycielskiego. Podkreślił, że nie ma powodu, by strajk nauczycieli nie rozpoczął się w poniedziałek – dodał. Poinformował, że do protestu dołączyła „wielusettysięczna” rzesza osób nienależących do żadnego związku zawodowego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły referenda strajkowe.

Z informacji zgromadzonych do czwartku rano wynika, że w strajku zamierza wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim – 91 proc., łódzkim – 87 proc., zachodniopomorskim – 85 proc. wielkopolskim – 84 proc., świętokrzyskim i śląskim – po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim – po 81 proc.

Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli – z tych, w których odbyły się referenda – pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

MEN podawało w ubiegłym tygodniu, że według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe, wynosi 58,7 proc. Według Państwowej Inspekcji Pracy spory zbiorowe prowadzi 42,76 proc. placówek.

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. 


Czytaj więcej…

Ołowiane garsonki Siłaczek…. Co ze strajkiem nauczycieli? Jestem …

Nie wiem, czy w poniedziałek spotkamy się w szkole. Rozumiem dobrze, że ten protest to nie fanaberia, tylko twarda walka. Bój o to, by w końcu publicznie zdjąć ołowianą garsonkę Siłaczki, którą społeczeństwo tak chętnie widzi na torsach nauczycieli. Życzę …

Źródło: ZielonaGora.Wyborcza.pl

Strajk nauczycieli. Źródła Onetu: wkrótce nowa propozycja …

Trwa strajk nauczycieli. Skala protestu na tyle zaskoczyła rząd, że coraz poważniej brane jest pod uwagę przejęcie negocjacji przez premiera Mateusza Morawieckiego. Także ze strony związkowców płyną sygnały, że dalsze rozmowy w obecnej konfiguracji …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *