Strajk nauczycieli w Zabrzu: lekcje odwołane, szkoły puste. Jak …

Strajk nauczycieli w Zabrzu: lekcje odwołane, szkoły puste. Jak ...

Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019? Apel prezydent Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wystosowała list do rodziców i opiekunów gdańskich uczniów.

„Najgorszy scenariusz to zawieszenie zajęć zarówno dydaktycznych, jak i opiekuńczo-wychowawczych we wszystkich placówkach objętych protestem. Przygotujcie się Państwo na to, że w poniedziałek dziecko będzie musiało spędzić czas poza szkołą lub przedszkolem” – napisała.

Prezydent Dulkiewicz za pośrednictwem Facebooka zaapelowała też w niedzielę 7 kwietnia do rodziców uczniów.

– Przygotujcie dzieci na to, żeby jutro miały ze sobą picie i suchy prowiant, bo w szkołach mogą również nie działać kuchnie – powiedziała.

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Lekcje w zmienionej formie

– Priorytetem jest oczywiście zapewnienie dzieciom opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe – mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

Wejherowski magistrat już poinformował, iż mimo, że lekcje odbywać się będą w zmienionej formie, to rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy.

– Zajęcia mogą mieć głównie charakter opiekuńczo – wychowawczy. Dzieci nie zostaną pozostawione bez opieki. O wszelkich zmianach będą na bieżąco informować dyrektorzy poszczególnych szkół – zapewniają przedstawiciele wejherowskiego urzędu.

Dyrektorzy szkół zamierzają na bieżąco informować rodziców o sytuacji, m.in. za pośrednictwem e-dzienników czy stron internetowych placówek.

Najprostszym rozwiązaniem dla rodzica jest wzięcie urlopu lub urlopu na żądanie, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ten „luksus”. Poza tym nie wiadomo, jaka będzie skala protestu i ile potrwa.

Kiedy strajk nauczycieli?

STRAJK NAUCZYCIELI 2019.Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019?

CO Z DZIEĆMI PODCZAS STRAJKU NAUCZYCIELI? Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

W przypadku strajku warto rozważyć skorzystanie z zasiłku opiekuńczego. Wówczas będziemy mogli zaopiekować się dzieckiem i otrzymamy za to 80 proc. wynagrodzenia, czyli tak jak w przypadku „chorobowego”. Przysługuje on rodzicom w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola.

– Zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, jest nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. pomorskiego.

STRAJK NAUCZYCIELI 8.04.2019. Jak ubiegać się o ten zasiłek?

Co trzeba zrobić 8.04.2019?

  • złożyć u pracodawcy wniosek (druk Z-15);
  • dołączyć do niego napisane przez nas oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki.
  • W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).
  • Przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu dziecka, ale otrzyma go tylko jeden z rodziców – ten, który złoży wniosek.

Co istotne, w ciągu roku zasiłek na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni.


 Michał Pawlik

Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole p…

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Do teatru i muzeum zamiast do szkoły ZA DARMO

Jeśli 8 kwietnia dojdzie do strajku w szkołach,przedszkolach i innych placówkach, uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty jednostek kulturalnych samorządu województwa pomorskiego. To odpowiedź marszałka Mieczysława Struka na apel rodziców, którzy zwrócili się do samorządowców o wsparcie strajku pracowników oświaty.

Z inicjatywy marszałka na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury – teatry, muzea i biblioteki – otworzą swoje podwoje dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane). Grupy muszą być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne. Samorządowcy zapowiadają, że wciąż trwają pracę nad poszerzeniem oferty o kolejne placówki.

DARMOWA oferta na czas strajku:

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom. Pracownicy urzędu mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy, gdzie zapewniona zostanie im opieka i wiele atrakcji, takich jak czytanie bajek, gry edukacyjne, układanie puzzli w sali „Niebo polskie” oraz zwiedzanie np. Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Z podobną inicjatywą wyszło wiele firm i instytucji.

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Specjalna linia telefoniczna

Związek Nauczycielstwa Polskiego na czas strajku uruchomi specjalne numery tel., pod którymi uzyskamy porady prawne w sprawach związanych ze strajkiem: w godzinach 7-15: (22) 31 89 226 , w godzinach 9-17:

(22) 31 89 288

Co zrobicie z dziećmi podczas STRAJKU NAUCZYCIELI 8.04.2019 roku? Czekamy na Wasze komentarze!

Strajk nauczycieli. Niezbędne informacje


Czytaj więcej…

Co z dziećmi podczas strajku nauczycieli 8.04.2019? Propozycje …

Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom. Pracownicy urzędu mogą zabrać dzieci ze sobą do …

Źródło: Dziennik Bałtycki

Strajk nauczycieli w Zabrzu: lekcje odwołane, szkoły puste. Jak …

Strajk ma trwać do odwołania, a w jego trakcie nauczyciele mają powstrzymać się od wykonywania obowiązków służbowych, w tym opieki nad dziećmi. Pod znakiem zapytania staną więc egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, ponieważ może zabraknąć …

Źródło: Dziennik Zachodni

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *