Strajk nauczycieli w Warszawie 2019. Uczniowie też zapowiadają …

Strajk nauczycieli w Warszawie 2019. Uczniowie też zapowiadają ...

We wtorek, 9 kwietnia 2019 w Warszawie ma odbyć się Strajk Uczniowski. Jego organizatorzy chcą wspierać nauczycieli w protestach i zachęcają młodzież do aktywnego udziału w warszawskich strajkach.

– Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy mówią dość! Mamy dość skostniałego systemu edukacji. Przestajemy narzekać i bierzemy sprawy w swoje ręce. Tworzymy organizację, która doprowadzi do gruntownej reformy szkolnictwa w Polsce. Nasz pierwszy cel to demonstracja solidarności z nauczycielami. Chcemy pokazać, że młodzież nie jest obojętna i że nie będziemy biernie przyglądać się temu, co dzieje się z naszymi szkołami. Od 8 kwietnia nauczyciele strajkują. Pokażmy im, że nie są sami! – piszą na swojej stronie nastolatkowie zjednoczeni pod hasłem "Strajk Uczniowski".

Jak podkreślają w swoich postulatach – marzą o szkołach, na które mają realny wpływ i chcą współdecydować o tym, jak się uczą. – Społeczności szkolne powinni tworzyć ludzie wolni i równi. Każdy, niezależnie od tego, czy jest uczniem, rodzicem, czy nauczycielem, ma prawo do szacunku i godnego traktowania – dodają.

Strajk Uczniowski ma odbyć się w Warszawie we wtorek, 9 kwietnia 2019, w godzinach 12-16 przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w al. Szucha 25.

Jego organizatorzy zachęcają też do dołączania do ich organizacji oraz stworzyli zbiórkę internetową na rzecz ich działalności.

Chcemy stworzyć szeroki ruch młodzieżowy, który będzie działał na rzecz gruntownej reformy edukacji. Pokażemy, że uczniowie mają coś do powiedzenia i potrafią się zjednoczyć, by wyrazić to silnym, zdecydowanym głosem. Będziemy żądać partnerskiego traktowania i systemowych gwarancji przestrzegania praw ucznia. Będziemy pielęgnować młodzieżową samorządność i żądać reprezentacji młodego pokolenia przy władzy każdego szczebla. Naszymi narzędziami będą debaty , kampanie społeczne, i protesty. Szukamy osób, które chcą do nas dołączyć i są gotowe wziąć odpowiedzialność organizacyjną za część naszych prac – piszą o sobie przedstawiciele "Strajku Uczniowskiego".

Przypomnijmy, że Strajk Nauczycieli 2019 w Warszawie rozpoczął się 8 kwietnia w związku z tym, że Postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego przedstawione rządowi nie zostały spełnione. Od poniedziałku w całej Polsce trwa strajk nauczycieli. Związki zawodowe żądają podwyżek o 30% rozłożonych na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Są to zmienione żądania, bowiem początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki.

Zobacz też: Strajk nauczycieli, Warszawa 2019. Zamknięte szkoły, odwołane lekcje, sztab kryzysowy. Relacja [ZDJĘCIA]


Czytaj więcej…

Strajk nauczycieli w Warszawie 2019. Uczniowie też zapowiadają …

Strajk nauczycieli w Warszawie 2019. W stolicy, od 8 kwietnia 2019 trwa seria strajków. Od poniedziałku strajkują nauczyciele z całej Polski, do Warszawy przyjechali też taksówkarze z całego kraju, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec planowanym zmianom w …

Źródło: Warszawa NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *