Strajk nauczycieli. Kolejna runda negocjacji

Strajk nauczycieli. Kolejna runda negocjacji

Dziś w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” rozpoczęło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie. To trzecie spotkanie w ostatnich dniach poświęcone temu tematowi. Jeżeli dojdzie do porozumienia, to strajk nauczycieli nie odbędzie się.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Beata Szydło o pięciu nowych propozycjach rządu

– Część punktów została zaakceptowana, ale wciąż rozmawiamy o wzroście wynagrodzeń. Zaproponowaliśmy trochę inny kształt. Wzrost wynagrodzeń mógłby w tej samej puli kształtować się na innym poziomie, wynosiłby nie 5 proc. a ponad 9 proc. – zapowiedziała Beata Szydło. – Pojawiły się nowe propozycje ze strony społecznej; poprosiliśmy o to, żeby je spisać; rozmowy będą kontynuowane o godz. 16 – dodała.

– Chcemy w terminie przeprowadzić egzaminy i one się odbędą (…). Szukamy drogi porozumienia, chcemy złagodzenia i rozwiązania tego problemu. Nie chcemy, żeby takie sytuacje się zdarzały, szczególnie w okresie egzaminów, bo to jest zawsze uderzenie w ucznia, zawsze niepewność rodziców, zawsze większy stres dla uczniów – powiedziała przed spotkaniem szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

– Dlatego też pani premier (Beata Szydło – red.) apelowała o to, żeby wziąć te argumenty pod uwagę, żeby w ewentualnej sytuacji zawiesić ten strajk, nie prowadzić go w czasie egzaminu. Zobaczymy, jesteśmy dobrej myśli – dodała minister rodziny.

Polecamy: Ministerstwo Edukacji Narodowej zaczyna wierzyć we własną propagandę [KOMENTARZ]

Pytana przez dziennikarzy o propozycję prezydenta ws. wynagrodzeń dla nauczycieli odpowiedziała: „rozmawiamy bardzo szeroko, różne propozycje się pojawiają, to strona związkowa stawia warunki, które są bardzo trudne do spełnienia, jeśli chodzi o wynagrodzenie”.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaproponował minister finansów Teresie Czerwińskiej, żeby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie jak dla nauczycieli akademickich i twórców, czyli żeby wynosiły 50 proc.

Tuż przed spotkaniem także Beata Szydło wyraziła nadzieję, że dojdzie do porozumienia rządu ze związkami zawodowymi. – Rząd przedstawi za chwilę stronie związkowej swoje propozycje i mam nadzieję, że zostaną one zaakceptowane – powiedziała.

– Zależy nam na porozumieniu, na tym, żeby przede wszystkim nie było protestu, żeby egzaminy odbyły się spokojnie, tak, jak jest to planowane – podkreśliła. – Natomiast w tej chwili będziemy rozmawiać o propozycjach dla nauczycieli – dodała.

Zobacz także: Spotkanie strony rządowej z nauczycielami. Beata Szydło komentuje

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy „Solidarność – Oświata” należący do FZZ. Nauczyciele w zdecydowanej większości opowiedzieli się za strajkiem nauczycieli, który ma rozpocząć się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się natomiast wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

List do redakcji. „Uczymy dzieci, a ciemnotą łatwiej kierować”

(KF)


Czytaj więcej…

Strajk nauczycieli. Kolejna runda negocjacji

Czy strajk nauczycieli się odbędzie? – Chcemy w terminie przeprowadzić egzaminy i one się odbędą. Szukamy drogi porozumienia, jesteśmy dobrej myśli – powiedziała dziś szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska przed rozpoczęciem rozmów z oświatowymi …

Źródło: Onet.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *