Strajk nauczycieli. Broniarz: „Egzaminy w niczym nie zakłócają …

Strajk nauczycieli. Broniarz: „Egzaminy w niczym nie zakłócają ...


Wojewoda mazowiecki potwierdził, że egzaminy gimnazjalne odbyły się w środę we wszystkich szkołach w województwie mazowieckim.

Jak podał Zdzisław Sipiera, egzamin odbył się w 983 placówkach. – Mogę powiedzieć, że dzięki różnym działaniom udało się umożliwić dyrektorom szkół żeby wszystkie egzaminy rozpoczęły i zakończyły się dzisiaj – powiedział w środę po południu.

Do egzaminu przystąpiły 52 tysiące uczniów – w tym czasie powstało ponad 2100 komisji.

Kuratorium oświaty było przygotowane na ewentualną pomoc dyrektorom. W jego bazie znalazło się 900 nauczycieli, którzy byli gotowi do uczestniczenia w komisjach egzaminacyjnych. – Dyrektorzy z 13 szkół skorzystali z takiej pomocy – przyznał Sipiera. Były to 73 osoby, które w takich komisjach brały udział. – To nie jest duża liczba, ale jednak ta, która pomogła przeprowadzić egzaminy – dodał.

I mówił, że zgłaszają się kolejne osoby. – To jest coś charakterystycznego na ten moment, że są chętni do tego, że jeżeli przyjdą takie momenty w których dyrektor będzie miał problem, poprzez kontakt z kuratorium jest możliwość pomocy. Dyrektorzy nie są sami, pomagamy, służymy pomocą – zapewnił.

Jak przyznała mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, sytuacja w szkołach od kilku dni była monitorowana.

– Wczoraj i dziś każdą szkołę „odwiedził” telefon wizytatora – mówiła. – Jeszcze raz zapytaliśmy czy wszystko jest przygotowane, czy nie ma żadnych problemów w przeprowadzeniu egzaminów – relacjonowała. I dodała, że gdyby takowe się pojawiły, to w zasobach kuratorium jest duża liczba nauczycieli i emerytów gotowych do pomocy w komisjach.

Kuratorium przygotowało specjalne numery telefonów dla dyrektorów szkół i rodziców, pod którymi mogą się kontaktować w związku z egzaminami. – Było ich kilka, ale nie miały żadnego kluczowego znaczenia w skali naszego województwa i samych egzaminów – przyznała.

Rafał Trzaskowski we wtorek wieczorem napisał na Twitterze, że egzamin gimnazjalny się odbędzie, choć kilka godzin wcześniej ratusz podał informację o trudnościach z obsadzeniem komisji egzaminacyjnych.

Gimnazjaliści przystąpili do testu w środę o godzinie 9. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej. W drugim dniu będą zdawać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w trzecim z języka obcego.

– Nie mam informacji, że dziś gdzieś egzamin mógłby się nie odbyć, ale tak naprawdę, z pełną odpowiedzialnością, będę mogła to potwierdzić, kiedy otrzymam od wszystkich dyrektorów informacje poprzez specjalną aplikacje internetową, że egzaminy się odbywają. Dyrektorzy mają taki obowiązek, prosiliśmy o to – powiedziała Anna Frenkiel, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. OKE w Warszawie swoim zasięgiem obejmuje województwo mazowieckie.

Dopytywana, czy brak sygnałów od dyrektorów oznacza, że dyrektorzy szkół poradzili sobie z organizacja egzaminów, mimo trwającego strajku nauczycieli, odpowiedziała, że „gdyby coś się działo, powinnam o tym wiedzieć, a nie wiem”. – Nie sądzę, by była szkoła, która ma problem, a nas o tym nie poinformowała – dodała.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”. W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, we wtorek w strajku w całym kraju udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli; w województwie mazowieckim – 70,88 proc. (1979 z 2792 placówek).

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

„Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się” – poinformował  Jeszcze kilka godzin wcześniej brakowało 179 nauczycieli, którzy mieli wejść w skład komisji egzaminacyjnych. Ratusz zapewnia, że udało się już skompletować ich pełne składy.

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych. – 123 szkoły będą w stanie przeprowadzić egzaminy. 13 szkół wciąż kompletuje składy komisji, brakuje 179 pedagogów – powiedziała.

I zastrzegła, że miasto chce mieć również listę rezerwową członków komisji.

Jak precyzowała wiceprezydent, miasto potrzebowało pedagogów dla 1400 uczniów, którzy chcą podejść do egzaminów. Problem mieli dyrektorzy z Mokotowa, Białołęki, Targówka czy Wawra.
– Sprawdzamy również nasze zasoby. Mamy burmistrzów, wiceburmistrzów, którzy mają uprawnienia pedagogiczne i zadeklarowali, że przystąpią do komisji – podała wiceprezydent.

PAP/mp/r


Czytaj więcej…

Egzaminy nie zaburzają nam strajku”. Internauci oburzeni …

Te egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej – powiedział w trakcie konferencji prasowej przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Wypowiedź spotkała się z negatywnym przyjęciem komentujących.

Źródło: TVP Info

Wojewoda mazowiecki: egzaminy odbyły się wszystkich placówkach

Jak podał Zdzisław Sipiera, egzamin odbył się w 983 placówkach. – Mogę powiedzieć, że dzięki różnym działaniom udało się umożliwić dyrektorom szkół żeby wszystkie egzaminy rozpoczęły i zakończyły się dzisiaj – powiedział w środę po południu.

Źródło: TVN Warszawa

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Trwa strajk nauczycieli

Minister Anna Zalewska poinformowała, że wszystkie szkoły przystąpiły do dzisiejszego egzaminu gimnazjalnego z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. – Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Źródło: Rzeczpospolita

Anna Zalewska: egzaminy przebiegły zgodnie z prawem

Dziękuję tym, którzy wspierali dzisiaj egzaminy. Dla nich ogromny szacunek. Egzaminy przeprowadzono zgodnie z prawem i z procedurami – oświadczyła szefowa MEN na konferencji prasowej. Z powodu strajku nauczycieli w trzech szkołach nie odbył się …

Źródło: Onet.pl

Egzaminy się odbyły, ale nauczyciele dalej strajkują

Okres rozpoczęcia strajku nie był przypadkowy, ponieważ Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazywał już wcześniej, że może do niego dojść w najbardziej newralgicznym czasie, jakim są egzaminy. Tak też się stało, jednak egzaminy się odbyły bez …

Źródło: ddb24.pl

Zalewska: Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu

Za nami pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach w całej Polsce egzaminy odbyły się bez zakłóceń – poinformowała Anna Zalewska, szefowa MEN.

Źródło: TVP Info

Egzamin gimnazjalny 2019. Dziś część matematyczno-przyrodnicza

Było to trochę stresujące, ale wiadomo: wszyscy wolą, żeby egzaminy były – tu chodzi o dostanie się do kolejnej szkoły. Trzeba było być gotowym – na teraz czy na później. Gdyby było później, byłoby gorzej – my chcemy mieć to już za sobą. Dobrze napisać i …

Źródło: rmf24.pl

Relacja na żywo: Trzeci dzień strajku nauczycieli. Gimnazjaliści …

Związkowcy nie przerywają protestu. Egzaminy się odbywają, a to ułatwi wicepremier Beacie Szydło negocjacje ze strajkującymi nauczycielami. 10 kwietnia to trzeci dzień strajku nauczycieli a jednocześnie pierwszy dzień egzaminów gimnazjalistów.

Źródło: Rzeczpospolita

Broniarz: Egzaminy w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej

"To wydarzenie dla nas niezwykle istotne, bo te egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej" – zaznaczył. Dodał, że fakt uczestniczenia nauczycieli w tych egzaminach również nie zaburza działań strajkowych.

Źródło: Interia

Strajk nauczycieli. Broniarz: „Egzaminy w niczym nie zakłócają …

Z powodu strajku nauczycieli organizacja dzisiejszych egzaminów gimnazjalnych była ogromnym wyzwaniem dla dyrektorów placówek. Ostatecznie udało się znaleźć zastępstwa niemal we wszystkich szkołach w Polsce. Dzisiejsze wydarzenia skomentował …

Źródło: wMeritum.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *