Strajk nauczycieli 2019 – matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Egzamin gimnazjalny jest pisemnym podsumowaniem wiedzy uczniów, którą nabyli przez 3 lata gimnazjum. Testy te tradycyjnie przeprowadzane są w kwietniu. Tegoroczny termin egzaminu zbiegł się natomiast ze strajkiem nauczycieli.

Rozmowy „ostatniej szansy” prowadzone w ubiegłym tygodniu pomiędzy strona rządową a oświatowymi związkami zawodowymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kością niezgody pozostała kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska „Solidarność”. Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych rozpoczęli akcję strajkową. Jest ona prowadzona od 8 kwietnia od godziny 8:00 do odwołania.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny zaplanowano na 10-12 kwietnia. Pojawiły się poważne wątpliwości, czy strajk nauczycieli nie przekreśli tych terminów. Jednak jak zapewniał w piątek na antenie TVN24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, żadnych przesunięć nie będzie.

– Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

Największym wyzwaniem jest zapewnienie składów nadzorujących m.in. egzamin gimnazjalny. CKE znalazła na to sposób. „W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole (…) w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce” – czytamy w komunikacie CKE.

Egzamin gimnazjalny odbywa się tradycyjnie w trzeciej klasie gimnazjum. Składa się z trzech części: humanistycznej z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Każda z nich przeprowadzana jest innego dnia.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do niego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w czerwcu.

Egzamin gimnazjalny 2019 – harmonogram w terminie głównym

część humanistyczna – 10 kwietnia 2019 r. (środa)

  • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

część matematyczno-przyrodnicza – 11 kwietnia 2019 r. (czwartek)

  • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
  • z zakresu matematyki – godz. 11:00

język obcy nowożytny – 12 kwietnia 2019 r. (piątek)

  • na poziomie podstawowym – godz. 9:00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

Egzamin gimnazjalny ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest równocześnie warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, więc testów nie można nie zdać.

komentarze

+1

+1

ważne

smutne

ciekawe

irytujące

Napisz komentarz


Czytaj więcej…

Egzamin gimnazjalny 2019. Strajk nauczycieli może wpłynąć na …

Egzamin gimnazjalny 2019. W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli, który według zapowiedzi organizatorów, ma być kontynuowany aż do skutku. Czy protest nauczycieli może wpłynąć na termin przeprowadzenia …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Egzaminy gimnazjalne 2019. Czy strajk nauczycieli przeszkodzi w …

Egzaminy gimnazjalne w 2019 roku rozpoczną się w środę 10 kwietnia i potrwają do piątku 12 kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy uda się je przeprowadzić we wszystkich placówkach. Spore utrudnienia może wywołać rozpoczęty w poniedziałek 8 kwietnia …

Źródło: Wirtualna Polska

Strajk nauczycieli 2019 od poniedziałku 8.04 Do kiedy strajk …

W gimnazjach i ósmych klasach wkrótce egzaminy końcowe. Termin podstawowy w gimnazjach to 10-12 kwietnia, dla ósmoklasistów 15-16 kwietnia. Ale strajk nauczycieli od 8 kwietnia może przekreślić te daty. Wciąż trwają płacowe rozmowy między rządem …

Źródło: Głos Koszaliński

Strajk nauczycieli 2019 – matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Choć do pewnego czasu nie wiadomo było, czy egzaminy gimnazjalne 2019 odbędą się w kwietniu, to niedawno pojawiła się oficjalna informacja na ten temat. Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów 2019 odbędą się w kwietniu w wyznaczonych wcześniej …

Źródło: Radio ZET

Egzamin gimnazjalny 2019 zagrożony przez strajk nauczycieli …

Największym wyzwaniem jest zapewnienie składów nadzorujących m.in. egzamin gimnazjalny. CKE znalazła na to sposób. "W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole (…) w skład zespołu …

Źródło: Money.pl

Strajk Nauczycieli 2019. Egzamin Gimnazjalny odbędzie się mimo …

… 1 stycznia i od 1 września. d 8 kwietnia do odwołania będzie obowiązywał strajk w szkołach. Jego termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów.

Źródło: Gazeta Pomorska

Egzamin gimnazjalny 2019 strajk. Egzaminy jednak się nie odbędą?

Pomimo deklaracji rządu, że jest gotów do podpisania porozumienia z nauczycielami planującymi na poniedziałek strajk, niedzielne negocjacje zakończyły się fiaskiem. Strony nie zdołały sie porozumieć i zapowiadany strajk prawdopodobnie dojdzie do …

Źródło: SuperBiz.SE.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *