Stolica Kazachstanu już nie nazywa się Astana

Stolica Kazachstanu już nie nazywa się Astana

Zmianę nazwy stolicy kraju zainicjował były już szef Senatu Kasym-Żomart Tokajew, który od dzisiaj pełni obowiązki prezydenta Kazachstanu. Jego miejsce w Senacie zajęła starsza córka „pierwszego prezydenta” Dariga Nazarbajewa. Po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmianę nazwy stolicy kraju Astany na Nursułtan, dzisiaj kazachski parlament jednogłośnie poparł tę propozycję w dwóch czytaniach.

Zgodnie z propozycją Tokajewa w mieście ma pojawić się pomnik „lidera narodu”, to oficjalny tytuł pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Jego imieniem mają zostać nazwane wszystkie główne ulice najważniejszych kazachskich miast.

We wtorek prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew ogłosił swoje odejście. Nadal pozostanie szefem Rady Bezpieczeństwa kraju i przewodniczącym rządzącej partii Nur Otan.


Czytaj więcej…

Stolica Kazachstanu ma nową nazwę. W kilka godzin Astana

Shutterstock. Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Miasto, znane do tej pory pod nazwą Astana, teraz będzie nazywało się Nursułtan – na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Decyzja o zmianie nazwy została podjęta błyskawiczne.

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Astana zmienia nazwę na Nursułtan

Zmianę nazwy stolicy kraju zainicjował były już szef Senatu Kasym-Żomart Tokajew, który od dzisiaj pełni obowiązki prezydenta Kazachstanu. Jego miejsce w Senacie zajęła starsza córka "pierwszego prezydenta" Dariga Nazarbajewa. Po zaprzysiężeniu …

Źródło: Rzeczpospolita

Stolica Kazachstanu już nie nazywa się Astana

… w 1961 roku, miastu zmieniono nazwę na Celinograd, zaś w 1992 roku na – niemal identyczne z pierwotną nazwą – Akmoła. Nazwę Astana, w języku kazachskim "stolica", miasto uzyskało dopiero w 1998 roku, kilka miesięcy po uczynieniu jej stolicą kraju.

Źródło: TVN24

Jedno z największych państw świata zmienia nazwę stolicy

Stolicą Kazachstanu, dziewiątego pod względem powierzchni państwa świata, nie jest już Astana lecz Nursułtan. Zmiana ta nie wiążę się jednak z koniecznością przenoszenia urzędów ze starej stolicy do nowej, gdyż to wciąż jedno i to samo miasto. Zgodnie …

Źródło: fakt.pl

Pierwsze decyzje nowego prezydenta Kazachstanu: Zmieniamy …

Kasym-Żomart Tokajew, który objął stanowisko prezydenta Kazachstanu, zaproponował zmianę nazwy stolicy państwa z Astany na Nursułtan – mówił o tym w czasie ceremonii zaprzysiężenia w trakcie wspólnego posiedzenia dwóch izb parlamentu republiki.

Źródło: Sputnik Polska

Stolica Kazachstanu zmienia nazwę. Odtąd Astana będzie …

Dziś rano, podczas uroczystego zaprzysiężenia, p.o. prezydenta Kazachstanu zaproponował zmianę nazwy stolicy. Parlament podjął już odpowiednią decyzję – odtąd stolica będzie się nazywać na cześć byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, który …

Źródło: Onet.pl

Kazachstan: Astana staje się Nursułtanem

Stolica Kazachstanu Astana na mocy decyzji parlamentu została przemianowana na Nursułtan. Nowa nazwa ma uczcić byłego już prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa, który wczoraj (19.03) po 30 latach nieprzerwanych rządów podał się do dymisji.

Źródło: Pasazer.com

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *