Stół wielkanocny – co powinno się znaleźć na świątecznym stole …

Stół wielkanocny - co powinno się znaleźć na świątecznym stole ...

Stół wielkanocny 2019 – co powinno być na świątecznym stole w Wielkanoc? Jakie potrawy powinny się na nim znaleźć? Jak przygotować taki stół? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o potrawach na stole wielkanocnym.

Wielkanocne przepisy Magdy Gessler – czyli świąteczne rewolucje w kuchni 

Co roku informacji na temat tego, co powinno być na stole wielkanocnym, szuka wiele osób, które już w niedzielę zajmą się przygotowaniem stołu na Wielkanoc. Omawiając potrawy, które powinny być na stole, warto zacząć od tych tradycyjnych. Przede wszystkim nie powinno zabraknąć produktów ze święconki – chleb, wędlina lub kiełbasa, sól, pieprz, chrzan, ciasto. Niektórzy do wielkanocnego koszyczka wkładają także wodę, żółty ser czy masło, które również często lądują na wielkanocnym stole

Wielkanocne przepisy Ewy Wachowicz – co podać w święta?

Warto zaznaczyć, że pokarmy, które wkładamy do święconki, a potem rozkładamy na świątecznym stole w Wielkanoc, są symboliczne. Przykładowo jajka zapewniają płodność i są symbolem nowego życia. W koszyczku nie powinno zabraknąć także baranka z chorągiewką. Kiedyś był on formowany z masła, z ciasta lub z marcepanu, a obecnie najbardziej popularny jest cukrowy lub czekoladowy. Ma on symbolizować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w linki poniżej.

Święconka – co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

Oprócz wspomnianych powyżej potraw, na wielkanocnym stole obowiązkowo powinien znaleźć się także żurek. Ponadto różnego rodzaju mięsa, wędliny czy kabanosy. Dodatkowo na świątecznym stole wiele osób kładzie m.in. śledzie, pasztety, sałatki jarzynowe czy pasty twarogowe.

Naturalnie na wielkanocnym stole nie może także zabraknąć różnego rodzaju ciast. Najczęściej są to mazurek, babka (drożdżowa lub piaskowa). Nierzadko pojawia się też domowe ciasto drożdżowe.

Wielkanocne przepisy dietetyczne – święta w wersji fit 

RadioZET.pl/JW


Czytaj więcej…

Stół wielkanocny – co powinno się znaleźć na świątecznym stole …

Oprócz wspomnianych powyżej potraw, na wielkanocnym stole obowiązkowo powinien znaleźć się także żurek. Ponadto różnego rodzaju mięsa, wędliny czy kabanosy. Dodatkowo na świątecznym stole wiele osób kładzie m.in. śledzie, pasztety, sałatki …

Źródło: Radio ZET

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *