Start systemu MEVO, czyli pomorskiego roweru metropolitalnego 26 …

Start systemu MEVO, czyli pomorskiego roweru metropolitalnego 26 ...

Największy w Europie system rowerowy w całości składający się z rowerów elektrycznych wystartował właśnie na Pomorzu. W 14 miastach dostępne są 1224 rowery. Ale to dopiero początek – wkrótce ich liczba wzrośnie do 4080.

Z MEVO mogą korzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdańsk, Gdynię, Sopot, Tczew, Puck, Redę, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężycę, Władysławowo, Żukowo, Pruszcz Gdański i Rumię. Napęd wszystkich rowerów systemu MEVO jest wspomagany elektrycznie – oznacza to, że silnik bierze na siebie tyle wysiłku, ile wkłada rowerzysta. To szczególnie wygodne przy ruszaniu i podjazdach pod górę.

„Roweru elektrycznego nie należy mylić ze skuterem. Tu wciąż aktywny udział rowerzysty jest niezbędny. Dzięki silnikowi elektrycznemu zwiększa się jednak zasięg jednośladu. Ci, którzy bez wysiłku na zwykłym rowerze pokonywali kilka kilometrów, teraz bez obaw mogą się wybrać na kilkunastokilometrową przejażdżkę. To znacznie wygodniejsze przy codziennych przejazdach” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora systemu MEVO.

Na początek do dyspozycji mieszkańców i turystów są 1224 rowery. Wkrótce ich liczba wzrośnie do ponad 4 tysięcy.

„4080 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym to sukces współpracy metropolitalnej na skalę europejską. Do tej pory to Madryt mógł się cieszyć największym systemem z rowerami elektrycznymi, mając ich nieco ponad 2000. W Barcelonie w tym roku cieszą się z rozbudowania systemu do 1000 rowerów elektrycznych. Jesteśmy dumni, że czwarta największa metropolia w Polsce będzie miała największy system rowerów ze wspomaganiem elektrycznym w całej Europie” – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska i Prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować na stronie RowerMevo.pl, poprzez aplikację mobilną MEVO lub dzwoniąc pod numer 58 350 20 20 i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej. Należy też wybrać jeden z planów taryfowych. Najbardziej opłacalna jest taryfa ROCZNA PLUS, w której za 150 złotych użytkownik może korzystać nawet z 2 rowerów przez dwie godziny dziennie bez dodatkowych opłat. Za 100 złotych można skorzystać z taryfy ROCZNEJ, która umożliwia wypożyczenie 1 roweru przez 90 minut dziennie bez dodatkowych opłat. Można również wybrać taryfę MIESIĘCZNĄ w cenie 10 złotych, która umożliwia korzystanie z roweru 30 dni przez 90 minut dziennie. Z myślą o turystach przygotowano również taryfy kilkudniowe i możliwość wypożyczenia roweru bez abonamentu.

Po przekroczeniu dziennego czasu wypożyczenia w poszczególnych taryfach pobierana jest opłata w wysokości 5 gr za każdą dodatkową minutę. Szczegółowy cennik można znaleźć m.in. na stronie RowerMevo.pl. Aby wypożyczyć rower, na koncie użytkownika w systemie musi być co najmniej 1 zł.

Rower wypożyczamy poprzez aplikację mobilną, sparowaną z kontem kartę RFID lub dzwoniąc pod numer 58 320 20 20. Po pobraniu aplikacji MEVO wystarczy zalogować się, po czym zeskanować kod QR widniejący na rowerze lub wpisać jego numer na klawiaturze. Trwa to zaledwie kilka sekund. Rower oddajemy zamykając zamek O-Lock i tym samym blokując tylne koło roweru.

W 14 miastach regionu rozmieszczono 660 stacji rowerowych. Można na nich wypożyczyć i zwrócić rower bez dodatkowych opłat. Dzięki zastosowaniu systemu IV generacji istnieje też możliwość zwrotu roweru również poza punktami postoju. Naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 3 zł. Ważne, by zrobić to w obrębie strefy użytkowania (granice poszczególnych miast), by było to miejsce ogólnodostępne i by zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Tak zwrócony rower może wypożyczyć inny użytkownik. Jeśli odprowadzi go na stację, otrzyma bonus – 2 złote doładowania konta.

MEVO to jeden z pierwszych w Polsce systemów rowerowych dostępnych przez cały rok. Docelowo system będzie składał się z 4080 rowerów. W okresie zimowym (grudzień-luty) liczba dostępnych rowerów będzie zmniejszona do 1224 sztuk.

O Spółce: Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku i w Finlandii od 2018 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy obecnej na 4 kontynentach, w 26 państwach i 200 miastach. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, płacąc za wypożyczenie według lokalnych taryf.

Nextbike Polska S.A. od sierpnia 2017 roku jest spółką notowaną na rynku NewConnect na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Źródło: Spółka, #NXB


Czytaj więcej…

MEVO od dziś na ulicach 14 miast metropolii – po południu ruszamy …

Długo wyczekiwany system rowerów publicznych MEVO wystartuje we wtorek, 26 marca, ok. godz. 13.30 – równolegle z oficjalną uroczystością z udziałem partnerów projektu, która odbędzie się przed wejściem na sopockie molo. Każdy miłośnik publicznego …

Źródło: gdansk.pl

Start systemu MEVO, czyli pomorskiego roweru metropolitalnego 26 …

Na 660 stacjach 14 pomorskich gmin do wypożyczenia będzie ponad 1200 rowerów. Wszystkie są wyposażone we wspomagający napęd elektryczny. Ile kosztuje wypożyczenie roweru MEVO i jak z niego korzystać? Sprawdźcie, zanim wybierzecie się na …

Źródło: Dziennik Bałtycki

I etap systemu roweru metropolitalnego Mevo wystartował! W 14 …

Możliwość wypożyczania błękitnych rowerów Mevo ruszyła we wtorek 26 marca po południu. Na 660 stacjach systemu w 14 gminach zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot do dyspozycji jest na razie 1204 jednoślady, czyli średnio …

Źródło: Sopot NaszeMiasto.pl

System Mevo już działa. Rowery pojawiły się m.in. w Kartuzach

We wtorek w czternastu gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot pojawiły się rowery metropolitalne Mevo. W powiecie kartuskim znaleźć można je w Kartuzach, Żukowie, Sierakowicach, Somoninie i w Stężycy. Jednoślady wyposażone są …

Źródło: Kartuzy.info

MEVO ruszyło – rowery elektryczne są już dostępne na Pomorzu

Największy w Europie system rowerowy w całości składający się z rowerów elektrycznych wystartował właśnie na Pomorzu. W 14 miastach dostępne są 1224 rowery. Ale to dopiero początek – wkrótce ich liczba wzrośnie do 4080. Z MEVO mogą korzystać …

Źródło: Strefa Inwestorów (komunikaty prasowe) (Blog)

Jednoślady z napędem elektrycznym do wypożyczenia w Pruszczu …

Dziś, 26 marca, o godz. 13.30 ma zostać uruchomiony system wypożyczania rowerów MEVO, który objął miasta 14 gmin Pomorza. Na ich liście jest także Pruszcz Gdański. Stacje rowerowe stanęły w różnych częściach miasta, m.in. przy Powiatowej i Miejskiej …

Źródło: Pruszcz Gdański NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *