Starczewska o zagrożonej maturze: Trzeba zwrócić się do rektorów …

Starczewska o zagrożonej maturze: Trzeba zwrócić się do rektorów ...

Merkel skrytykowała ów wiersz, uznając, że był „świadomie raniący”. Agencja dpa zwraca uwagę, że Urząd Kanclerski już wcześniej podjął zobowiązanie, że ta krytyka nie będzie powtarzana. Sąd uznał, że pozew Boehmermanna byłby dopuszczalny, gdyby groziło powtarzanie kwestionowanej przez satyryka opinii.

31 marca 2016 r. Boehmermann wyrecytował w niemieckiej telewizji publicznej ZDF wiersz o Erdoganie, zawierający niewybredne aluzje seksualne i oskarżenia, że turecki prezydent prześladuje mniejszości, źle traktuje Kurdów i chrześcijan.

Przed odczytaniem wiersza Boehmermann nawiązał do nadanej w niemieckiej telewizji satyrycznej piosenki kpiącej z Erdogana za represjonowanie dziennikarzy. Ankara wezwała wtedy ambasadora Niemiec, żądając wyjaśnień. Władze Turcji ostro zaprotestowały przeciwko kpinom z głowy państwa. Do MSZ w Ankarze wzywany był kilkakrotnie ambasador Niemiec. Berlin odrzucił początkowo protesty, a rzeczniczka MSZ mówiła, że wolność słowa nie podlega negocjacjom.

Protesty władz w Ankarze z powodu satyry na Erdogana zachęciły niemieckich satyryków do kolejnych szyderstw. W spór o granice wolności słowa włączyła się wtedy Merkel. Uznając wiersz Boemermanna za „świadomie raniący”, kanclerz podkreśliła znaczenie wolności słowa, ale zastrzegła, że wolność ta „nie jest nieograniczona”. Później Merkel sama przyznała, że jej krytyka była „błędem”.

Boehmermann, znany z ostrych materiałów satyrycznych, nie ukrywał, że zawierający niewybredne żarty wiersz o Erdoganie był „paszkwilem”.

Niemcy uważały wtedy Turcję za kluczowy kraj w walce z kryzysem imigranckim. Publicyści zarzucali Merkel, że właśnie z tego powodu skrytykowała Boehmermanna, nie chcąc narazić się władzom w Ankarze.

Adwokat satyryka argumentował, że krytyka, z jaką wystąpiła Merkel, była „niedopuszczalnym państwowym przesądzaniem z góry o winie”. Boehmermann podkreślał, że nie można zaakceptować tego, że rząd Niemiec „ze względów politycznych ingeruje ocenami prawnymi w wolny i niezależny wymiar sprawiedliwości”.

Prezydent Turcji poczuł się obrażony wierszem i złożył za pośrednictwem swych prawników skargę na satyryka. Rząd Angeli Merkel zaaprobował zastosowanie wobec Boehmermanna paragrafu o obrazie przedstawiciela obcego państwa. Prokuratura w Moguncji umorzyła po kilku miesiącach śledztwo, nie dopatrując się działań podlegających karze. W innym postępowaniu satyrykowi zabroniono jednak powtarzania niektórych „raniących honor” fragmentów wiersza. W lipcu 2017 r. niemiecki parlament wykreślił z kodeksu karnego paragraf o obrazie majestatu.


Czytaj więcej…

Starczewska o zagrożonej maturze: Trzeba zwrócić się do rektorów …

Filozof została też zapytana o znaczenie strajku nauczycieli. Jeśli chodzi o strajk, to poza tym niepokojącym momentem, w który się teraz znaleźliśmy, ten strajk może się przyczynić – nawet niezależnie od rozwiązania – do ukazania społeczeństwu, …

Źródło: rmf24.pl

Hiszpania: Ewakuowano ambasady kilku państw

RMF 24 · RMF ON · Radio Muzyka Fakty. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright by Radio Muzyka Fakty Grupa RMF sp. z o.o. sp. k. 2009-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. przejdź do nawigacji.

Źródło: rmf24.pl

Chciał sądownie zakazać Angeli Merkel krytyki swojego wiersza …

Sąd w Berlinie odrzucił we wtorek pozew satyryka Jana Boehmermanna, który domagał się zabronienia Urzędowi Kanclerskiemu i kanclerz Angeli Merkel krytykowania jego wiersza, wymierzonego przeciwko tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi …

Źródło: rmf24.pl

Karambol na A2. Poważne utrudnienia na autostradzie

RMF 24 · RMF ON · Radio Muzyka Fakty. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright by Radio Muzyka Fakty Grupa RMF sp. z o.o. sp. k. 2009-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. przejdź do nawigacji.

Źródło: rmf24.pl

Ambasada Francji prosi Rosjan: Nie przynoście gotówki na …

Ambasada Francji w Moskwie wyraziła we wtorek wdzięczność mieszkańcom rosyjskiej stolicy za wyrazy współczucia po pożarze katedry Notre Dame i poprosiła, aby nie pozostawiać pod budynkiem ambasady gotówki; uruchomione zostanie specjalne …

Źródło: rmf24.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *