Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser kultowych filmów i seriali dla …

Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser kultowych filmów i seriali dla ...

Stanisław Jędryka – reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny – urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 r. Debiutował w roku 1962 obrazem „Dom bez okien”.

Później zajął się tematyką dziecięco-młodzieżową. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował „Wyspę złoczyńców” (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski. W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni „Paragon gola!” oraz opowiadający o przygodach młodego piłkarza serial „Do przerwy 0:1”. Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, „Wakacje z duchami”, w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.

Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. „Podróż za jeden uśmiech” (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych oraz serial „Stawiam na Tolka Banana” (1973).

W 1976 r. reżyser nakręcił serial „Szaleństwo Majki Skowron”, adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami a dziećmi. Do najbardziej znanych filmów fabularnych Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika „Koniec wakacji” z 1974 r., z akcją osadzoną na Śląsku i nastoletnim chłopcem jako głównym bohaterem, który przechodzi przyspieszony proces emocjonalnego dojrzewania – przeżywając pierwszą miłość i pierwszy poważny dramat. Jędryka realizował także spektakle telewizyjne (m.in. „Wszystko gra!” – 1997; „Tajemnica zwyczajnego domu” – 2000).

Reżyser jest laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody „Poznańskie Koziołki”, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 r. został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia. 


Czytaj więcej…

Był mistrzem kina młodzieżowego. Zmarł Stanisław Jędryka

Zmarł Stanisław Jędryka, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor filmów i seriali takich jak „Do przerwy 0:1” „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”. Miał 85 lat.

Źródło: TVP Info

Stanisław Jędryka nie żyje. To on wyreżyserował "Podróż za jeden …

Nie żyje Stanisław Jędryka. Miał 85 lat. Był twórcą popularnych filmów i seriali takich jak "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana". O śmierci reżysera poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Źródło: RMF 24

Nie żyje Stanisław Jędryka. Twórca serialu "Stawiam na Tolka …

Zmarł Stanisław Jędryka, reżyser takich filmów i seriali, jak: "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", "Do przerwy 0:1", czy "Szaleństwo Majki Skowron". Miał 85 lat. Jego fabularny debiut z 1962 roku, film "Dom bez okien" …

Źródło: Onet.pl

Zmarł Stanisław Jędryka. Jego filmy to klasyka

Kolejne produkcje Jędryki zyskały gigantyczną popularność. W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, reżyser nakręcił film fabularny dla młodej widowni „Paragon gola!” oraz opowiadający o przygodach młodego piłkarza serial „Do przerwy 0:1”.

Źródło: fakt.pl

Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser "Stawiam na Tolka Banana" i …

Kino stało się właśnie taką miłością, więc z futbolu zrezygnował. 'Nie da się pogodzić dwóch pasji, jeśli ma się im oddać całkowicie. Musiałem dokonać wyboru. Film zwyciężył' – wyznawał Jędryka" – czytamy w pożegnaniu, które można znaleźć na stronie …

Źródło: Gazeta.pl

Nie żyje Stanisław Jędryka. Twórca „Podróży za jeden uśmiech …

W wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka – twórca popularnych filmów i seriali takich, jak „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”. O śmierci reżysera poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Źródło: Radio ZET

Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser kultowych filmów i seriali dla …

Zmarł Stanisław Jędryka. Twórca takich popularnych filmów i seriali dla młodzieży, jak "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", "Koniec wakacji", "Zielone lata" i "Do góry nogami", zmarł 22 kwietnia 2019 roku w Warszawie.

Źródło: Gala.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *