Sri Lanka: 185 ofiar śmiertelnych i ponad 450 rannych w sześciu …

Sri Lanka: 185 ofiar śmiertelnych i ponad 450 rannych w sześciu ...

Koszmar na Sri Lance. Rano w trzech kościołach i trzech pięciogwiazdkowych hotelach doszło jednocześnie do sześciu eksplozji, a przed południem miały miejsce kolejne dwie. Łącznie zginęło co najmniej 207 osób, a 500 zostało rannych. Bilans ofiar ciągle rośnie. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że są wśród nich Polacy.GłosujGłosuj


Podziel się

OpinieO tym, że Polacy są wśród ofiar zamachów, poinformował „Daily Mirror”. Dziennik powołał się na informacje od dyrektora szpitala narodowego.

Do eksplozji doszło w największym mieście Sri Lanki – Kolombo, w kościele św. Antoniego, w świątyni w pobliskim Negombo, oraz w Batticaloa na drugim końcu kraju podczas trwających nabożeństw wielkanocnych.

W tym samym czasie doszło do trzech wybuchów w pięciogwiazdkowych hotelach Shangri-La, Kingsbury i Cinnamon Grand Hotel w Kolombo.

Źródła w służbach bezpieczeństwa, na które powołuje się agencja Associated Press, podały, że do wybuchów doszło prawie jednocześnie.

Zobacz: Zamachy na Sri Lance. Mamy nagranie:

Siła wybuchów była potężna. Świadkowie relacjonują, że zatrzęsły się okoliczne budynki.

Po kilku godzinach od tych ataków doszło także do siódmej eksplozji w motelu obok ogrodu zoologicznego w miejscowości Dehiwala, nieopodal Kolombo, oraz do ósmej eksplozji w samym Kolombo.

Ofiar może być znacznie więcej. Jak informuje agencja Reutera, w samym kościele św. Sebastiana w Negombo zginęło ponad 50 osób. Na zdjęciach ze świątyni widać ciała leżące na ziemi, zniszczony dach i krew na podłodze. Natomiast w kościele w Batticaloa zginęło 25 osób.

Wśród ofiar jest – według mediów – co najmniej 35 zagranicznych turystów. China News informuje, że wśród rannych jest czterech obywateli Chin.

Przyczyny tragedii na razie nie są znane. Póki co żadne ugrupowanie nie przyznało się do przeprowadzenia ataków. Rozmówca AP powiedział jednak, że prawdopodobnie co najmniej dwie z eksplozji były dziełem zamachowców samobójców. W sprawie zatrzymano 7 osób.

AFP podało, że szef policji na Sri Lance 10 dni temu przekazał ostrzeżenie czołowym oficerom, że zamachowcy-samobójcy z NTJ (National Thowheeth Jama’ath) planują uderzyć w „ważne kościoły”. To radykalna grupa muzułmańska, która w ubiegłym roku była powiązana ze zniszczeniem buddyjskich posągów.

Premier Sri Lanki „zdecydowanie potępił tchórzliwe ataki” i zwołał specjalne posiedzenie rządu. Z kolei prezydent Maithripala Sirisena wydał oświadczenie, w którym wzywa ludzi do zachowania spokoju i wspierania służb w ich działaniach.

Decyzja ministra obrony, na Sri Lance wprowadzono godzinę policyjną; władze wyłączyły też media społecznościowe.

Minister finansów Mangala Samaraweera na Twitterze napisał, że „ataki były skoordynowaną próbą stworzenia morderstwa, chaosu i anarchii”. Dodał, że zginęło wiele niewinnych osób.

Inny minister lankijskiego rządu Harsha de Silva opisał „okropne sceny” w kościele św. Antoniego w Kochchikade. Powiedział, że widział „wiele części ciał rozrzuconych po całym kościele”.

Sri Lanka jest w większości buddyjskim krajem, katolicy stanowią tam 6 procent populacji. Tamtejsi chrześcijanie od lat spotykają się z mniej lub bardziej natężonymi aktami agresji. Tylko między 2015 a 2017 r. na Sri Lance odnotowano 190 przypadków ataków na kościoły, duchownych czy zwykłych wiernych. Niedzielny zamach jest najpoważniejszym od 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Czytaj więcej…

Ataki na kościoły i hotele na Sri Lance. Osiem eksplozji, ponad 200 …

Osiem eksplozji wstrząsnęło w niedzielę wielkanocną miastami na Sri Lance. Zginęło w nich co najmniej 207 osób, a ponad 400 zostało rannych. Minister obrony tego kraju poinformował, że aresztowano siedem osób. W reakcji na zamachy władze w stolicy …

Źródło: TVN24

Sri Lanka: eksplozje w kościołach i hotelach, wiele ofiar

Sri Lanka doświadczyła dziś serii ośmiu eksplozji. Policja informuje o 207 ofiarach. Setki osób jest rannych. Wiele osób znajduje się w stanie krytycznym dlatego liczba ofiar może wzrosnąć. Minister obrony Sri Lanki poinformował, że w związku z atakami …

Źródło: Onet.pl

Sri Lanka: 185 ofiar śmiertelnych i ponad 450 rannych w sześciu …

Do ósmej już eksplozji na Sri Lance doszło w Niedzielę Wielkanocną na północnym przedmieściu Kolombo, stolicy Sri Lanki – podały lankijskie władze. Bilans zamachów terrorystycznych wzrósł już do 185 ofiar śmiertelnych – poinformował rzecznik …

Źródło: TVP Info

Sri Lanka. Eksplozje w kościołach i hotelach, rośnie liczba ofiar …

The New York Times podaje, że w zamachach zginęło około 200 osób. Jest także wielu rannych. Prezydent Sri Lanki wydał oświadczenie, w którym „wzywa obywateli do tego, by zachowali spokój i wspierali władze w prowadzeniu śledztwa".

Źródło: Wprost.pl

Eksplozje w kościołach i hotelach na Sri Lance. Są ofiary

Około 138 osób zginęło wskutek eksplozji na Sri Lance. Terroryści zaatakowali w sześciu miejscach – kościołach i hotelach. A po kilku godzinach uderzyli jeszcze raz, w pobliżu ogrodu zoologicznego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Sri Lanka. Seria eksplozji w kościołach i hotelach. Setki ofiar

Sri Lanka jest w większości buddyjskim krajem, katolicy stanowią tam 6 procent populacji. Tamtejsi chrześcijanie od lat spotykają się z mniej lub bardziej natężonymi aktami agresji. Tylko między 2015 a 2017 r. na Sri Lance odnotowano 190 przypadków …

Źródło: Wirtualna Polska

Zamachy na Sri Lance, ofiar może być więcej. "To był dobrze …

Na razie wiadomo, że w serii eksplozji w kościołach i hotelach w Kolombo, Negombo i Batticaloa na Sri Lance zginęło ponad 100 osób. Reporter BBC Azzam Ameen relacjonuje stacji tragiczne wydarzenia, będąc w pobliżu kościoła św. Antoniego w Kolombo …

Źródło: Wiadomosci Gazeta.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *