Specjalne wydanie "Rozmowy Piaseckiego" – oglądaj od 8.30 w …

Wybory 2019. Zobacz, kto dostał się do PE

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała w poniedziałek rano dane po podliczeniu 99,31 procent głosów. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,6 procent głosów, a Koalicja Europejska – 38,3 procent.

Komitet Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy spadł poniżej progu wyborczego.

Do niepełnych jeszcze wyników wyborów w poniedziałek w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24 i na tvn24.pl odniósł się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. – To jest coś, co musi pozwolić wyciągnąć wnioski i zbudować obraz na następne miesiące, na kolejne wybory – październikowe [parlamentarne – przyp. red.] – stwierdził.

Jak dodał, prezes PiS Jarosław Kaczyński „przegrywał osiem wyborów z rzędu i też wszyscy go pogrzebali”.

– My na razie zbudowaliśmy Koalicję [Europejską – przyp. red.], która zjednoczyła opozycję i to jest pierwszy krok. Nie wystarczyło – zgoda – ale jest pytanie, co dalej – dodał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Jak przekonywał, „nie ma alternatywy niż to, co udało nam się zrobić, czyli zjednoczyć opozycję”.

– Trzeba rozszerzyć tę formułę, trzeba znaleźć wspólny program, trzeba trafić tam, gdzie przegraliśmy i to jest dzisiaj wyzwanie dla nas – wymieniał Schetyna.

Pytany, z czego jego zdaniem wynika wyborcza porażka Koalicji Europejskiej, odpowiedział: – Nie zmobilizowaliśmy w całości naszego elektoratu tak, jak zrobił to PiS.

– To nie były wybory europejskie, to były pierwsze wybory całościowe i tak zostały potraktowane przez wyborców PiS. Oni po prostu zameldowali się w stu procentach przy urnach – ocenił. – Jest pytanie, jak duża musi być mobilizacja całej reszty wyborców, żeby pokonać PiS – zastanawiał się Schetyna.

Przewodniczący PO pytany, jaki ma plan na przyszłość w związku z wynikami niedzielnych wyborów, odpowiedział: – Trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się stało.

– Ale trzeba też wiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić. Musimy zrobić dużo więcej – zgoda. Mamy na to cztery, pięć miesięcy [do wyborów parlamentarnych – przyp. red.]. I to trzeba zrobić – zwrócił uwagę. – Musi być dobry pomysł polityczny, musi być mobilizacja wyborców Koalicji Europejskiej jeszcze większa, dużo większa niż teraz – taka jak na wyborach samorządowych [w 2018 roku – przyp. red.] – zaznaczył.

Odnosząc się do październikowych wyborów październikowych, Schetyna stwierdził, że to będzie „walka o wszytko”. – W październiku się rozstrzygnie los Polski na dekady. Jeżeli nie będziemy w porozumieniu, to po prostu przegramy – podkreślił Schetyna w „Rozmowie Piaseckiego”.

Gość TVN24 pytany, czy przedstawiciele Koalicji Europejskiej mają pomysł, jak pokonać PiS, odparł, że „ten pomysł jest, tylko trzeba go dobrze znaleźć i wiedzieć, z kim go szukać”.

Na pytanie, czy Koalicja Europejska będzie próbowała podjąć współpracę z Wiosną Roberta Biedronia, odpowiedział twierdząco. – Wyborcy, którzy głosowali na Wiosnę, muszą mieć alternatywę nie walki o próg wyborcy, tylko zbudowania czegoś, co zatrzyma PiS – tłumaczył.

Schetyna mówił także o tym, w jaki sposób jego zdaniem doprowadzić do zbudowania koalicji w możliwie szerokiej formule. – Trzeba budować wariant, który wykorzysta system [podziału mandatów według matematyka Victora – przyp. red.] D’Hondta, czyli, że „zwycięskie ugrupowanie bierze wszystko”, a z drugiej story zbudować bardzo szeroką koalicję do Senatu, on będzie bardzo ważny, bo tam będzie możliwa bardzo szeroka koalicja antypisowska – stwierdził.

– Dzisiaj przegrywamy wybory, trzeba skorygować kurs, trzeba większej mobilizacji, trzeba mieć dobry pomysł na październik – ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej. – Nie wygraliśmy tego meczu, ale to jest koniec pierwszej polowy – podkreślił.

Oglądaj

"Nie ma alternatywy niż to, co udało nam się zrobić"

Wideo: tvn24
"Nie ma alternatywy niż to, co udało nam się zrobić"


Czytaj więcej…

Katarzyna Lubnauer w "Rozmowie Piaseckiego" – oglądaj od 7.30 w …

Zapraszamy na autorski program Konrada Piaseckiego w nowej, dłuższej formule. Każde premierowe wydanie emitujemy równolegle w telewizji i w internecie. "Rozmowa Piaseckiego" od poniedziałku do czwartku o godzinie 7.30. na antenie TVN24 i online …

Źródło: TVN24

Specjalne wydanie "Rozmowy Piaseckiego" – oglądaj od 8.30 w …

"Rozmowa Piaseckiego" w telewizji i internecie. Oglądaj od poniedziałku do czwartku o 7.30 na antenie TVN24 oraz online na portalu tvn24.pl. Zapraszamy na autorski program Konrada Piaseckiego w nowej, dłuższej formule. Każde premierowe wydanie …

Źródło: TVN24

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *