SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego Internetu

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego Internetu
Start rakiety Falcon-9 SpaceX. / fot. YouTube @ SpaceX
Start rakiety Falcon-9 SpaceX. / fot. YouTube @
SpaceX

SpaceX Elona Muska rozpoczął realizację programu Starlink zapewniającego dostęp do internetu z orbity wokółziemskiej. Pierwsze 60 satelitów wystrzelono dziś.

Start rakiety Falcon-9 nastąpił 24 maja, o godzinie 4:30 czasu polskiego z bazy Canaveral Air Force Station na Florydzie.

Pierwszy stopień rakiety Falcon-9 wylądował bez problemu na statku-dronie „Of Course I Still Love You” na Atlantyku. Był już wcześniej wykorzystywany w dwóch innych misjach.

Satelity zostały uwolnione jednocześnie z ostatniego stopnia rakiety. Każdy z nich wyposażony jest w niewielki silnik napędzany kryptonem dzięki czemu będą mogły manewrować tak, by znaleźć się na orbitach docelowych.

Umieszczenie 60 satelitów to zaledwie pierwszy krok w realizacji programu Starlink. Docelowo system ma składać się bowiem aż z 12.000 satelitów!

8000 z nich ma być umieszczona na niskiej orbicie ziemskiej (LEO) na wysokości 500 km nas Ziemią. Pozostałe 4000 mają znajdować się w odległości 1200 km od powierzchni naszej planety.

Każdy satelita systemu Starlink ma komunikować się z 4 innymi satelitami przez co stworzona zostanie globalna sieć szerokopasmowego internetu, który będzie pracował z prędkością 10Gbps.

SpaceX poinformował, że wszystkie satelity działają i nawiązały już łączność z centrum kontroli.

Umieszczenie wszystkich satelitów ma zająć SpaceX około 6 lat. Planowane jest umieszczanie 2000 satelitów każdego roku. System wymagać będzie także inwestycji na powierzchni Ziemi.

Jego stworzenie ma pochłonąć około 10 miliardów dolarów ale ze względu na ogólnoświatowy dostęp, niską cenę i oferowaną prędkość przesyłu danych ma przynosić gigantyczne przychody na poziomie 30 miliardów dolarów rocznie.


Czytaj więcej…

SpaceX rusza z internetem z kosmosu. Pierwsze 60 satelitów sieci Starlink wyniesionych na orbitę okołoziemską

SpaceX z powodzeniem wysłała na orbitę pierwsze 60 satelitów sieci Starlink, która ma zapewnić internet z kosmosu. Docelowo na niskiej orbicie okołoziemskiej ma się ich znaleźć 12 tys. By wynieść satelity na orbitę firma Elona Muska po raz trzeci w historii …

Źródło: Gazeta.pl

SpaceX umieścił na orbicie Ziemi 60 satelitów do transmisji internetu

Rakieta Falcon 9 należąca do firmy SpaceX umieściła na orbicie Ziemi 60 satelitów programu Starlink. To początek budowania przez firmę Elona Muska sieci internetu przyszłości. Sieć Starlink będzie się opierać na dwóch konstelacjach niewielkich satelitów, …

Źródło: Wprost.pl

Rozpoczęła się kosmiczna rewolucja. SpaceX rozpoczął realizację projektu Starlink [VIDEO]

SpaceX Elona Muska rozpoczął realizację programu Starlink zapewniającego dostęp do internetu z orbity wokółziemskiej. Pierwsze 60 satelitów wystrzelono dziś. Start rakiety Falcon-9 nastąpił 24 maja, o godzinie 4:30 czasu polskiego z bazy Canaveral Air …

Źródło: Najwyższy Czas!

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

Projekt Starlink ma zapewnić sygnał Internetu nawet na tych terenach, na których dotychczas technicznie nie było to możliwe. Elon Musk jest bowiem przekonany, że jego projekt będzie w stanie rywalizować z naziemnymi dostawcami internetu i może służyć …

Źródło: Rzeczpospolita

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie

W czwartek, 23 maja, z Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów konstelacji Starlink. Starlink to projekt SpaceX, w ramach którego sieć przynajmniej kilku tysięcy satelitów ma …

Źródło: evertiq.pl

Projekt Starlink rozpoczęty. Satelity Elona Muska trafiły na orbitę

Firma SpaceX miała wspaniałą, czwartkową noc. Po wielu próbach przedsiębiorstwu zarządzanemu przez Elona Muska w końcu udało się wystrzelić na orbitę satelity, które będą odpowiedzialne za dostarczanie internetu. Powyżej powierzchni naszej planety …

Źródło: Instalki.pl

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego Internetu

Prywatna firma kosmiczna SpaceX wystrzeliła jednocześnie w Kosmos 60 pierwszych satelitów internetowych. W sumie, w ramach programu Starlink, ma ich być 12 tysięcy. Pierwszą partię satelitów wyniosła na orbitę rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9.

Źródło: Deutsche Welle

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *