Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Na Słowacji odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Zgodnie z przewidywaniami, zwycięstwo odniosła prawniczka Zuzana Caputova, zdobywając 58,2 proc. głosów. Tym samym na fotelu prezydenta Republiki Słowackiej po raz pierwszy w historii zasiądzie kobieta. Frekwencja wyborcza wyniosła 41 proc.

 

Słowacy podczas odbywającej się w sobotę II tury wyborów prezydenckich, wybrali swojego nowego przywódcę. Zwycięzcą okazała się Zuzana Caputova, która wygrała również I turę wyborów i prowadziła w sondażach. W ostatecznym głosowaniu poparło ją 58,2 proc. Słowaków, którzy wzięli udział w wyborach. Co ciekawe, w Kraju Bratysławskim poparło ją aż 73 proc. osób.

 

Rywal Caputovej, 52-letni Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej to znany w Brukseli polityk popierany przez rządzącą centro-lewicową partię Smer-SD. Šefčovič w I turze wyborów dwa tygodnie temu uzyskał wynik na poziomie 18,6 proc.

 

45-letnia Caputova, kandydatka partii Progresivne Slovensko swoją aktywność publiczną rozpoczęła od pracy w organizacjach pozarządowych. W 2017 roku wstąpiła do liberalnej partii, która wkrótce nominowała ją jako swoją kandydatkę na urząd prezydenta. Caputova dała się poznać jako polityk wspierający idee środowiska homoseksualistów, którzy lobbują nie tylko za wprowadzeniem tzw. „związków partnerskich” czy tzw. „małżeństw jednopłciowych”, ale również za tzw. „prawem do adopcji dzieci” przez homoseksualistów. Akceptuje również rozwiązania prawne pozwalające na zabijanie dzieci nienarodzonych. 

 

Kampanię przed decydująca turą wyborów prezydenckich na Słowacji zdominował temat korupcji oraz chęć zmian. Nawiązując do zbliżających się euro wyborów i wyborów parlamentarnych na Słowacji  (2020 rok), Caputová powiedziała m.in.: „Słowacja budzi się, pokazuje wielką chęć zmian i nadzieje związane z najbliższymi wyborami”. Premier Słowacji, Peter Pellegrini głosując w Bańskiej Bystrzycy oświadczył, że bardzo liczy na konstruktywną współpracę z nową panią prezydent.

 

 

Żródło www.sme.sk, www.ta3.com

ChS/WMa

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Popiera żądania homoseksualistów i aborcję. Kim jest Zuzana Caputova – przyszła prezydent Słowacji

 


Czytaj więcej…

Niespodzianki nie było. Liberalna polityk Zuzana Caputova

Zgodnie z przewidywaniami, zwycięstwo odniosła prawniczka Zuzana Caputova, zdobywając 58,2 proc. głosów. Tym samym na fotelu prezydenta Republiki Słowackiej po raz pierwszy w historii zasiądzie kobieta. Frekwencja wyborcza wyniosła 41 proc.

Źródło: PCh24.pl

Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Kiska, który nie ubiegał się o reelekcję, jeszcze w kampanii wyborczej popierał Čaputovą. „Wiele krajów nam zazdrości. Zazdroszczą, że Słowacja wybrała prezydentkę, która symbolizuje wartości przyzwoitego kraju” – mówił ustępujący prezydent, gdy …

Źródło: EURACTIV Poland

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *