Sławomir Cenckiewicz skierował wezwanie przedsądowe do Lecha …

Sławomir Cenckiewicz skierował wezwanie przedsądowe do Lecha ...
  • Cenckiewicz zażądał „zaprzestania publikowania informacji oraz publicznego formułowania wypowiedzi zawierających (…) nieprawdziwe informacje”
  • Były prezydent miałby opublikować specjalne oświadczenie, m.in. na swoich profilach na Facebooku i Twitterze oraz na stronie internetowej Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy
  • Historyk zapowiedział, że w przypadku braku spełnienia wszystkich żądań sprawa zostanie skierowana na drogę sądową

W wezwaniu przedsądowym czytamy, że zostało ono skierowane przez Cenckiewicza „w związku z powtarzającymi się publikacjami na Pana (Lecha Wałęsy – red.) profilach prowadzonych na portalach Facebook i Twitter, a także Pana wypowiedziami publicznymi, zawierającymi nieprawdziwe informacje, iż dokonałem sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie »Bolek«, będących w dyspozycji Instytutu Pamięci Narodowej„. O skierowaniu wezwania Cenckiewicz poinformował m.in. na Facebooku.

Historyk wyjaśnił w piśmie skierowanym do Wałęsy, że domaga się „zaprzestania publikowania informacji oraz publicznego formułowania wypowiedzi zawierających wskazane wyżej nieprawdziwe informacje” oraz „usunięcia z profili Lecha Wałęsy na portalach Facebook i Twitter wpisów (postów) zawierających wskazane wyżej nieprawdziwe informacje”.

Wałęsa miałby też „opublikować nieprzerwanie przez okres trzech miesięcy” specjalne oświadczenie na swoich profilach na Facebooku i Twitterze, na stronie internetowej Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy, oraz „nieprzerwanie przez okres 14 dni” na portalu DoRzeczy.pl. Oświadczenie miałoby być zatytułowane: „Lech Wałęsa przeprasza Sławomira Cenckiewicza za nieprawdziwe zarzuty o sfałszowanie dokumentów TW Bolek”.

Treść oświadczenia miałaby brzmieć następująco: „Przepraszam Sławomira Cenckiewicza za rozpowszechnianie przeze mnie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji, iż dokonał sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie »Bolek«, będących w dyspozycji Instytutu Pamięci Narodowej. Zarzuty sformułowane przeze mnie wobec dr hab. Sławomira Cenckiewicza nie miały żadnych podstaw faktycznych. Lech Wałęsa”.

Cenckiewicz zażądał, by oświadczenie zostało przesłane również bezpośrednio do niego, na adres Wojskowego Biura Historycznego. Chce również, aby były prezydent dokonał wpłaty 30 tys. zł „na cel społeczny w postaci Fundacji im. O. Damiana de Veuster”. Na zakończenie historyk zapowiedział, że w przypadku braku spełnienia żądań w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wezwania, „sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego”.

Informacje nt. ewentualnej współpracy przywódcy „Solidarności” ze Służbą Bezpieczeństwa pojawiły się już w latach dziewięćdziesiątych. Prawdziwa debata na ten temat rozgorzała jednak w 2008 roku, kiedy Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk opublikowali książkę pt. „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii.” Historycy zwrócili wtedy uwagę na brak w archiwach dokumentów, które mogłyby świadczyć o agenturalnej przeszłości Wałęsy. Brak twardych dowodów stawiał jednak znak zapytania nad główną tezą pracy.

W kolejnych latach książki o historii laureata Pokojowej Nagrody Nobla pisali Jan Skórzyński, Piotr Semka, Paweł Zyzak czy ponownie Sławomir Cenckiewicz. Współpraca Lecha Wałęsy z SB wciąż jednak pozostawała jedynie kwestią polemik publicystów i historyków. Sytuacja zmieniła się na początku 2016 roku, kiedy do domu wdowy po generale Czesławie Kiszczaku weszli przedstawiciele IPN. Okazało się, że Maria Kiszczak usiłowała sprzedać instytutowi dokumenty, które jej mąż przechowywał od lat w swoim domu.

Zabezpieczone teczki potwierdzały tezę, którą niemal dekadę wcześniej ukuł Sławomir Cenckiewicz. Wśród licznych dokumentów znajdował się koronny dowód – pisemne zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB. Wiarygodność teczek została potwierdzona przez grafologów z Instytutu Sehna w Krakowie, a były prezydent uznał całą sprawę za prowokację.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(pmd)


Czytaj więcej…

Żona Sławomira bez bluzki na festiwalu?! Fani patrzyli z …

Sławomir (36 l.) i Kajra (35 l.) wystąpili podczas Polsat SuperHit Festiwal. Muzycy wykonali na scenie swój największy przebój, czyli "Miłość w Zakopanem". Uwaga zebranych była skupiona na żonie muzyka i jej stylizacji. Niektórzy przecierali oczy ze …

Źródło: SuperBiz.SE.pl

Sławomir Cenckiewicz skierował wezwanie przedsądowe do Lecha …

Historyk i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz skierował do byłego prezydenta Lecha Wałęsy wezwanie przedsądowe, w którym domaga się m.in. przeprosin "za nieprawdziwe zarzuty o sfałszowanie dokumentów TW »Bolek«" …

Źródło: Onet.pl

Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie …

Sławomir znowu będzie na ustach całej opinii publicznej w Polsce? W trakcie trwania Polsat SuperHit Festiwal wokalista wystąpił wraz ze swoją żoną, wzbudzając niemałe emocje. A wszystko przez fakt braków w garderobie Kajry. Widzowie przecierali oczy …

Źródło: Pikio.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *