Silny wiatr nad Polską. Burze piaskowe i pożary

Silny wiatr nad Polską. Burze piaskowe i pożary
  • W samym woj. zachodniopomorskim straż pożarna odnotowała ponad 200 zdarzeń związanych z silnym wiatrem
  • IMGW wydał ostrzeżenia przed wiatrem dla sześciu województw. W porywach osiągnie nawet 85 km/h
  • Media społecznościowe obiegły setki zdjęć i filmów, na których można zobaczyć piaskowe burze. Mogą występować do piątku

Nad Polskę napływają z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary – poinformował IMGW. Napływ powietrza z południa jest bardzo dynamiczny i powoduje wystąpienie porywistego wiatru. Sprzyja mu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

Media społecznościowe obiegły setki zdjęć i filmów, na których można zobaczyć piaskowe burze. Widać na nich tumany kurzu i piasku wzbijane do góry przez wiatr. „Czy to Dubaj?” – pytają internauci.

Ewa Łapińska z IMGW przyznaje, że najsilniej wieje na Pomorzu. – Tam lokalnie podmuchy wiatru sięgają do 80 km/h, natomiast na pozostałym obszarze kraju od 60 do 70 km/h – informuje synoptyk.

Dodaje też, że w najbliższych dniach burze piaskowe mogą się powtórzyć. – Jest bardzo sucho, opady deszczu są słabe, do tego pola i grunty są wysuszone, to dobre warunki do powstawania zawiei piaskowych – tłumaczy Łapińska.

Burze piaskowe mogą występować do piątku. Od soboty, jak zapowiadają meteorolodzy, napłynie nad Polskę wilgotniejsza masa powietrza i możemy spodziewać się intensywniejszych opadów deszczu.

Na drodze krajowej nr 60 pomiędzy Różanem a Makowem Mazowieckim w okolicach południa doszło do dwóch kolizji. Przyczyną zdarzeń była słaba widoczność spowodowana silnym wiatrem, który nanosił na drogę piach z okolicznych pól.

Zła widoczność była też przyczyną zderzenia na tej samej trasie dwóch samochodów ciężarowych. Do zdarzenia doszło ok. godz. 11. Droga krajowa nr 60 przez ok. 1,5 godz. była całkowicie zablokowana. Kierowcom ciężarówek nic się nie stało. 

Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem dotyczy sześciu regionów. Alert obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskim, mazowieckim (oprócz powiatów południowych) oraz w woj. lubelskim (oprócz powiatów południowo-zachodnich).

Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, przeważnie z południowego-wschodu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!

(mba)

Źródło: PAP, IAR, Onet, Twitter, Facebook


Czytaj więcej…

Silny wiatr nad Polską. Burze piaskowe i pożary

Silny wiatr i towarzyszący mu pył znad Sahary w całej Polsce powoduje poważne problemy. Burza piaskowa doprowadziła na Mazowszu do dwóch wypadków. Straż pożarna notuje setki wezwań, związane też z pożarami lasów i pól wzmaganymi przez wiatr.

Źródło: Onet.pl

Silny wiatr i piasek znad Sahary w Garwolinie

Nagłe zjawisko atmosferyczne, oprócz mocnych podmuchów wiatru, niosło za sobą także piasek znad Sahary. Od rana pełne ręce pracy mieli strażacy. – Do godziny 15 na terenie całego powiatu odnotowano 15 interwencji związanych z usuwaniem skutków …

Źródło: wirtualnygarwolin (komunikaty prasowe)

Silny wiatr i trudne warunki na Mazowszu. Wypadki na dk 60

Do wypadku doszło m.in. na wyjeździe z Makowa Mazowieckiego. W zdarzeniu wzięły udział trzy pojazdy – osobowy, bus oraz ciężarówka. Jedna osoba trafiła do szpitala. przyczyną wypadku były masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary.

Źródło: Radio Dla Ciebie

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *