Rzeź Woli – największe ludobójstwo II Wojny Światowej

Rzeź Woli – największe ludobójstwo II Wojny Światowej

To Niemcy zrujnowali Warszawę! To Niemcy wymordowali 200 tys. Polaków! To Niemcy nie mieli skrupułów, aby polskim dzieciom podrzynać gardła! I w końcu: to Niemcy dokonali rzezi Woli – jednego z najpotworniejszych w dziejach ludzkości ludobójstw.

Źródło: PCh24.pl

75. rocznica Rzezi Woli. Na Powązkach odrestaurowano kwaterę …

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch …

Źródło: TVP Info

Warszawa upamiętni Rzeź Woli – największe ludobójstwo II Wojny …

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys.

Źródło: Katolicka Agencia Informacyjna

Rzeź Woli. "To zaplanowane przez Niemców, masowe ludobójstwo"

To była masowa rzeź, ale przeprowadzona w "dynamicznych" warunkach. Ludzie uciekali spod luf, niektórzy przetrwali pod trupami; wydostawali się spod nich nocą, kiedy Niemcy odchodzili. Zachowało się dużo wspomnień – powiedział w Polskim Radiu 24 …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Pamięć o koszmarze. Rzeź Woli oczami dziecka

Wydarzenia sprzed 75-ciu lat doskonale pamięta ks. Stanisław Kicman, który miał wtedy 7 lat. Na Woli razem z rodziną mieszkał też siedem lat starszy Wiesław Kępiński… Po wojnie, osierocony, został adoptowany przez rodzinę Jarosława Iwaszkiewicza.

Źródło: Polskie Radio

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *