Rząd i związkowcy na "rozmowach ostatniej szansy". Czy uda się …

Rząd i związkowcy na "rozmowach ostatniej szansy". Czy uda się ...

Przedstawiciele nauczycieli początkowo chcieli podwyżki w wysokości 1000 zł dla pracowników pedagogicznych. Ponadto domagali się zwiększenia nakładów na oświatę z budżetu, zmianę oceny pracy nauczycieli oraz zmianę ścieżki awansu. Związki chciały także, aby do dymisji podała się minister edukacji Anna Zalewska.

ZNP i FZZ w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negocjowała: podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.; zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej; nowy system powinien obowiązywać już od przyszłego roku), a także wycofanie się z niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.

Zobacz również: Porozumienie rządu z „Solidarnością”, fiasko rozmów z ZNP i FZZ

Po podwyżkach wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty ma wynieść – 2780 zł, kontraktowego – 2860 zł, mianowanego – 3248 zł, dyplomowanego – 3815 zł.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. – 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Porozumienie ze strony rządowej podpisali wicepremier Beata Szydło, minister rodziny Elżbieta Rafalska, minister edukacji Anna Zalewska, szefa kancelarii premiera Michał Dworczyk i wiceministra finansów Tomasz Robaczyński.

Ze strony Solidarności podpis złożyli przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania – NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa oraz Zbigniew Świerczek Przemysław Święs, Agata Łyko i Jolanta Zawistowicz. W rozmowach, jako obserwator ze strony pracodawców uczestniczył wiceprezes Bussines Centre Club Wojciech Warski.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od września 2019 r. ma wynieść 3335 zł, kontraktowego 3702 zł, mianowanego 4803 zł, a dyplomowanego 6137 zł – wynika z dokumentu podpisanego w niedzielę.

Według dokumentu łączne podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli wzrosną w odniesieniu do stycznia 2017 r. dla nauczycieli stażystów o 515 zł, kontraktowych o 529 zł, mianowanych o 601 zł, a dyplomowanych o 706 zł.

Łączne podwyżki średniego wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną w odniesieniu do stycznia 2017 r. dla nauczycieli stażystów o 617 zł, kontraktowych o 685 zł, mianowanych o 890 zł, a dyplomowanych o 1136 zł.

W przyjętym w niedzielę porozumieniu rządu z Solidarnością zapisano dodatkowe świadczenie dla młodych nauczycieli „na start” – 1000 zł i ustalenie w przepisach minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł. Dokument zakłada, że minimalna kwota dodatku do wynagrodzenia zasadniczego dla wychowawców klas zostanie zagwarantowana, ale samorządy będą mogły podwyższyć ten dodatek.

Zwiększy się też liczba godzin do dyspozycji dyrektora w celu zapewnienia nauczycielom wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Porozumienie „S” z rządem zakłada, że na ten cel – po likwidacji tzw. godzin karcianych – do szkół trafi w 2019 r. 57 mln zł, a w okresie 10 lat około 1,9 mld zł.

Porozumienie zakłada też powrót do oceny pracy nauczyciela stażysty sprzed września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców. Ma to oznaczać zmniejszenie uciążliwości i skrócenie ścieżek awansu zawodowego, m.in. skrócenie stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy, skrócenie dla nauczycieli kontraktowych obowiązkowego okresu przepracowania przed rozpoczęciem stażu na kolejny stopień awansu – do 2 lat, a dla nauczycieli mianowanych – do roku.

Dokument zakłada też zmniejszenie biurokratycznych wymogów podczas ścieżki awansu, m.in. zrezygnowanie z obowiązku załączania kilku zaświadczeń przez nauczyciela, który w okresie stażu zmieniał miejsce zatrudnienia lub był zatrudniony w kilku szkołach. Mniej zbiurokratyzowane mają być też indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego oraz programów ewaluacji w szkołach, m.in. zniesienie obowiązku rozliczania się z godzinowej realizacji nowej podstawy programowej.

W porozumieniu znalazł się zapis, że zmiana systemu wynagradzania nauczycieli nastąpi w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.

(dp)


Czytaj więcej…

Rząd i związkowcy na "rozmowach ostatniej szansy". Czy uda się …

"Rząd chce porozumienia, m.in. wzrostu płac nauczycieli. Zaproponowaliśmy nowy kontrakt społeczny. Strajk w czasie egzaminów uderza w uczniów. Pan Broniarz jest głuchy na te argumenty. W mediach przesądza o strajku przed rozmowami. To nie …

Źródło: Onet.pl

Strajk nauczycieli. Trwają rozmowy ostatniej szansy przed …

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie trwają rozmowy rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi dotyczące sytuacji w oświacie. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, w poniedziałek może rozpocząć się strajk nauczycieli w …

Źródło: rmf24.pl

Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas …

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich – mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, …

Źródło: TVN24

Strajk nauczycieli. Rozmowy ostatniej szansy rządu ze związkami

Strajk nauczycieli coraz bliżej. Od godziny 19 trwają negocjacje między stroną rządową i związkami reprezentującymi nauczycieli. Jeśli w niedzielę wieczorem nie uda się osiągnąć porozumienia, w poniedziałek w szkołach w całej Polsce ruszy wielki strajk …

Źródło: Wirtualna Polska

Strajk nauczycieli staje się faktem! ZNP i FZZ nie podpisały …

Nauczyciel dyplomowany po wprowadzeniu zmian otrzymałby w kolejnych latach, w wariancie pensum 22 h w 2020 – 6128 zł, 2021 – 6653 zł, 2022 – 7179 zł, 2023 – 7704 zł. Strajk nauczycieli: jak wziąć urlop? Kto może dostać wolne? Co zrobić z dziećmi w …

Źródło: Radio ZET

Jakie są postulaty nauczycieli?

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała: podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.; zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym …

Źródło: Onet.pl

Co ze strajkiem nauczycieli? Rozmowy rządu z nauczycielami …

19 rozpoczęły się „rozmowy ostatniej szansy" na linii rząd – nauczyciele. Po prawie trzech godzinach negocjacji wicepremier Beata Szydło ogłosiła, że propozycje rządu zostały odrzucone. Oznacza to, że w poniedziałek rozpocznie się strajk pracowników …

Źródło: fakt.pl

W poniedziałek rusza strajk nauczycieli. Zakończyły się rozmowy …

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaapelował do nauczycieli o poparcie dwóch central związkowych, które zdecydowały się na strajk. – Propozycja rządu jest destrukcyjna z punktu widzenia oświaty w małych miastach. Jest nie do …

Źródło: naTemat

Zakończyły się rozmowy ostatniej szansy z rządem. Nauczyciele

Wicepremier zaapelowała też do nauczycieli, którzy zamierzają strajkować: – Mam prośbę, żeby każdy z państwa dokonał wyboru, kierując się własnym przekonaniem; bo nauczyciele skarżą się, że są próby nacisku. Niech każdy nauczyciel [o strajku] …

Źródło: Gazeta Wyborcza

Stanowisko Zwiazkow – NaszeMiasto.pl

KGHM: Związkowcy bojkotują wybory. 2011-08-25 10:06:07. Związkowcy KGHM podjęli decyzję o bojkocie zarządzonych przez zarząd Polskiej Miedzi na 19 i …

Źródło: Lubin – NaszeMiasto.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *