Rozpoczęła się wizyta prezydent Gruzji w Polsce. Rozmowy z …

Rozpoczęła się wizyta prezydent Gruzji w Polsce. Rozmowy z ...

Ceremonia powitania z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się przed Pałacem Prezydenckim. Po rozmowach z prezydent Gruzji Andrzej Duda powiedział, że wsparcie dla tego państwa ma szczególne znaczenie. – To jest ambicja, którą Gruzja ma od lat, i ci, którzy wspierają demokratyczne procesy, toczące się w Gruzji, pod tym względem postrzegają tę kwestię jednoznacznie. Takie też jest stanowisko pani prezydent – podkreślił Andrzej Duda.

Polski prezydent wyraził też nadzieję na rozwój współpracy gospodarczej z Gruzją i dodał, że kraj ten potrzebuje polskich inwestycji. Wskazał, że na polskim rynku są już gruzińskie towary, na przykład wina. – Wspieramy rozwój Gruzji, chcemy, żeby był on wspierany również w ramach Unii Europejskiej, ale chciałbym, żeby również polscy przedsiębiorcy rozwijali swoją działalność w Gruzji – oświadczył.  Wskazał, że w Gruzji działa już misja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Mam nadzieję, że będzie się przyczyniała do wzrostu wymiany gospodarczej – mówił polski prezydent. 

Polska wspiera Gruzję zarówno podczas pokoju, jak i wojny; Gruzja może ufać Polsce w każdym zakresie – powiedziała z kolei prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili po rozmowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Wyraziła też nadzieję na dalsze pogłębienie relacji bilateralnych. – W trudnym otoczeniu, w którym się znajduje Gruzja, Gruzja wie, że może polegać i ufać w każdym zakresie swojemu przyjacielowi – Polsce – mówiła w Warszawie Zurabiszwili. 

Podkreśliła, że wsparcie ze strony Polski to nie tylko deklaracje czy oświadczenia na przykład na forum ONZ, NATO czy UE, ale też realne działania. Przypomniała m.in. wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na wiecu w Tbilisi podczas agresji Rosji w 2008 roku. – Wiemy, że Polska wspiera Gruzję zarówno podczas pokoju, jak i wojny – podkreśliła. 

Zurabiszwili dziękowała też za wspieranie przez Polskę działań na rzecz integracji Gruzji z UE czy NATO. Wyraziła też nadzieję na dalsze pogłębianie relacji bilateralnych, w tym relacji gospodarczych i kulturalnych, między oboma krajami.

Salome Zurabiszwili spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Złoży również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. 

Wspólna debata

Po południu w Belwederze odbędzie się debata prezydenta Dudy i prezydent Zurabiszwili zatytułowana „Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski”. Wieczorem prezydent Gruzji weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydanym na jej cześć przez prezydenta Dudę.

Jak mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wizyta Zurabiszwili w Warszawie wpisuje się w ciąg aktywności Dudy związanych z Unią Europejską, zapoczątkowany ubiegłotygodniowymi obchodami 15-lecia polskiej akcesji do Wspólnoty. W tym tygodniu, począwszy od rozmów z prezydent Gruzji i środowego spotkania z prezydentami państw Europy Południowo-Wschodniej w Tiranie, prezydent Duda ma położyć nacisk na przesłanie o „otwartych drzwiach” do Unii oraz podkreślić „rolę i znaczenie polityki europejskiej zarówno na wschodzie, jak i na południu”.

fc


Czytaj więcej…

Andrzej Duda: kontynuując dzieło Lecha Kaczyńskiego, wspieramy …

Staramy się kontynuować dzieło ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i dlatego wspieramy europejskie i euroatlantyckie aspiracje Gruzji – mówił prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego obiadu na cześć składającej wizytę w Polsce prezydent Gruzji …

Źródło: Onet.pl

Wizyta prezydent Gruzji w Polsce

W Warszawie gościła prezydent Gruzji. Salome Zurabiszwili zapewniała, że Gruzja ma w Polsce przyjaciela, na którego wsparcie zawsze może liczyć. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w …

Źródło: RadioMaryja.pl (komunikaty prasowe)

Prezydent: Polska wspiera aspiracje Gruzji ws. przynależności do …

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w sprawie przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Gruzja jest …

Źródło: TVP Info

​Prezydent Gruzji: Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii

"Plany Gruzji dotyczące przystąpienia do NATO są bardzo jasne i z łatwością moglibyśmy przystąpić do tej organizacji jutro rano, ponieważ przeprowadziliśmy praktycznie wszystkie reformy i spełniliśmy wszelkie wymagane standardy" – wskazała prezydent.

Źródło: Interia

Rozpoczęła się wizyta prezydent Gruzji w Polsce. Rozmowy z …

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta w Polsce prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Poza rozmowami z prezydentem Andrzejem Dudą Zurabiszwilii spotka się też z marszałkami …

Źródło: PolskieRadio24.pl

Prezydent opowiada o Gruzji. "Zachęcam polskich przedsiębiorców"

W czasie wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda relacjonował, że podczas spotkania z Zurabiszwili poruszono m.in. temat współpracy gospodarczej. Wskazał, że w Gruzji działa już misja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Mam nadzieję, że będzie …

Źródło: Dziennik.pl

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *