Rozliczenie PIT 2019 online – jak się do niego przygotować?

Rozliczenie PIT 2019 online - jak się do niego przygotować?

Twój e-PIT

Pisząc o zmianach w rozliczeniu podatku za 2018 r., nie sposób nie wspomnieć o usłudze „Twój e-PIT”, w której wszyscy podatnicy PIT-37 i PIT-38 mają już wstępnie rozliczone zeznania. I nie chodzi tylko o to, że nie trzeba ich wypełniać samodzielnie. Wręcz przeciwnie – w wielu sytuacjach te zeznania są niepełne, i aby były one dla nas korzystniejsze (np. wyższy zwrot) należy samodzielnie dodać np. ulgi, odliczenia czy zmienić domyślną formę rozliczenia z indywidualnej na wspólną z małżonkiem.

Czytaj więcej: Koniec kwietnia, czas na PIT. W tym roku nic nie musisz robić, ale to może być błąd!

Koniec kwietnia to nie mus na PIT

Usługa „Twój e-PIT” jest rewolucyjna jeszcze z innego powodu. Nawet jeśli podatnik nie zainteresuje się swoim zeznaniem za zeszły rok, jego PIT-37 lub PIT-38 – w wersji wypełnionej przez Krajową Administrację Skarbową – i tak na koniec kwietnia zostanie przesłany do skarbówki. To oznacza de facto koniec z „tyranią” 30 kwietnia jako czasu, kiedy koniecznie trzeba złożyć PIT, bo inaczej będą grozić kary. Koniec z kolejkami w urzędach skarbowych (przynajmniej kolejkami osób, które muszą złożyć PIT-37 i PIT-38), koniec z wypełnianiem zeznania w ostatniej chwili.

Warto też pamiętać, że choć radzimy zajrzeć do zeznania w usłudze Twój e-PIT (żeby nie okazało się, że do fiskusa pójdzie zeznanie bez jakichś ulg, odliczeń itd.), to teoretycznie nie trzeba tego zrobić koniecznie do 30 kwietnia. Jeśli w maju albo jeszcze później zobaczymy, że coś w zeznaniu PIT „nie gra”, można złożyć korektę. Mamy na to wręcz aż 5 lat. Korektę zeznania można złożyć także przez usługę „Twój e-PIT”.

Po czasie nadal z małżonkiem

W kontekście korekty zeznania też mamy ważną zmianę. Dotychczas składając ją można było to zrobić tylko indywidualnie, a nie można już było skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Tymczasem wspólne rozliczenie często daje dużą oszczędność finansową. 

Od 2019 r. – czyli od zeznań PIT za 2018 r. – to jest zmienione. Składając korektę zeznania nadal można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

A kończąc jeszcze temat usługi Twój e-PIT – od 2020 r. będą w nim zmiany. Dwie bodaj najważniejsze to:

* wstępnie wypełnione także zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 – czyli dla przedsiębiorców

* automatycznie dodana ulga na dziecko urodzone w 2019 r. Obecnie, w zeznaniach za 2018 r., ulgę na dziecko urodzone w 2018 r. należy dodać samodzielnie, a automatycznie są doliczone ulgi wyłącznie na dzieci starsze (o ile podatnik z ulgi na te dzieci skorzystał też w zeznaniu PIT za 2017 r.)

Zmiana o której wiele się nie mówi, a jest naprawdę dobra. Do formularza zeznania PIT-37 za 2018 r. dodano nowy element, a mianowicie możliwość wpisania numeru konta bankowego, na które chcemy otrzymać zwrot podatku

Dotychczas takiego pola nie było. Jeśli ktoś chciał otrzymywać zwrot podatku na rachunek, musiał w urzędzie skarbowym wypełnić druk ZAP-3. Podobnie – jeśli ktoś chciał zaktualizować numer rachunku (bo np. chciałby zamknąć to, na które dotychczas otrzymywał zwroty), również musiał złożyć wniosek ZAP-3. Teraz numer konta można wpisać bezpośrednio w PIT-37 (albo podać w usłudze Twój e-PIT).

.. .

Kolejna zmiana to nieco szybszy niż dotychczas zwrot podatku, jeśli ktoś zeznanie wyśle drogą elektroniczną (czyli m.in. poprzez usługę Twój e-PIT czy e-Deklaracje). Teraz urząd skarbowy ma na to 45 dni, a nie 60 dni jak dotychczas. Jeśli ktoś złoży zeznanie papierowe, wciąż będzie go obowiązywać 60-dniowy okres zwrotu nadpłaty podatku.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed


Czytaj więcej…

PIT 2019. Zostało tylko kilka dni. Zobacz dlaczego warto sprawdzić …

Jeśli ci podatnicy do 30 kwietnia nie zaakceptują przygotowanej deklaracji ani nie prześlą zeznania w inny sposób – np. papierowo czy za pośrednictwem e-deklaracji – wówczas przyjmiemy, że pierwotnie przygotowana deklaracja w usłudze "Twój e-PIT" …

Źródło: Money.pl

PIT 2018. W tym roku dużo ważnych zmian, za rok kolejne. Chodzi …

Pisząc o zmianach w rozliczeniu podatku za 2018 r., nie sposób nie wspomnieć o usłudze "Twój e-PIT", w której wszyscy podatnicy PIT-37 i PIT-38 mają już wstępnie rozliczone zeznania. I nie chodzi tylko o to, że nie trzeba ich wypełniać samodzielnie.

Źródło: Gazeta.pl

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Nie czekaj na ostatnią chwilę

Jest to możliwe dzięki usłudze „Twój e-PIT”. Jest to system, który pozwala podatnikom sprawdzić swój e-PIT (chodzi o formularze PIT-37 i PIT-38). Deklarację przygotuje w imieniu płatnika Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie przesłanych do …

Źródło: Twoje Zagłębie – Bezpłatny Tygodnik Regionalny

PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

Nie ma znaczenie czy jest to deklaracja wypełniona przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, czy też deklaracja przesłana elektronicznie lub złożona w wersji papierowej. Jeśli się okaże, że mieliśmy dochody, których nie ma w deklaracji, albo nie mieliśmy …

Źródło: aleBank.pl (komunikaty prasowe) (Blog)

Rozliczenie PIT 2019 online – jak się do niego przygotować?

Do dostarczenia deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych zostało niewiele czasu. 30 kwietnia urzędy będą przyjmować ostatnie zeznania podatkowe. Po tym terminie mogą grozić nam odsetki lub sankcje karnoskarbowe. Warto się więc spieszyć, …

Źródło: Podatnik.info (komunikaty prasowe)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *